– Norsk Kennel Klubs pendant til Dansk Kennel Klubs titel ”Årets Hund” hedder ”Årets Bamsevinner”. Det lidt pudsige navn skyldes, at man har valgt at opkalde titlen efter den første hund, der blev registreret i Norsk Kennel Klub, fortæller en glad Camilla Hübbe til hunden.dk. Camilla Hübbes smukke gravhund Treis Pinheiros Matisse har taget turen til Norge for at blive udstillet otte gange i 2010. – Egentlig udstillede jeg i Norge med målet om at gøre ham til norsk og nordisk champion. Da han så blev Best in Show først en gang, så en gang mere og sandelig også en tredje gang, så begyndte det jo at se ud som om, der var mere at gå efter. De norske regler er strikket sammen på den måde, at dine fem bedste resultater gennem året tæller med i årskonkurrencen, så Bamse-titlen krævede en del rejsen frem og tilbage. Det norske udstillingsår har været noget af en rutsjebanetur for Treis Pinheiros Matisse. På et par af udstillingerne spillede det ikke rigtigt; på andre fik han virkelig top-resultater – 4 x BIS 1 og 1 x BIS 4. Spændingen var stor til sidste øjeblik, og det endte med, at han delte førstepladsen i årskonkurrencen med schæferhunden Zanta av Quantos ejet af Tor Johansen og Inger Lise Jensen fra Lillesand. Kommer fra Brasilien Treis Pinheiros Matisse er opdrættet i Brasilien. – Jeg havde været i dialog et par år med kennelen, inden den helt rigtige hund dukkede op, fortæller Camilla Hübbe. – Det er jo altid spændende at tilføre en helt ny linje, og jeg mente, at Danmark – og Skandinavien – havde brug for en som Treis Pinheiros Matisse. Han er 3 ½ år gammel i dag og er far til tre kuld i Danmark, tre i Norge, et i henholdsvis Finland, Polen og Sverige. Desuden er der et kuld på vej i Ungarn og bestilling på et i Portugal. Hvalpene ser super fine ud, og en del af dem har allerede gode udstillingsresultater bag sig. Jeg opdrætter ikke selv, men har en søn af Treis Pinheiros Matisse.
For omkring en uge siden begyndte flere hunde i den lille by Fårup at hyle og trække sig væk fra et helt bestemt fodgængerfelt på Bakkevænget, lige ved skolen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I dette blogindlæg kan du læse mere om, hvad en skolehund er og helt præcis kan. Som skrevet tidligere er en skolehund ikke 'bare' en hund som går rundt på en skole, det er en hund, som over tid er trænet til at hjælpe børn og unge med mange forskellige opgaver i forbindelse med skoledagen.
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde
Det smukke snevejr frister til at lade den almindelige familiehund trække slæde med børnene. Det er ikke nødvendigvis en dårlig ide, men før man går i gang bør man have nogle ting på plads, for at det er både sikkerhedsmæssigt forsvarligt og bliver en god oplevelse for hunden.
Julen står for døren og det betyder ofte at vi skruer op for julegodterne, hygge og godt selskab. Det er dog en god ide at være ekstra opmærksom på din hund og hvordan du får den godt igennem den søde juletid.