Efterladte Cane Corsoer får en ny chance i livet

20-09-2024 10:22, af Cecilie Friis Amstrup

En tragisk hændelse efterlod tidligere på året fire Cane Corso-hunde i nød, da deres ejer døde i Frederikshavn-området. Nu er tre ud af fire af hundene under intens socialisering og pleje med håb om, at de snart kan finde nye familier

Copyright Ridehesten.com
Fire Cane Corsoer blev efterladt grundet ejers dødsfald, nu får tre ud af fire af dem nye chancer i livet. Foto: Cathrine Cocks / Dyrenes Beskyttelse.

Tidligere på året blev fire Cane Corso-hunde efterladt i nød i Frederikshavn-området, da deres ejer desværre gik bort. Nordjyske rapporterer, at Nordjyllands Internat blev tilkaldt for at tage hånd om hundene, som havde levet under svære forhold præget af rod og flasker i hjemmet. Desværre måtte én af hundene aflives på grund af et ødelagt knæ, mens de tre andre nu er under intens socialisering og pleje med håb om, at de snart vil kunne finde nye familier. 

Copyright Ridehesten.com
Det var en meget angst og usikker Cane Corso, som blev overladt til Nordjyllands Internat. Hunden, som bliver kaldt Lille, var både bange og usikker. Foto: Cathrine Cocks / Dyrenes Beskyttelse

En svær socialiseringsproces 
Internatchef i Dyrenes Beskyttelse, Karina Fisker, fortæller, at det er en omfattende opgave at socialisere hundene, som har været igennem en hård tid: 
Man kan sige, at dyrene er der stadig, når familien har trukket sig - de svigter ikke. Det betyder så også, at der venter en stor socialiseringsopgave, så hundene forhåbentligt en dag kan leve i en normalt fungerende familie, siger Karina Fisker. 

De tre overlevende hunde modtager nu omsorg og pleje fra både internatet og en plejefamilie. Den unge hund, Lille, befinder sig på internatet, mens en mor og hendes hvalp er hos en plejefamilie. Der er dog stadig lang vej igen, og der er ikke tale om, at de bliver overdraget til en hvilken som helst familie. 

Copyright Ridehesten.com
Lille er nu næsten ikke til at kende! Hun har stadig en del socialiseringsarbejde foran sig, men hendes fremskridt kan tydeligt mærkes. Foto: Cathrine Cocks / Dyrenes Beskyttelse

En plejefamilies hjertevarmende indsats
Julie, der er plejefamilie for moren og hvalpen, beskriver, hvordan hundene langsomt begynder at falde til i deres nye midlertidige hjem:
Moren var meget nervøs og har brugt meget tid på at falde til hos os. I dag leger hun med legetøj og kaster sig rundt på græsplænen, så det er virkelig rørende at opleve. Hendes hvalp har heldigvis været fræk og ligesom man forventer, at en hvalp er, fortæller hun. 
Julies kærlighed til dyrene er tydelig, og hendes indsats er afgørende for hundendes fremtidige velbefindende: 
Jeg elsker virkelig dyr, og det er derfor en god mulighed for at have hund og gøre en forskel, siger Julie. 

Værdien af plejefamilier kan ikke understreges nok, og selvom Nordjyllands Internat i Hjallerup i øjeblikket kun har fire familier, som er klar og godkendte til at være plejefamilier, så har det stor betydning for hundene. 
Det er altafgørende for os at have plejefamilierne. Her kan vi få opklaret, om dyrene eksempelvis kan lide børn, hvordan de har det med cykler og lignende, lyder det fra Karina Fisker. 

Copyright Ridehesten.com
Nordjyllands Internat fik også overleveret en kun 3 uger gammel hvalp og hendes mor, som har været i pleje sammen hos Julie. Foto: Cathrine Cocks / Dyrenes Beskyttelse

Ingen hurtige løsninger
I den konkrete sag med Cane Corsoerne, understreger internatchefen, at der ikke er nogen nemme løsninger, når det kommer til hunde som disse. 
I sager som denne, så er der ikke noget, der hedder et quick-fix. Hundene vil altid have deres historik med sig, siger hun. Det betyder også, at de kommende ejere skal være parate til at fortsætte det socialiseringsarbejde, der allerede er begyndt. 

Det vil tage tid at finde de rigtige familier til de tre hunde, og der vil blive stillet særlige krav til de nye ejere. 
De vil aldrig blive overdraget til et førstegangs-hjem, påpeger Karina Fisker. For den unge hund, Lille, vil det være bedst at komme til en familie, der allerede har en anden hund som rollemodel. 

Selvom fremtiden for de tre hunde endnu ikke er fastlagt, er der håb om, at de med tid, omsorg og den rette pleje vil kunne få en ny chance i livet. Så snart hundene er klar til nye hjem, vil de blive lagt til adoption på Dyrenes Beskyttelses hjemmeside

Copyright Ridehesten.com
Den lille Trine og hendes mor Tanja stortrives hos deres plejemor. De har fundet livsglæden og selvsikkerheden frem. Foto: Cathrine Cocks / Dyrenes Beskyttelse.

Læs også

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Sådan aktiverer du din hund i vintermørket

Har du læst Julie Valentins guide til indendørs aktivering i det seneste nummer af magasinet HUNDEN?

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Weekendens hundeaktiviteter

04-12-2025 19:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer

Sidste chance for at deltage i galleri-konkurrencen

31-10-2010 09:20, af Anne Kristine Tollestrup
I dag er det sidste chance for at være med i denne måneds konkurrence.

Ny bog: Ghitas tanker om livet og dyrene

23-01-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrefondet har udgivet en flot og tankevækkende bog med Ghita Nørbys tanker, som tidligere har været udgivet i fondets blad

Brugte mundbind farlige for hunde

18-11-2020 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med stigningen i antallet af brugte mundbind er det meget vigtigt, at man husker at lægge dem i skraldespanden. I Norge var et brugt mundbind ved at koste en hund livet

 

Miriams iværksætterdrøm om hundetelte fik nyt liv

11-02-2025 12:54, af Cecilie Friis Amstrup

Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.

Symptomer på endokardiose

10-07-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endokardiose, eller myxomatøs mitral valvulær sygdom, er en tilstand i hundens hjerteklapper. Sygdommen er arvelig, men symptomerne ses først senere i livet, og kan i værste fald ende i hjertesvigt.

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller