Rundt omkring i Danmark er der desværre en masse dyr, som ikke har det så godt som de burde. Sjældent er det af ond vilje, at en ejer ikke længere kan give dyret den omsorg og pleje, dyret kræver.
Måske er man blevet fyret fra sit arbejde og har svært ved at få pengene til at række til både foder, dyrlæge og andet. Måske sidder man midt i en personlig krise, man er måske blevet skilt og har derfor svært ved at overskue fremtiden. Eller måske er man ramt af sygdom, hvilket gør det svært at passe sine dyr.
I denne uge og næste uge er der heldigvis hjælp på vej til disse mennesker og deres dyr.
Hos Dyreværnet kan man nemlig gratis indlevere sine kæledyr, og så sørger Dyreværnet for, at dyrene har det godt og får et nyt hjem.
– Jeg kan slet ikke forestille mig, hvor hårdt det må være at skulle give sit dyr væk, men jeg kan forsikre de ulykkelige ejere om, at vi passer godt på dem og at de ikke kommer til at mangle noget, mens de er hos os, siger direktør Rikke Christensen-Lee på Dyreværnets hjemmeside.
Hos Dyreværnet i Rødovre kan man aflevere hunde, katte, kaniner og andre slags smådyr, mens det kun er muligt at indlevere hunde og katte hos Dyreværnet Kolding.
Ring til Dyreværnet på telefonnummer 4494 6695 på alle hverdage mellem 9.30 - 12.00 og book en tid til indlevering. Alt det praktiske vil blive oplyst i forbindelse med telefonsamtalen. På indleveringsdagen vil der være en dyrlæge til stede, som vil tjekke dyret, inden det kan overdrages. Når dyret er klar til adoption, vil det komme på hjemmesiden med et billede og tekst, der fortæller hvilken slags familie, Dyreværnet leder efter til dyret.
Dyreværnet oplyser dog, at tilbuddet om gratis indlevering gælder, hvis dyret er sundt og rask, og at Dyreværnet kan afvise dyr, som dyrlægen vurderer ikke omplaceringsegnede eller hvis der ikke er flere ledige værelser grundet stor efterspørgsel.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.
I går tirsdag den 28. maj blev der afsagt dom i banebrydende sag om 11 hunde ved retten i Hjørring. Ejeren af hundene fik frakendt retten til at holde hund i fem år og fik 40 dages betinget fængsel. Ejeren har anket dommen.
Reklamer for en fiktiv plastikkirurgisk dyreklinik skal gøre danskerne opmærksomme på, hvad bestemte typer af udseende gør ved hundenes velfærd. Målet er at reducere efterspørgslen på fremavlede karaktertræk som korte snuder, store øjne og masser af hudfolder, da disse ofte kommer med en pris for hundenes helbred.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse