Gittes hund forgiftet to gange

06-01-2020 09:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er ikke grænser for, hvor langt nogen vil gå for at skade andres hunde. Det er denne historie et godt eksempel på

Copyright Ridehesten.com
Sådan så giften ud. Privatfoto

23. december skulle julefreden langsomt indfinde sig. Forventningerne til den store dag burde vokse i takt med appetitten, men sådan gik det ikke hos familien Ørnstrøm i Strib på Fyn.

Efter en tur i haven, var familiens schæferhund, Alvin, nemlig kommet ind og begyndt at krampe. Dyrlægen blev kontaktet, og i stedet for at julehygge måtte Gitte Ørnstrøm haste til dyrlægen med sin hund. Den etårige hund blev indlagt til observation, og næste morgen ringede dyrlægen til Gitte. Dyrlægen havde fået Alvin til at kaste op og i hundens opkast havde hun fundet nogle blå piller.

Gitte Ørnstrøm kunne ikke helt forstå, hvor Alvin havde fået fat i pillerne, og hun og familien var derfor meget varsomme i dagene, der fulgte.

Alligevel fandt hun 1. januar Alvin stå og gnaske i noget i haven. Hun gik ud til sin hund og kunne se, at Alvin gnaskede i noget, der lignede leverpostej. I leverpostejen kunne hun se nogle blå piller.

Igen måtte hun haste til dyrlægen. Igen kastede Alvin op, og igen var der blå piller i hans opkast.

Dyrlægen mener, at pillerne indeholder en form for rottegift, og hun er ikke i tvivl om, hvorfor pillerne lå i Gitte Ørnstrøms have.

– Jeg er desværre nok overbevist om, at nogen er gået specifikt efter hendes hund. Folk skal være opmærksomme, når de har deres hunde løs i haverne, siger dyrlæge Linda Thomsen til Fyens Stiftstidende.

Efter de to episoder er Gitte Ørnstrøm begyndt at tjekke sin have to gange om dagen, ligesom hun naturligvis har meldt sagen til politiet.

 

Læs også

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Politi efterlyser ejere til 17 hunde

13-12-2022 14:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

17 hunde er fundet på en ejendom på Mors. Nu efterlyser politiet ejerne til de mange hunde

Spansk politi lukker kæmpe illegal kennel

26-01-2020 10:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

270 chihuahuaer og pomeranier er blevet befriet fra en af Europas største illegale kenneler

Dræberhundens ejer er fundet

03-08-2011 12:28, af Nina Marie Villadsen
Nordjyllands Politi har nu taget kontakt til ejeren af rottweileren, der bed den lille hund, Silke, ihjel for øjnene af Tinna Rasmussen og hendes 2-årige datter

Spansk politi redder hund fra stegende varm bil

20-07-2016 09:05, af Kasper Larsson
Videoen nedenfor viser, at det var sidste udkald for den stakkels hund, der på en varm sommerdag var låst inde i ejerens bil. Heldigvis er betjentene ikke i tvivl, ruden skal smadres og hunden skal reddes ud.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Siberian husky savner sin ejer

07-05-2021 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af denne hund fundet på Tulipvej i Vejle den 04.05. 2021

Politiet vil lære af dyreværnsorganisationerne

04-07-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kommunikationen mellem politiet og dyreværnsorganistaionerne blev styrket onsdag formiddag

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.