Gittes hund forgiftet to gange

06-01-2020 09:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er ikke grænser for, hvor langt nogen vil gå for at skade andres hunde. Det er denne historie et godt eksempel på

Copyright Ridehesten.com
Sådan så giften ud. Privatfoto

23. december skulle julefreden langsomt indfinde sig. Forventningerne til den store dag burde vokse i takt med appetitten, men sådan gik det ikke hos familien Ørnstrøm i Strib på Fyn.

Efter en tur i haven, var familiens schæferhund, Alvin, nemlig kommet ind og begyndt at krampe. Dyrlægen blev kontaktet, og i stedet for at julehygge måtte Gitte Ørnstrøm haste til dyrlægen med sin hund. Den etårige hund blev indlagt til observation, og næste morgen ringede dyrlægen til Gitte. Dyrlægen havde fået Alvin til at kaste op og i hundens opkast havde hun fundet nogle blå piller.

Gitte Ørnstrøm kunne ikke helt forstå, hvor Alvin havde fået fat i pillerne, og hun og familien var derfor meget varsomme i dagene, der fulgte.

Alligevel fandt hun 1. januar Alvin stå og gnaske i noget i haven. Hun gik ud til sin hund og kunne se, at Alvin gnaskede i noget, der lignede leverpostej. I leverpostejen kunne hun se nogle blå piller.

Igen måtte hun haste til dyrlægen. Igen kastede Alvin op, og igen var der blå piller i hans opkast.

Dyrlægen mener, at pillerne indeholder en form for rottegift, og hun er ikke i tvivl om, hvorfor pillerne lå i Gitte Ørnstrøms have.

– Jeg er desværre nok overbevist om, at nogen er gået specifikt efter hendes hund. Folk skal være opmærksomme, når de har deres hunde løs i haverne, siger dyrlæge Linda Thomsen til Fyens Stiftstidende.

Efter de to episoder er Gitte Ørnstrøm begyndt at tjekke sin have to gange om dagen, ligesom hun naturligvis har meldt sagen til politiet.

 

Læs også

Kølervæske kan være dødelig for hunde

19-02-2025 08:13, af Cecilie Friis Amstrup

Ethylenglycol, som blandt andet findes i bilens køler- og frostvæske, er ekstremt giftigt for hunde. Selv små mængder kan være livsfarlige, advarer dyrlæge.

Advarsel til hundeejere: Farlig larve spreder sig i Danmark

05-02-2025 09:03, af Cecilie Friis Amstrup

Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.

Flere Chrisco-produkter tilbagetrækkes og underleverandør opsagt

20-12-2024 07:35, af Cecilie Friis Amstrup

Chrisco har efter flere episoder med adfærdsændringer hos hunde valgt at tilbagetrække en række produkter ud fra et forsigtighedsprincip. Produkterne er alle fra samme underleverandør, som Chrisco nu har valgt at opsige samarbejdet med.

Stjålet retriever fundet på plejecenter

20-11-2023 20:47, af Anne Cecilie Sohl

Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.

Nordjyllands Politi: Hold hundene i snor

31-03-2021 15:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra i morgen skal man igen have hunden i snor på stranden, men det er også vigtigt i skoven og andre steder

Spansk politi redder hund fra stegende varm bil

20-07-2016 09:05, af Kasper Larsson
Videoen nedenfor viser, at det var sidste udkald for den stakkels hund, der på en varm sommerdag var låst inde i ejerens bil. Heldigvis er betjentene ikke i tvivl, ruden skal smadres og hunden skal reddes ud.

DM for Politiets Patruljehunde

01-05-2013 12:56, af Maja Golles
Østjyllands Politi er den 13. og 14. maj værter for DM for Politiets Patruljehunde.

Politi redder australsk hund på havet

12-05-2021 11:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En border collie forsøgte at erobre bølgen blå, da den kastede sig i havet ved Mornington Peninsula. Havet var dog for stor en mundfuld, hvorfor politiet måtte redde hunden

To vandsøgshunde bliver en del af Fyns Politi

15-06-2020 15:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

To af Fyns Politis patruljehunde er netop nu under uddannelse som vandsøgshunde sammen med deres hundeførere. Hundene i Fyns Politi er blevet særligt udvalgt til at blive specialtrænet til søg i vand

Politi efterlyser ejere til hund

07-05-2020 11:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag blev en labrador fundet i Grindsted. Den savner sine ejere

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt