En endnu ukendt smitsom sygdom har spredt frygt blandt norske hundeejere i Norge. Det skriver både TV2 Norge og Norsk Kennel Klub. De første meldinger lød på, at udbruddet var afgrænset til de centrale dele af den norske hovedstad, men det nyeste er, at udbruddet har bredt sig til andre dele af Norge, da blandt andet Hamar, Tynset, Moss, Hønefoss og Lørenskog er ramt.
Og der er nok at være bange for. Flere hunde er døde et døgn efter de har vist sygdomstegn første gang, og det er en særdeles aggressiv sygdom som endnu ikke er identificeret.
Endnu er man i tvivl om, hvorvidt sygdommen skyldes en bakterie eller virus, men det hurtige forløb tyder umiddelbart på, at det drejer sig om en virus.
De hunde, der er blevet ramt, er af forskellig race, og de fleste har været mellem 6 og 13 år, men der er også hvalpe blandt de syge.
Indtil videre er mindst seks hunde døde og mange er syge. Derfor advarer dyrlæger imod at tage sin hund med i hundeparker og andre samlingssteder for hunde i Norge i den nærmeste fremtid.
Derfor har Norsk Kennel Klub også opfordret til, at man aflyser de arrangementer, der finder sted i den kommende weekend i Norge.
Symptomerne er blodig diarre, opkast og en meget hurtig forværring af almentilstanden.
Netop nu er man i gang med at analysere prøver fra hundene, og man håber at få svar på analyserne en af de nærmeste dage.
Hunden.dk følger naturligvis den alvorlige udvikling.
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering
Slidgigt er ikke længere kun noget, ældre hunde døjer med. En ny undersøgelse viser, at også helt unge hunde – allerede fra 2-årsalderen – kan have ondt i leddene. Og som hundeejer opdager man det slet ikke altid. Derfor opfordrer dyrlæger til mere opmærksomhed og tidligere tjek.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.
Nedstemthed, høj feber, opkast og blodig diarré er alle sammen symptomer på den frygtede sygdom forårsaget af en virus kaldet parvovirus, men hvad ligger der bag symptomerne?
Veterinærinstituttet og Mattilsynet anser nu sygdomsudbruddet i fjeldlandet for overstået
Udstillingen i Ballerup er forbudt område for nordmænd og deres hunde. Alligevel har Bjarne Sørensen, der taler klingende norsk, fået adgang til udstillingen. Det skyldes, at han bor i Danmark
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet