Dødelig sygdom i Norge

05-09-2019 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Planlægger du en tur til Norge, er det nok en god ide lige at læse denne nyhed om en alvorlig hundesygdom, der spreder sig hos vore norske naboer

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

En endnu ukendt smitsom sygdom har spredt frygt blandt norske hundeejere i Norge. Det skriver både TV2 Norge og Norsk Kennel Klub. De første meldinger lød på, at udbruddet var afgrænset til de centrale dele af den norske hovedstad, men det nyeste er, at udbruddet har bredt sig til andre dele af Norge, da blandt andet Hamar, Tynset, Moss, Hønefoss og Lørenskog  er ramt.

Og der er nok at være bange for. Flere hunde er døde et døgn efter de har vist sygdomstegn første gang, og det er en særdeles aggressiv sygdom som endnu ikke er identificeret.

Endnu er man i tvivl om, hvorvidt sygdommen skyldes en bakterie eller virus, men det hurtige forløb tyder umiddelbart på, at det drejer sig om en virus.

De hunde, der er blevet ramt, er af forskellig race, og de fleste har været mellem 6 og 13 år, men der er også hvalpe blandt de syge.

Indtil videre er mindst seks hunde døde og mange er syge. Derfor advarer dyrlæger imod at tage sin hund med i hundeparker og andre samlingssteder for hunde i Norge i den nærmeste fremtid.

Derfor har Norsk Kennel Klub også opfordret til, at man aflyser de arrangementer, der finder sted i den kommende weekend i Norge.

Symptomerne er blodig diarre, opkast og en meget hurtig forværring af almentilstanden.

Netop nu er man i gang med at analysere prøver fra hundene, og man håber at få svar på analyserne en af de nærmeste dage.

Hunden.dk følger naturligvis den alvorlige udvikling.

 

 

Læs også

Offentligt møde om velfærd for hunde og andre dyr, som anvendes til terapi

20-10-2025 14:40, af Redaktionen

Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering

Flere unge hunde får slidgigt – ved du, hvad du skal holde øje med?

13-08-2025 06:47, af Cecilie Friis Amstrup

Slidgigt er ikke længere kun noget, ældre hunde døjer med. En ny undersøgelse viser, at også helt unge hunde – allerede fra 2-årsalderen – kan have ondt i leddene. Og som hundeejer opdager man det slet ikke altid. Derfor opfordrer dyrlæger til mere opmærksomhed og tidligere tjek.

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Store Hestedag: Ingen hunde fra Norge

06-09-2019 15:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden er der Store Hestedag i Roskilde. Grundet situationen i Norge ønsker arrangørerne, at man ikke tager hunde med, der har været i Norge inden for den sidste måned

Norge: Flere ting udelukkes

09-09-2019 12:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Norge er der nyt fra Dyrlægeinstituttet. Der er endnu ikke fundet nogen årsag til gengæld er flere ting udelukket

Dansker på ekspedition i Norge med grønlandsk slædehund

07-06-2014 09:48, af Tine Luther
Den 1. juni drog 33-årige Jan Dalhoff på eventyr i Norges vildmark på ekspeditionen, han kalder "Norge på langs". På en del af turen får han selskab af en grønlandsk slædehund.

Brugte mundbind farlige for hunde

18-11-2020 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med stigningen i antallet af brugte mundbind er det meget vigtigt, at man husker at lægge dem i skraldespanden. I Norge var et brugt mundbind ved at koste en hund livet

 

Tæve er reservemor for lam

16-04-2013 13:59, af Maja Golles
Historierne om hunde, der agerer mor for andre dyr, er ikke slut. I Norge er hunden Debbie reservemor for et lam

Opdatering: Mindst 20 hunde døde i Norge

06-09-2019 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den farlige sygdom i Norge har nu kostet flere hunde livet. Både Dansk og Norsk Kennel Klub tager konsekvenserne af sygdommen

Parvovirus har ramt landet: Få overblikket her

02-12-2016 10:47, af Kasper Larsson
Den dødelige parvovirus har kostet 14 hunde livet. Bliv klogere på den farlige virus og få overblikket over smitten

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.