Brug af dyr som middel til terapi eller støtte for mennesker med handicap eller psykisk sygdom har vundet stor udbredelse i de seneste årtier. Nogle af disse dyr lever deres daglige liv i de pågældende menneskers varetægt, mens andre kun møder de personer, de skal støtte, i kortere terapiforløb. Der er et bredt spektrum af anvendelser spændende fra hunde, som hjælper mennesker med synshandicap, når de færdes i det offentlige rum, over hunde, som udfører praktiske opgaver for mennesker med fysiske handicap til hunde og andre dyr, herunder ikke mindst heste, der støtter og hjælper både børn og voksne med fysiske og psykiske udfordringer af forskellig slags.
Denne brug af dyr har også været genstand for forskning, hvor fokus dog hidtil mest har været på enten at undersøge effekten på mennesker, når dyret bruges til terapi, eller på at finde de bedste veje til at avle og træne dyrene. Derimod har der indtil nu været meget lidt fokus på dyrenes velfærd. På nogle områder, fx brug af hunde til støtte for mennesker med syns- eller bevægelseshandicap, findes der formulerede retningslinjer, der skal sikre opsyn og kontrol; mens brugen af dyr til andre former for terapeutisk eller støttende arbejde synes at være langt mindre reguleret.
Velfærden for især hunde, som anvendes til støtte for psykisk syge og sårbare, er dog på det sidste kommet i offentlighedens søgelys takket være en DR-udsendelse i serien Kontant, der blev vist i februar 2025. Udsendelsen bragte eksempler på hunde, der var udstationeret hos psykisk syge eller sårbare mennesker, og som så ud til at opleve velfærdsmæssige udfordringer. Samtidig fik de udsatte borgere ikke den støtte, de havde forventet, og kommunen fik angiveligt ikke den ydelse, de havde betalt for. Udsendelsen har givet anledning til et udvalgsarbejde i regi af Social- og Boligministeriet, hvor der lige som i udsendelsen ikke kun er fokus på hundenes velfærd, men også på muligt misbrug af offentlige midler.
Med dette møde vil vi gerne lægge op til en fagligt funderet debat om velfærden hos hunde og andre dyr, som anvendes til terapi eller støtte for mennesker med handicap eller psykisk sygdom.
Tilmelding
Deltagelse kræver tilmelding senest onsdag den 29. oktober via dette link.
Program
Kl. 13.00-13.10: Dagens ordstyrer, professor Peter Sandøe, byder velkommen og præsenterer eftermiddagens program.
Kl. 13.10-13.30: Adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub, Lise Lotte Christensen fortæller om sit arbejde med træning af hunde til støtte for mennesker med bevægelseshandicap for organisationen STH (Servicehunde Til Handicappede) og om den tilhørende kontrol og regulering.
Kl. 13.30-13.50: Sygeplejerske og ledende rideterapeut, Anne Hove fortæller om sit terapeutiske arbejde med heste og patienter på Holmstrupgaard og om sine tanker vedrørende hestenes velfærd.
Kl. 13.50-14.10: Lektor Chalotte Glintborg fra Aalborg Universitet taler om den dokumentation - eller mangel på samme – der findes i forhold til effekten af at inddrage dyr i terapi og rehabilitering samt som assistancehunde til personer med psykisk sygdom.
Kl. 14.10-14.30: Kaffepause
Kl. 14.30-14.50: Seniorforsker Karen Thodberg fra Aarhus Universitet præsenterer resultater af et litteratur-review om velfærden hos dyr, som anvendes til terapi eller støtte for mennesker med handicap eller psykisk sygdom.
Kl. 14.50-15.10: Specialdyrlæge og ph.d.-studerende Mette Halck fra Københavns Universitet fortæller om udfordringer i forhold til at sikre velfærden hos andre dyr end hunde og heste, fx kaniner, der anvendes til støtte eller uddannelse.
Kl. 15.10-16.00: Paneldebat om behovet for både indsamling af viden og for regulering, når det drejer sig om sikring af velfærden hos dyr, der anvendes til terapi eller støtte for mennesker med handicap eller psykisk sygdom. Her medvirker foruden oplægsholderne førerhundekonsulent Carsten Druekær fra Dansk Blindesamfund, direktør Vibeke Haslund fra Dyrefondet og familiedyrschef Jens Jokumsen fra Dyrenes Beskyttelse.
Detaljer
Tid: 5. nov. 2025, kl. 13.00-16.00
Sted: Auditorium A2-82.01, Thorvaldsensvej 40, 1871 Frederiksberg C.
Arrangør: Center for Forskning i Familiedyrs Velfærd
Institut for Veterinær- og Husdyrvidenskab
Københavns Universitet
Grønnegårdsvej 15, 1870 Frederiksberg C
Kontakt:
Peter Sandøe
pes@sund.ku.dk
Dyrenes Beskyttelse har netop uddelt deres årlige priser, og Hammel Neurocenter vandt som Årets Brobygger for deres store brug af terapihunde
Folk med udviklingshandicap kan have svært ved at skabe sociale relationer, men ny forskning viser at hunde kan hjælpe dem med at komme i kontakt med andre mennesker
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.
Ny bekendtgørelse, der sætter mindstekrav for hundeopdræt i Danmark og skal sikre bedre dyrevelfærd og sundhed for både nuværende og kommende generationer af hunde, er sendt i høring i Folketinget
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
For første gang foreslår EU-kommissionen, at hundes og kattes velfærd bliver beskyttet af EU-lovgivningen. Forslaget skal indføre længe ventede foranstaltninger vedrørende sporbarhed og registrering af hunde og katte. Det er godt nyt for de danske kæledyr, lyder det fra Dyrenes Beskyttelse.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet
Som sædvanlig bringer vi månedens klumme fra Magasinet HUNDEN. Denne gang er det professor ved Københavns Universitet og leder af Center for Forskning i Velfærd hos Familiedyr, Peter Sandøe, der står for klummen
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?