En kvinde var søndag aften ude at gå en tur med sin hund. Hvalpen på bare fem måneder, var en blanding af en boxer og en gravhund. Lige uden for kvindens bolig i Hirtshals tog gåturen en uventet og ganske tragisk drejning.
Den lille hvalp, der var i snor med en såkaldt flexline, at løbe ud på vejen. I samme øjeblik kom en knallert kørende mellem hundens ejer og hunden, hvilket rev snoren med.
Knallerten trak her den fem måneder gamle hvalp flere meter hen ad vejen. Hundeejeren råbte og skreg, men det lykkedes ikke at få knallertkøreren til at standse.
Kvinden løb derfor efter knallerten og fandt hvalpen.. Den lille hvalp lå død midt på gaden, kvalt i sin egen snor. Ifølge Nordjyllands Politi har knallerten højst sandsynligt slet ikke set, hvad der er sket. Men politiet vil dog stadig gerne i kontakt med vedkommende.
Nisse-luftskibskaptajn Valstar Vovemod nyder friheden i sit elskede luftskib ”Julerosen”. Men midt i den stille aften falder en mystisk passager ned på fordækket, og pludselig er Valstar viklet ind i et drama, der ryster hele nissesamfundet. Noget er galt. Og de onde er på vej til at vinde.
Et sandt drama har den sidste uge udspillet sig på Dronninglund Dyrekliniks facebookside. Heldigvis er det et af den slags dramaer med en lykkelig slutning
Da årets Best In Show ved Crufts skulle fejres, blev festlighederne afbrudt af to demonstranter. Se videoen herunder
I efteråret 2019 døde 42 hunde med samme usædvanlige sygdomsbillede i Norge. Årsagen er stadig ikke fundet, men der arbejdes fortsat på at opklare udbruddet
Det ligner ikke nogen hundenyhed, men det er det. En af landets mest elskede hunde er gået bort, og en ny er på vej
Julen står for døren, og det kan være fristende at give en man holder af et blødt og sødt kæledyr. Men det skal man holde sig fra, mener Dyrenes Beskyttelse. Læs her hvorfor
30. december løb tre hunde ind i naboens have i Sønderjylland. Naboens reaktion var at køre dem til Fyn, hvor han læssede dem ud af bilen. Det endte fatalt for en af de tre hunde
I et interview med Alt for Damerne fortæller 102-årige Lise Nørgaard, om dengang for 12 år siden, da hun mistede sin sidste hund
En 21-årig mand fra Nibe er blevet idømt to og et halvt års fængsel for besiddelse af våben og for at aflive en hundehvalp med skud fra jagtgevær
Sidste sommer døde flere hunde af forgiftning i Ishøj og Greve. Nu har politiet konkluderet, at der ikke lå noget kriminelt bag dødsfaldene
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.