23. december skulle julefreden langsomt indfinde sig. Forventningerne til den store dag burde vokse i takt med appetitten, men sådan gik det ikke hos familien Ørnstrøm i Strib på Fyn.
Efter en tur i haven, var familiens schæferhund, Alvin, nemlig kommet ind og begyndt at krampe. Dyrlægen blev kontaktet, og i stedet for at julehygge måtte Gitte Ørnstrøm haste til dyrlægen med sin hund. Den etårige hund blev indlagt til observation, og næste morgen ringede dyrlægen til Gitte. Dyrlægen havde fået Alvin til at kaste op og i hundens opkast havde hun fundet nogle blå piller.
Gitte Ørnstrøm kunne ikke helt forstå, hvor Alvin havde fået fat i pillerne, og hun og familien var derfor meget varsomme i dagene, der fulgte.
Alligevel fandt hun 1. januar Alvin stå og gnaske i noget i haven. Hun gik ud til sin hund og kunne se, at Alvin gnaskede i noget, der lignede leverpostej. I leverpostejen kunne hun se nogle blå piller.
Igen måtte hun haste til dyrlægen. Igen kastede Alvin op, og igen var der blå piller i hans opkast.
Dyrlægen mener, at pillerne indeholder en form for rottegift, og hun er ikke i tvivl om, hvorfor pillerne lå i Gitte Ørnstrøms have.
– Jeg er desværre nok overbevist om, at nogen er gået specifikt efter hendes hund. Folk skal være opmærksomme, når de har deres hunde løs i haverne, siger dyrlæge Linda Thomsen til Fyens Stiftstidende.
Efter de to episoder er Gitte Ørnstrøm begyndt at tjekke sin have to gange om dagen, ligesom hun naturligvis har meldt sagen til politiet.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Ethylenglycol, som blandt andet findes i bilens køler- og frostvæske, er ekstremt giftigt for hunde. Selv små mængder kan være livsfarlige, advarer dyrlæge.
Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.
I sidste uge, torsdag den 7. december, fandt et par gode hundenæser tilfældigt et laboratorium med cannabisplanter i Viborg.
Betjente fra Københavns Politi reddede mandag eftermiddag en schæferhvalp fra en varm bil ved at afliste en rude
Så bringer vi endnu en efterlysning. Sydøstjyllands Politi har fundet en hund, som de mangler ejeren til. Kan du hjælpe
Onsdag modtog politiassistent Arvid fra Fyns Politi og hans patruljehund Helmut rigspolitichefens ærespokal for en indsats sidste sommer, hvor de reddede en kvinde fra druknedøden
Der går lidt politi- og narkohunde i den for tiden, men her er endnu en god historie af den slags
Det lykkedes ikke for en røver at undslippe politiets hunde, selvom han havde valgt et gemmested, der havde fået ham til at vinde enhver udgave af barndommens gemmeleg
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Ændrer din tæve pludselig adfærd, bygger rede i sofaen eller 'adopterer' familiens sokker, som var det hvalpe? Det er en krævende tid for hunden, men du kan hjælpe. I december-nummeret af HUNDEN finder du Agrias store artikel om emnet.