De kan andet end at sende fiktive okser på cykler i den jyske by Hammel. På byens neurocenter modtages der patienter med forskellige neurologiske sygdomme eller skader.
At behandle den type patienter kræver nogle gange, at man tænker nyt og anderledes, og det gjorde Hammel Neurocenter tilbage i 2014.
Her startede de nemlig med at bruge terapihunde til deres patienter. Og her fem år senere har de modtaget prisen som Årets Brobygger af Dyrenes Beskyttelse.
– Årets Brobygger nomineres hvert år til en kandidat, der fremmer forståelsen for, eller udbredelsen af, den positive effekt, dyr kan have for mennesker. Derfor er vi rigtig glade for, at prisen er gået til Hammel Neurocenter, siger Britta Riis, Direktør i Dyrenes Beskyttelse.
På neurocentret er man naturligvis også glad for prisen.
– Der er altid et træningsformål med at komme her, men hundenes tilstedeværelse kan give en glæde og et pusterum for mange af patienterne, siger ergoterapeut Inge Himmelstrup Hansen, Hammel Neurocenter.
Udover Årets Brobygger har Dyrenes Beskyttelse også kåret Årets Dyreven og Årets Frontløber.
Årets Dyreven blev dyrlæge Inga Stamphøj fra Lolland. Udnævnelsen begrundes med, at hun er en dyrlæge, der går ind i arbejdet med hjertet, og altid har et smil på læben.
”Inga er en helt. Hun er sådan et menneske, der virkelig brænder for sit fag, og det skinner tydeligt igennem i hendes arbejde. Selvom klokken er 22 en søndag aften, er Inga klar til at hjælpe, og hun har endda et smil på læben,” skriver de frivillige kredsformænd i Dyrenes Beskyttelse, område Storstrøm, der har indstillet hende
Årets Frontløber blev Naturli’, der med sin over 30 år lange indsats har været med til at ændre danskernes madvaner og gøre det dyrevenlige alternativ mere tilgængeligt.
Vi siger stort tillykke til alle vinderne
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).