De norske myndigheder melder torsdag om otte nye sygdomstilfælde og et enkelt dødsfald.
De alvorligt syge hunde i Norge har alle haft følgende symptomer:
Veterinærinstituttet og Mattilsynet i Norge arbejder i øjeblikket på højtryk med at finde årsagen til sygdommen. Bakterien providencia alcalifaciens er fundet i de obducerede hunde, men det er endnu for tidligt at drage nogle konklusioner om, at denne bakterie er årsag til sygdommen.
Følgende er på nuværende tidspunkt udelukket som årsag til sygdommen:
Desuden har Veterinærinstituttet ikke kunnet identificere en sammenhæng mellem det foder, de berørte hunde har spist. I de fleste tilfælde, hvor der har været flere hunde i husstanden, er det kun en enkelt hund, der er blevet syg. Dette tyder ifølge Mattilsynet på, at sygdommen ikke smitter let mellem hunde.
Status i Danmark
På AniCuras dyrehospitaler i Danmark oplever vi året rundt patienter med lignende symptomer, lyder det fra dyrlæge og formand for AniCura Veterinærmedicinsk Komité Morten Johannessen.
- En patient med blodig diarré og opkast er en relativt almindelig patient hos vores dyrehospitaler. Oftest kommer patienten sig med intensiv pleje og behandling, men det hænder dog også, at hunden ikke overlever det akutte forløb, forklarer Morten Johannessen og fortsætter:
- I AniCura i Danmark arbejder vi tæt sammen med AniCura i Norge, og vi har løbende kontakt med Fødevarestyrelsen i Danmark. Vi er opmærksomme på situationen i Norge og har på nuværende tidspunkt ingen indikationer på, at vi ser samme sygdomsbillede i Danmark som i Norge. Der er derfor ingen grund til at være bekymret som dansk hundeejer.
Morten Johannessen anbefaler altid at kontakte dyrlægen, hvis hunden har blodig diarré eller bliver akut dårlig.
En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.
I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Efter domsafsigelsen i Norge, der forbyder opdræt af Cavalier King Charles Spaniels med NKK stambog (Norsk Kennel Klub), har der, i danske medier, været fokus på sundheden i de danske hunde - herunder Cavalier King Charles Spaniel.
Coronavirus har i den grad taget Danmark med virusstorm. Landet er næsten gået i stå. Lad os her på hunden.dk vise, at hundemennesker hjælper hinanden
En af Skandinaviens mest frygtede parasitter, flåten, er vågnet af vinterens dvale, og det betyder, at hunde kan få besøg af de potentielt farlige blodsugere, hvis dyrene færdes i flåtområder, og de ikke bliver behandlet
Veterinærinstituttet i Norge opdaterede i går deres hjemmeside med en oversigt over, hvad vi ved om hundesygdommen. Her får du en oversigt
Sygdommen i Norge bliver ved med at brede sig. Nu er samtlige provinser i landet ramt og endnu en hund har mistet livet
På Mattilsynets hjemmeside kan man se, hvilke områder de syge hunde kommer fra. Et overblik tegner et billede af, at der er tilfælde i det meste af Norge
På et ekstraordinært hovedbestyrelsesmøde i Norsk kennel Klub fredag har man besluttet at ophæve aflysningen af arrangementer
Universitetshospitalet for Familiedyr er netop nu i gang med at undersøge, hvor mange danske kæledyr, der behandles med cannabis. De har bedt os sprede budskabet, og det gør vi naturligvis gerne
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by