Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Rundt omkring i Danmark er der desværre en masse dyr, som ikke har det så godt som de burde. Sjældent er det af ond vilje, at en ejer ikke længere kan give dyret den omsorg og pleje, dyret kræver.

Måske er man blevet fyret fra sit arbejde og har svært ved at få pengene til at række til både foder, dyrlæge og andet. Måske sidder man midt i en personlig krise, man er måske blevet skilt og har derfor svært ved at overskue fremtiden. Eller måske er man ramt af sygdom, hvilket gør det svært at passe sine dyr.

I denne uge og næste uge er der heldigvis hjælp på vej til disse mennesker og deres dyr.

Hos Dyreværnet kan man nemlig gratis indlevere sine kæledyr, og så sørger Dyreværnet for, at dyrene har det godt og får et nyt hjem.

– Jeg kan slet ikke forestille mig, hvor hårdt det må være at skulle give sit dyr væk, men jeg kan forsikre de ulykkelige ejere om, at vi passer godt på dem og at de ikke kommer til at mangle noget, mens de er hos os, siger direktør Rikke Christensen-Lee på Dyreværnets hjemmeside.

Hos Dyreværnet i Rødovre kan man aflevere hunde, katte, kaniner og andre slags smådyr, mens det kun er muligt at indlevere hunde og katte hos Dyreværnet Kolding.

Ring til Dyreværnet på telefonnummer 4494 6695 på alle hverdage mellem 9.30 - 12.00 og book en tid til indlevering. Alt det praktiske vil blive oplyst i forbindelse med telefonsamtalen. På indleveringsdagen vil der være en dyrlæge til stede, som vil tjekke dyret, inden det kan overdrages. Når dyret er klar til adoption, vil det komme på hjemmesiden med et billede og tekst, der fortæller hvilken slags familie, Dyreværnet leder efter til dyret.

Dyreværnet oplyser dog, at tilbuddet om gratis indlevering gælder, hvis dyret er sundt og rask, og at Dyreværnet kan afvise dyr, som dyrlægen vurderer ikke omplaceringsegnede eller hvis der ikke er flere ledige værelser grundet stor efterspørgsel.

 

Læs også

Sejr for hundene! Dyreværnet vinder banebrydende sag i retten

29-05-2024 13:39, af Anne Cecilie Sohl

I går tirsdag den 28. maj blev der afsagt dom i banebrydende sag om 11 hunde ved retten i Hjørring. Ejeren af hundene fik frakendt retten til at holde hund i fem år og fik 40 dages betinget fængsel. Ejeren har anket dommen.

Kampagne skal klæde danskerne på til at købe sundere hunde

23-01-2024 11:19, af Anne Cecilie Sohl

Reklamer for en fiktiv plastikkirurgisk dyreklinik skal gøre danskerne opmærksomme på, hvad bestemte typer af udseende gør ved hundenes velfærd. Målet er at reducere efterspørgslen på fremavlede karaktertræk som korte snuder, store øjne og masser af hudfolder, da disse ofte kommer med en pris for hundenes helbred. 

Skal vi indføre kørekort til kæledyr

21-07-2022 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alternativet ønsker, at Danmark skal indføre kørekort til kæledyr. Med dette vil partiet forbedre dyrevelfærden i Danmark

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

AniCura får ny ejer

12-06-2018 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere

Servicehunde-branchen kulegraves af DR-programmet "Kontant"

20-02-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Drømmen om en akita

16-02-2025 10:21, af Cecilie Friis Amstrup

En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet

Mæt af kærlighed: Overvægt truer danske hunde

15-02-2025 09:43, af Cecilie Friis Amstrup

Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Gode bakterier medvirker til din hunds trivsel

18-02-2025 08:54, af Cecilie Friis Amstrup

Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet