I Norge frygter mange hundeejere for deres hund i disse dage. Der er endnu ikke noget nyt om, hvad der er skyld i sygdommen, men indtil videre regner man med, at det er en virus.
Både Anicura i Norge og TV2.no skriver nu, at mindst 20 hunde er døde på grund af sygdommen, der startede i Oslo, men som med stor sandsynlighed har spredt sig til flere dele af landet.
– Vi ved ikke, om der er en sammenhæng mellem tilfældene i Oslo og dem ude i landet, men der er så mange ligheder, at sandsynligheden er ret stor, lyder det fra Sasja Rygg, der er kommunikationsansvarlig for Anicura i Norge.
Fredag morgen skriver TV2.no, at det sidste nye er, at der er kommet endnu flere tilfælde ind fra flere dele af Norge.
I Norge opfordrer kennelklubben til, at alle hundearrangementer i den kommende weekend aflyses eller udsættes, og det har der været stor opbakning til. Derfor kan NKK fortælle, at følgende arrangementer er aflyst.
Derudover er følgende arrangementer udsat
I DKK har man også taget sig nogle forholdsregler og skriver følgende på Facebook:
DKK har i dag modtaget information fra den norske kennel klub omhandlende et alvorligt sygdomsudbrud blandt norske hunde, som har medført dødsfald hos flere hunde.
På baggrund af dette er det blevet besluttet at udelukke hunde bosiddende i Norge fra deltagelse på udstillinger, prøver, stævner eller andet indtil videre.
Denne beslutning vil blive revurderet i den kommende uge, når der er modtaget mere information fra de norske myndigheder.
DKK opfordrer alle specialklubber og kredse til at tilbagebetale tilmeldinger, samt at gøre de berørte udstillere/deltagere opmærksom på denne beslutning.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.
Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.
Planlægger du en tur til Norge, er det nok en god ide lige at læse denne nyhed om en alvorlig hundesygdom, der spreder sig hos vore norske naboer
Udstillingen i Ballerup er forbudt område for nordmænd og deres hunde. Alligevel har Bjarne Sørensen, der taler klingende norsk, fået adgang til udstillingen. Det skyldes, at han bor i Danmark
I Norge er antallet af døde hunde nu opjusteret til 43 hunde. Her kan du se, hvor mange dødsfald og sygdomstilfælde, der er i hver enkel provins
Veterinærinstituttet og Mattilsynet anser nu sygdomsudbruddet i fjeldlandet for overstået
Vom og Hundemat Danmark tilbagekalder alle produkter af TASTE 100% lam, da rutinekontrol i Norge har påvist salmonella i en af råvarerne.
Den snart 4-årige bichon frisé Sigurd er en af de hunde, der har været ramt af den dødelige sygdom i Norge. Heldigvis endte det godt. Her får du hele historien
Mandag holdt kennelklubben i Norge ekstraordinært hovedbestyrelsesmøde. De besluttede blandt andet, at der ikke skulle sendes landshold til konkurrencer i udlandet
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.