Dødelig sygdom i Norge

05-09-2019 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Planlægger du en tur til Norge, er det nok en god ide lige at læse denne nyhed om en alvorlig hundesygdom, der spreder sig hos vore norske naboer

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

En endnu ukendt smitsom sygdom har spredt frygt blandt norske hundeejere i Norge. Det skriver både TV2 Norge og Norsk Kennel Klub. De første meldinger lød på, at udbruddet var afgrænset til de centrale dele af den norske hovedstad, men det nyeste er, at udbruddet har bredt sig til andre dele af Norge, da blandt andet Hamar, Tynset, Moss, Hønefoss og Lørenskog  er ramt.

Og der er nok at være bange for. Flere hunde er døde et døgn efter de har vist sygdomstegn første gang, og det er en særdeles aggressiv sygdom som endnu ikke er identificeret.

Endnu er man i tvivl om, hvorvidt sygdommen skyldes en bakterie eller virus, men det hurtige forløb tyder umiddelbart på, at det drejer sig om en virus.

De hunde, der er blevet ramt, er af forskellig race, og de fleste har været mellem 6 og 13 år, men der er også hvalpe blandt de syge.

Indtil videre er mindst seks hunde døde og mange er syge. Derfor advarer dyrlæger imod at tage sin hund med i hundeparker og andre samlingssteder for hunde i Norge i den nærmeste fremtid.

Derfor har Norsk Kennel Klub også opfordret til, at man aflyser de arrangementer, der finder sted i den kommende weekend i Norge.

Symptomerne er blodig diarre, opkast og en meget hurtig forværring af almentilstanden.

Netop nu er man i gang med at analysere prøver fra hundene, og man håber at få svar på analyserne en af de nærmeste dage.

Hunden.dk følger naturligvis den alvorlige udvikling.

 

 

Læs også

Offentligt møde om velfærd for hunde og andre dyr, som anvendes til terapi

20-10-2025 14:40, af Redaktionen

Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering

Flere unge hunde får slidgigt – ved du, hvad du skal holde øje med?

13-08-2025 06:47, af Cecilie Friis Amstrup

Slidgigt er ikke længere kun noget, ældre hunde døjer med. En ny undersøgelse viser, at også helt unge hunde – allerede fra 2-årsalderen – kan have ondt i leddene. Og som hundeejer opdager man det slet ikke altid. Derfor opfordrer dyrlæger til mere opmærksomhed og tidligere tjek.

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Whippet spiller nøglerolle i norsk kidnapningssag

15-01-2019 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den spektakulære kidnapningssag fra Norge, hvor en 68-årig milliardærfrue er forsvundet, kan nu komme tættere på en opklaring takket være en hund

23–årig pige og hund går igennem Norge

24-03-2014 14:47, af Tine Luther
Lene Bergli og jämthunden Wilma er pt. på en gåtur af den helt store slags. Sammen skal de forcere Norge på langs! Det er muligt at følge dem via Lens Berglis blok, som du finder link til i denne nyhed.

Nye regler for indførsel af hunde til Norge

04-04-2013 14:01, af Tine Luther
Den 1. maj 2013 ændres reglerne for hunde, der bringes ind i Norge.

Hundesygdom i Norge - Det ved vi

08-09-2019 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Veterinærinstituttet i Norge opdaterede i går deres hjemmeside med en oversigt over, hvad vi ved om hundesygdommen. Her får du en oversigt

Hvalpe aflivet grundet dødelig virus

28-11-2016 08:57, af Kasper Larsson
Kontakt straks dyrlægen, hvis din hund viser symptomerne på at være smittet med den frygtede virus

Dansk hund sejrede i Norge

17-03-2014 16:31, af Tine Luther
Det blev en dansk puli, der stod på sejrspoeiet ved den internationale udstilling, der blev afholdt i Kristiansand den forgangne weekend.

Dansk Kennel Klub tager konsekvens af sygdom i Norge

17-09-2019 08:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag aften meldte DKK ud, at norske hunde ikke kan deltage i den kommende weekends udstilling i Ballerup. Derudover er der taget forholdsregler for at forhindre eventuel smitte

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Vitus og Hundestjernen – 5. december

05-12-2025 09:00, af Anne Egede

På flugt fra dyrlægen og gennemblødt af mudder følger Vitus lyden af kirkeklokkerne mod et muligt svar. Men i skumringen ved den gamle landsbykirke finder den sorte, rødøjede hund ham igen, og denne gang er der ingen steder at gemme sig