Aftenen før et event plejer for os at stå på showgrooming. Børster, spray og showliner fylder normalt tasken, for udstilling er det, vi plejer. Men ikke denne gang! Vi fik nemlig en lille udfordring – en invitation til noget helt nyt. Noget med tempo, grin og masser af vand.
Og nogle gange skal man bare tage mod til sig og, ligesom Pippi, sige: “Det har jeg ikke prøvet før, så det kan jeg sikkert godt!” Så lørdag den 11. oktober byttede vi ballerinaerne ud med løbesko og kastede os ud i vores allerførste K9 Biathlon for alle.
Fra udstillingsring til forhindringsbane
Jeg vidste ikke meget om, hvad vi skulle forvente. Da der kun var få dage til løbet, da vi tilmeldte os, blev der ikke tid til nogen form for træning. Og mens jeg stod der og pakkede løbesko, drycoats og skiftetøj, tænkte jeg på, hvor dårlig form jeg egentlig er i og på min dejlige Cavalier Enio på to år, der er noget af en springloppe. Han hopper gladeligt op i mine højbede, selvom de ellers blev bygget høje nok til at holde ham ude.
Måske det her, trods kontrasten til det, vi plejer, kunne blive rigtig sjovt? Vi er mest vant til udstillingslivet, hvor vi det seneste år har rejst rundt i både ind- og udland og fået mange skønne oplevelser og gode resultater.
Min lille showstopper Enio, med det eksotiske stambogsnavn Red Hot Chilly Pepper de los Ursidos Kodiak, kan blandt andet prale af titlerne J-CIB, DKJUCH, KLBJCH, NLJUCH, BORNHV25, HCAJV24, KBHJV24 og DEROJSG24.
Men hvad siger sådan en udstillingshund mon til noget så anderledes som en tur på tømmerflåde, i trillebør og ikke mindst den berygtede Agria slide?
Fuld fart på oplevelsen
Vi ankom til det fedeste årstidsinspirerede Halloween-setup. Nogle, som jeg, lignede nogen, der ikke havde prøvet det før, mens andre så virkelig hardcore ud med alt udstyret i orden. Sammen stod vi der, både nybegyndere og garvede deltagere, men alle tydeligt med samme forventning: en god oplevelse med vores hunde!
Med sommerfugle i maven satte vi af i optimistisk løb, da der blev råbt: “Bane 2! Go’ tur!” og så var vi i gang.
Der var ingen kære mor, for tømmerflåden var første udfordring! Til min store overraskelse var Enio super cool og nysgerrig. Jeg tænkte: “Nu må jeg bare gøre mit, for at vi ikke falder i havet!” Op i trillebøren? Intet problem. Op ad den stejle skrænt i skoven? Ingen sag, i hvert fald ikke for Enio, der vendte sig om, som om han sagde: “Kommer du, mor?” mens jeg forpustet kravlede under den store træstamme ved toppen.
Ruten på cirka 2,8 km bød på den ene fede forhindring efter den anden. Enio i fuld fart i front, mig halsende efter! Han stormede op ad trapper, vi fór igennem rør og hen over traktordæk. Hele tiden med god energi, fart og gåpåmod, og jeg med et kæmpe smil på læben. Hvor var det altså fedt!
Selv da jeg i kampens hede ikke lige opdagede, hvor dybt der var i vandgraven med de farverige bolde, og Enio gik helt under med både hoved og hale, rystede han sig bare, da han kom op og var klar til næste udfordring!
Ned ad Agria-sliden – og ud i havet!
Mod slutningen af turen mødte vi så Agria-sliden, hvor havvandet brusede ned mod strandbredden, og ruten fortsatte ud i vandet rundt om stendiget. Hjemmefra havde jeg ærligt nok tænkt, at den del var for meget for os. Men da vi stod der, høje på oplevelsen og med adrenalinen pumpende i årene, var der ingen vej tilbage.
Enio på skødet og af sted! Ned med os og direkte ud i det 13 grader kolde havvand. Kort efter var vi i mål.
Ved målstregen, drivvåde og sandede, med blade og tang på benene og min første K9 Biathlon-medalje om halsen mærkede jeg en helt fantastisk glæde. Jeg er stadig helt høj over oplevelsen! Nå ja, og gul og blå på knæene.
Fra roset til samarbejde
Det her var ikke bare en ny sport, det var en ny måde at være sammen på. Der var ingen dommere og ingen perfektion, bare teamwork, tillid og et fælles eventyr.
Denne dag handlede på ingen måde om “perfekte poter”, men om fællesskab og mod. At tage springet sammen, bogstaveligt talt, over grøfter, gennem vand, under net og op ad bakker. Det er teamwork på et helt nyt niveau, og sammen nåede vi i mål våde og glade!
For mig handlede det om at turde gribe en chance, når den bød sig, og om at prøve noget nyt. At opdage, at glæden ved samarbejde kan være lige så stor, måske endda større, end glæden ved en roset.
Så ja, vi gik med succes fra showstopper til mudderhopper den weekend. Og faktisk også tilbage igen. For dagen efter fandt vi ballerinaerne og showlinen frem igen og deltog i DKK’s Nordiske udstilling i Struer, hvor Enio, med vanlig energi, viste sig frem og blev racens næstbedste han.
Lige nu føles det, som om han kan alt, eller det kan vi i hvert fald sammen!
Vi skal helt sikkert deltage i K9 Biathlon for alle igen – skal du med?
Stor tak til K9 Biathlon for alle for invitationen – og er du nysgerrig, kan du se os i aktion på ruten i en reel på min Instagramprofil @cutecosmo_thecavalier
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.
Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
I sidste sekund blev Vitus reddet fra den sorte skabning, men faren er langt fra ovre. Sammen med en kirkerotte og en modig jagthund søger han mod kirketårnets mørke for at finde sløruglen… og opdager, at noget skjuler sig déroppe i mørket
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Vitus søger skjul efter mødet med de rødglødende øjne, men under sengen venter en nisse med en katastrofal nyhed: julestenen er forsvundet, og et uhyre er løs i haven. Mens faren rykker nærmere, misforstår William alt, og Vitus’ tryghed er pludselig i fare
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.