En endnu ukendt smitsom sygdom har spredt frygt blandt norske hundeejere i Norge. Det skriver både TV2 Norge og Norsk Kennel Klub. De første meldinger lød på, at udbruddet var afgrænset til de centrale dele af den norske hovedstad, men det nyeste er, at udbruddet har bredt sig til andre dele af Norge, da blandt andet Hamar, Tynset, Moss, Hønefoss og Lørenskog er ramt.
Og der er nok at være bange for. Flere hunde er døde et døgn efter de har vist sygdomstegn første gang, og det er en særdeles aggressiv sygdom som endnu ikke er identificeret.
Endnu er man i tvivl om, hvorvidt sygdommen skyldes en bakterie eller virus, men det hurtige forløb tyder umiddelbart på, at det drejer sig om en virus.
De hunde, der er blevet ramt, er af forskellig race, og de fleste har været mellem 6 og 13 år, men der er også hvalpe blandt de syge.
Indtil videre er mindst seks hunde døde og mange er syge. Derfor advarer dyrlæger imod at tage sin hund med i hundeparker og andre samlingssteder for hunde i Norge i den nærmeste fremtid.
Derfor har Norsk Kennel Klub også opfordret til, at man aflyser de arrangementer, der finder sted i den kommende weekend i Norge.
Symptomerne er blodig diarre, opkast og en meget hurtig forværring af almentilstanden.
Netop nu er man i gang med at analysere prøver fra hundene, og man håber at få svar på analyserne en af de nærmeste dage.
Hunden.dk følger naturligvis den alvorlige udvikling.
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering
Slidgigt er ikke længere kun noget, ældre hunde døjer med. En ny undersøgelse viser, at også helt unge hunde – allerede fra 2-årsalderen – kan have ondt i leddene. Og som hundeejer opdager man det slet ikke altid. Derfor opfordrer dyrlæger til mere opmærksomhed og tidligere tjek.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
I efteråret 2019 døde 42 hunde med samme usædvanlige sygdomsbillede i Norge. Årsagen er stadig ikke fundet, men der arbejdes fortsat på at opklare udbruddet
Den irske setter Bianca er en af de hunde, der er døde af den mystiske sygdom i Norge. Her får du historien
Anicura i Norge melder om, at der ikke har været nye dødsfald i Norge, men man tager stadig situationen meget alvorligt
På udstillingen i Ballerup er Landseergården's Kissable Kelly blevet bedst i racen, og dermed har hun sikret sig titlen som årets landseer
Myndighederne i Norge kan nu udelukke flere årsager til sygdommene. Derudover har den norske kennel klub valgt at refundere 75 procent af tilmeldingsgebyret til weekendens aflyste udstilling
Norske Helge Kvivesen og hans Shyloch Statement tog for anden dag i træk BIS 1 i Vejen
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.