Rekordmange deltog i digitalt velgørenhedsevent for hunde

06-05-2024 09:31, af Anne Cecilie Sohl

I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

Copyright Ridehesten.com
"Det er fantastisk at se, at danskerne ikke bare vil gå langt for deres egne hunde, men at de også har en stor vilje til at hjælpe de hunde, der har det svært og venter på et nyt hjem", siger Tine Stabell, direktør i Agria, der i dag kunne overdrage de danske hundeejeres donation til Dyreværnet. Foto: PR

Hundegåturen har til formål at samle penge ind til hundevelfærd, og for hver deltagende ekvipage donerer Agria penge til dyreværnsorganisationer og internater i syv lande. 

Agria i Danmark havde på forhånd valgt, at den danske donation skulle gå til Dyreværnet og det arbejde, de gør for at give hjemløse hunde et nyt og godt hjem.

– Valget faldt på Dyreværnet, fordi de gør et fantastisk arbejde for hjemløse hunde, og det vil vi - og de mange danske hundeejere - gerne vil bakke op med Agria Hundegåtur. Og i år har danskerne og deres hunde gået ikke færre end 50.000 kroner hjem til Dyreværnet, fortæller Tine Stabell, direktør i Agria Dyreforsikring.

Hundegåturen blev arrangeret første gang i Sverige i 2016 som en samlet fysisk gåtur, men i dag har det udviklet sig til et stort event i alle de lande, hvor Agria er repræsenteret, og eventet afvikles både fysisk og digitalt, så hundeejere og logrende haler får mulighed for at deltage i samme event, på samme tid.

Og for femte år i træk satte den danske deltagelse rekord: Ikke færre end 5.666 danske hunde og deres ejere deltog i årets Agria Hundegåtur.

Danskerne vil gå langt for hundene
Det er en taknemmelig direktør for Dyreværnet, der i dag kan tage imod de danske hundeejeres donation:

– Vi er superglade over, at så mange har valgt at deltage i Agria Hundegåtur. Ud over god motion for både hunde og mennesker, så har turen med de firbenede også resulteret i en donation til Dyreværnet. Vi er på alle måder taknemmelige over, at så mange støtter op om vores arbejde for kæledyrene, siger Henrik Knaack, direktør for Dyreværnet.

– Det har været en stor fornøjelse at se opslag fra hunde i hele Danmark, og det er fantastisk at se, at danskerne ikke bare vil gå langt for deres egne hunde, men at de også har en stor vilje til at hjælpe de hunde, der har det svært og venter på et nyt hjem, fastslår Tine Stabell.

Læs også

Reducer risikoen for skader hos din jagthund

26-09-2025 07:00, af Agria
Jagt|

Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Titler, rosetter og X-factor

18-09-2013 11:04, af Tine Luther
Udseendet er ikke alt – heller ikke når der er tale om ”hundenes skønhedskonkurrencer”, hundeudstillingerne. For titler, rosetter og ikke mindst X-factor har også en del at sige, når 3.200 hunde og deres mennesker i weekenden sætter hinanden stævne ved Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling i Ballerup.

Bangladesh’ hovedstad stopper drab på hunde

24-01-2012 14:03, af Tine Luther
Bangladesh’ hovedstad Dhaka vil ikke længere masseaflive hunde i kampen mod rabies. Op mod 20.000 hunde er blevet dræbt i byen hvert år i et forsøg på at stoppe rabies blandt dyr og mennesker, men bystyret har fået massiv kritik af en lokal organisation for ikke at tage dyrevenlige alternativer i brug.

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Disse hunde kan du møde i BIS i morgen

12-02-2022 18:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Første udstillingsdag i Fredericia er nu slut, og de første deltagere til morgendagens BIS-finale er fundet

Britisk politi fandt 83 stjålne hunde

24-03-2021 15:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ved byen Ipswich i det østlige England har politiet fundet 83 hunde sammen med to mænd og tre kvinder, der mistænkes for at have stjålet hundene

Ny sygdom registreret i Sverige

27-08-2011 08:54, af Tine Luther
Man har for første gang fundet bakterien brucella canis i en svensk tæve. Brucella kan forårsage aborter og sterilitet hos hunde og kan i sjældne tilfælde smitte til mennesker.

Symptomer – hoste

08-04-2021 08:32, af Astrid Gerd Holtet

Hoste hos hunde kan skyldes alt fra en harmløs luftvejsinfektion til alvorlige hjerteproblemer – vi ser lidt nærmere på de sygdomme, der kan give anledning til hosten

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Dansk hundesport i topgear – to store mesterskaber i samme weekend

07-11-2025 16:00, af Karina Green Damsgaard

Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Lars Løkke inviterer til hundetræf ved Rold Gl. Kro

05-11-2025 13:12, af Ida Pedersen

Udenrigsminister og Moderaternes partileder Lars Løkke Rasmussen inviterer søndag den 9. november kl. 15.30–17.30 til en frisk gåtur med hund og gode samtaler ved Rold Gl. Kro

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?