Alt tyder på, at de mennesker, der har kidnappet 68-årige Anne-Elisabeth Hagen lidt uden for Oslo i Norge, har håndteret den rige families hund. Netop det kan være nøglen til at opklare sagen. Det skriver NRK.
Onsdag den 31. oktober bliver Anne-Elisabeth Hagen formentlig kidnappet tidligt om morgenen. Siden har hun ikke givet livstegn fra sig.
Da politiet kom til huset, opdagede de, at familiens nyanskaffede hvalp, en whippet, var blevet låst inde i et rum.
Derfor håber man nu på, at kidnapperne kan have håndteret den lille hund og derfor afsat DNA spor.
– Hvis gerningsmanden har håndteret hunden, kan den have dna-spor fra personen på sig, siger den pensionerede politimand Kittil Haugen til NRK
Kittil Haugen mener derfor, at det vil være oplagt at tjekke hunden for dna-spor, da gerningsmændene må have rørt ved hunden, da de flyttede den ind i rummet.
Politiinspektør Tommy Brøske vil hverken be- eller afkræfte, at hunden er blevet undersøgt for dna-spor, men han fortæller, at der er blevet foretaget omfattende kriminaltekniske undersøgelser i sagen.
Sidste år steg antallet af hundetyverier med hele 20 procent i England. Det vil man nu gøre op med ved at kræve fængselsstraf for den slags forbrydelser
Tirsdag fik Midt- og Vestsjællands Politi to anmeldelser om kanonslag kastet efter dyr ved Store Heddinge. Politiet leder efter gerningsmand
I et facebookopslag giver amerikanske Mark Saccoccio sin version af historien om kidnappede Hector. Her kan du læse en oversættelse af opslaget
Vom og Hundemat Danmark tilbagekalder alle produkter af TASTE 100% lam, da rutinekontrol i Norge har påvist salmonella i en af råvarerne.
Anicura i Norge melder om, at der ikke har været nye dødsfald i Norge, men man tager stadig situationen meget alvorligt
Hundeejere landet over er i disse dage bekymrede for deres firbenede venner. I Norge har dyrlæger oplevet en markant stigning i tilfælde af alvorlig sygdom hos hunde i Oslo-området, og indtil videre er 27 hunde døde. I Danmark har vi ingen indikationer på, at vi oplever samme sygdomsbillede. Nye oplysninger fra Mattilsynet i Norge viser desuden, at sygdommen formodentlig ikke smitter let fra hund til hund
Med weekendens nye tilfælde er det samlede antal af syge hunde i Norge oppe på 102. DKK afventer vurdering fra Norge
Den farlige sygdom i Norge har nu kostet flere hunde livet. Både Dansk og Norsk Kennel Klub tager konsekvenserne af sygdommen
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.