20 hunde er indtil videre døde af den sygdom, der har ramt Norge. Endnu ved ingen, hvad sygdommen skyldes, men der er dog fremgang at spore.
– Der er umiddelbart ikke meldt om nye dødsfald det sidste døgn, og de hunde vi får ind, ser ud til at respondere godt på behandlingen, fortæller kommunikationsansvarlig for AniCura Norge, Sasja Rygg til hunden.dk.
Hun holder dog fast i, at det stadig er en alvorlig situation, man har i Norge.
– Det er en alvorlig situation, da vi ikke har set så stort et udbrud i mange år, og med cirka 20 dødsfald er det meget alvorligt, fortæller hun og slår fast, at man endnu ikke har fundet årsagen til sygdommen.
Også hos den norske kennelklub ser man fortsat med stor alvor på sygdommen. Som tidligere nævnt er alle hundearrangementer aflyst eller udsat i denne weekend, hvilket er ganske usædvanligt.
– Kennelklubben har aldrig før været ude og anbefale, at man aflyser alle arrangementer, så det er altså en helt særlig situation, siger politisk rådgiver i NKK Kjetil Vataker Johansen.
Når alvoren er skitseret, så er det også vigtigt, at man husker at holde hovedet en smule koldt. For der er endnu ikke noget, der tyder på, at sygdommen skulle være på vej mod Danmark, og har man været i Norge for en måned siden, uden hunden har haft symptomer, behøver man heller ikke være nervøs. Det slår kommunikationschef i AniCura Danmark fast.
– Sygdommen udvikler sig meget hurtigt. Hunden får blodig diarre og opkast, og så går det hurtigt ned ad bakke. Så har ens hund en lille smule diarre, behøver man ikke være nervøs. Det har hunde jo bare nogle gange, lyder det fra Siri Renée Richter Jungersen.
Vi følger naturligvis stadig sagen tæt, men lover, at der også kommer andre nyheder i dag end sygdom i Norge.
En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.
I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Efter domsafsigelsen i Norge, der forbyder opdræt af Cavalier King Charles Spaniels med NKK stambog (Norsk Kennel Klub), har der, i danske medier, været fokus på sundheden i de danske hunde - herunder Cavalier King Charles Spaniel.
Der er nok at være træt af for tiden. Men glæde smitter mere end corona. Derfor skal vi sprede lidt glæde
Som hundeejer har du sikkert tit surfet rundt på nettet for at få svar på spørgsmål om alt fra vacciner til pelspleje, motion, flåter og meget andet, der kan bekymre i hverdagen. Nu er en helt ny webside dukket op, hvor rigtig mange af disse spørgsmål bliver behandlet – oven i købet ret detaljeret. Siden hedder langthundeliv.dk.
Den danske modeekspert Jim Lyngvild mistede i går sin elskede hund, Ask, der blev aflivet af dyrlægen efter længere tids sygdom
Dværgvækst skyldes en manglende produktion af væksthormon hos hunden, og er en arvelig lidelse, hvor hvalpen ikke vokser som den burde
Stafet for Livet er et landsdækkende arrangement afholdt af Kræftens Bekæmpelse. Men kræft rammer ikke kun de tobenede
Den dødelige Acrodermatitis, der er kendt for at ramme hvide bullterriere på hvalpestadiet er på nuværende tidspunkt ikke mulig at behandle. Ny forskning har dog opdaget den mutation, der udvikler sygdommen
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.