I juni måned bragte en sag om pædofili det norske politi på sporet af en stor sag om seksuelt misbrug af hunde. Politiet anholdt dengang to mænd i byerne Haugesund og Trøndelag. Disse to mænd er hovedmistænkte i sagen, og de har begge drevet kenneler i hver deres by.
Ifølge anklagerne har de to mænd rejst rundt i Norge og lånt hundene ud til mænd og kvinder, som kunne forgribe sig på dem. Det skriver TV2.no.
Møderne skulle være foregået på privatadresser, i airbnb boliger og i parkeringskældre, og mindst 24 hunde skal være blevet udsat for overgrebene. I afhøringer har de to hovedmistænkte erkendt, at de haft seksuelt omgang med dyr i 15-20 år.
Siden har sagen rullet i Norge, og i dag er den tiende mand i sagen anholdt. Han har ifølge det norske politi erkendt sine overtrædelser.
Flere af de sigtede mænd har deltaget i selve overgrebene, ligesom mange af dem også har produceret eller været i besiddelse af enorme mængder video- og fotomateriale fra overgrebene.
Ifølge det norske politi har overgrebene været ugentlige og meget grove, idet der har været tale om penetration og indførelse af diverse genstande.
I Trøndelag oplyser politiet desuden, at otte hunde er aflivet, siden forbrydelsen er blevet opdaget.
Den norske misbrugssag er den største af sin slag nogensinde i Norge, og den afgrænser sig ikke kun til vort nordiske broderland.
Politiet bekræfter over for TV2 Norge, at der er startet efterforskning i Tyskland og Danmark på baggrund af nogle af de ting, norsk politi har fundet.
– Vi har bevis på, at manden i Haugesund har haft kontakter i udlandet og vi ved, at en tysker og en dansker har egenproduceret materiale af overgrebene, siger anklager Christine Kleppa.
Den enorme sag om sexmisbrug af hunde bliver ved med at chokere. Her får I historien om Raska, der er en af de misbrugte hunde
I sidste uge fortalte vi om den store sexmisbrugssag fra Norge. Strafferammen er tre år. Det er NOAH, der arbejder for dyrs rettigheder meget utilfredse med
I programmet Jagten på sexkrænkerne blev to mænd afsløret i, at de dyrkede dyresex. Nina Amdi fra Dyreværnet fortæller nu, at hun desværre tvivler på, de nogensinde bliver dømt
Tre nye specialiserede dyreværnsenheder, skal styrke politiets arbejdet med dyreværnssager. Enhederne skal arbejde på tværs af landets politikredse med alt fra handel, import og vanrøgt af dyr til forebyggelse og monitering af dyreværnsområdet
Der er ikke grænser for, hvor langt nogen vil gå for at skade andres hunde. Det er denne historie et godt eksempel på
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.
En festlig dag venter, når alle seks danske nationalracer mødes til årets store fællesudstilling.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt