DKK inviterer til hundefest i Rønne

15-08-2024 12:27, af Anne Cecilie Sohl

Hunde i alle afskygninger fra baby- til veteranklasse indtager Rønne Stadion Nord denne weekend den 16.-18. august til den årlige bornholmske hundeudstillingsfest. Så selvom skoleferien er slut, så forlæng feriefølelsen og ta’ hele familien med til tre herlige dage til årets hyggeligste hundeudstilling – og din hund er selvfølgelig også meget velkommen.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Mediehuset Wiegaarden

Fredag til søndag vil pladsen nemlig bugne af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klubs tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 6100 hunde blive bedømt af eksteriørdommere, og disse hunde er fordelt på ikke mindre end 242 forskellige racer. Hundeudstillingen samler ikke blot hunde og mennesker fra alle dele af Danmark, men der kommer hunde fra i alt 16 forskellige lande. Lande, både fra Norden, Europa og sågar Canada og USA. Igen i år er der to prestigefyldte titler på højkant; På lørdagens internationale udstilling dyster hundene om titlen som Hammershusvinder, og på søndagens nationale udstilling dystes der om titlen som Bornholmsvinder.

Mød din nye bedsteven
Drømmer du om et nyt familiemedlem i form af en firbenet bedsteven, så er en hundeudstilling det helt rigtige sted at starte. Og det uanset om du drømmer om at få et bamseknus af den store bløde bjørnehund newfoundlænderen – eller om du vil løbe om kap med den elegante, men lynhurtige afghanske mynde. Eller måske drømmer du om at komme hjem hver eneste dag til den altid glade og legesyge boxer? Du kan møde dem alle, og de 239 andre hunderacer i løbet af weekenden:

– Du kan selvfølgelig ikke købe en hund med hjem fra en hundeudstilling, men du kan blive meget klogere på, hvad det er for et lille pelset kræ, du selv eller måske børnene er på vej til at forelske sig hovedkulds i, fortæller adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub, Lise Lotte Christensen og fortsætter:

– En hundeudstilling er en virkelig god lejlighed til at lære de forskellige hunderacer at kende og få en snak med de mennesker, som kender racerne bedst. Det giver en større sikkerhed for, at du får valgt en hund, som passer til hele familien.

Så selv om hundeudstillinger nærmest er at sammenligne med en skønhedskonkurrence for hunde, er det vigtigste ved valg af hund nemlig ikke, hvordan den ser ud, men hvordan den er – og hvordan det, den er skabt til, passer til dig og din familie:

– De enkelte hunderacer ser ikke kun meget forskellige ud - de er også vidt forskellige indvendigt, fortæller Lise Lotte Christensen.

Hvis du og familien efter hundeudstillingen stadig skulle være i tvivl om hvilken hunderace, der passer perfekt ind i jeres liv, eller I blot ønsker lidt mere viden, så er der rigtig meget god og nyttig information at hente på Dansk Kennel Klubs hjemmeside: https://www.koebhund.dk/

Her kan du både læse om de mange forskellige hunderacer, deres behov, deres temperament, deres aktivitetsniveau, og du kan også finde opdrættere, der har eller der venter hvalpe.

Har I allerede besluttet jer for en hunderace, eller har I hund i forvejen, får I rig mulighed for at shoppe lidt nyt med hjem fra en af standene, der findes på udstillingsområdet. Her kan man nemlig finde diverse specialprodukter til hund og ejer. Man er også altid velkommen til at komme forbi Dansk Kennel Klubs informationstelt og tale med en af medarbejderne, hvis man skulle have spørgsmål.

Der findes selvfølgelig også madboder, hvor man kan få stillet sulten og slukket tørsten.

Der er således lagt op til den helt store guldmedalje, så kom og vær med til hundefesten i Rønne.

Fakta
Hvor, hvornår, hvordan?

Dato: 16.- 17. – 18. august 2024

Udstillingens adresse:
Rønne Stadion Nord, Torneværksvej 1, 3700 Rønne

Bemærk, at udstillingen foregår udendørs.

Åbningstider:
De officielle udstillingsbedømmelser starter kl. 9 alle tre dage.
Finalekonkurrencerne, starter kl. 15.00 i finaleringen (Store Ring).

Adgangspriser:
Voksne fra 13 år: kr. 65,- pr. dag.   
Børn: 6-12 år: kr. 15,- pr. dag.   
Børn under 6 år: Gratis   
Familie billet (2 voksne + 3 børn): kr. 130,- pr. dag.   
Entré for gæstehund (+ 3. mdr.): kr. 35,- pr. dag

Læs også

Roskilde: Endnu en sejr til Uno

21-09-2024 20:11, af Cecilie Friis Amstrup

På første dag til international udstilling i Roskilde blev det til endnu en sejr i Store Ring for den engelske pointer, Statesman On Point, som også vandt ved seneste DKK-udstilling på Bornholm. 

Så er der billeder fra Bornholm

28-06-2023 10:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Tak for en fantastisk weekend på Bornholm. Nu er billederne klar

Tak Bornholm. Tak udstillere. Tak Chesterhope Back Into Black

25-06-2023 18:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det slut på Bornholm. Det har været varmt i dag, men igen har vi hygget os og nydt de mange smukke hunde

Stor emotionel sejr i Ballerup

19-09-2021 17:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så blev udstillingen I Ballerup afgjort, og det blev en flot finale med en fortjent og fuldstændig vild vinder

Flot udstilling, flot finale, flot vinder

20-06-2021 17:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er udstillingen i Vejen slut. Vi fik næsten al slags vejr og en fantastisk masse gode hunde. BIS søndag var et bevis på det sidste

Du kan købe julegaver hos DKK

18-12-2020 15:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Julen banker så hårdt på døren, at det kan give hovedpine. Har du styr på alle gaverne, ellers kan DKK hjælpe dig

Velkommen på ”bagsiden”

09-10-2020 15:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Magasinet HUNDEN har vi hver måned en klumme på bladets sidste side. Har du et forslag til en klumme

HUNDEN kommer i denne uge

18-05-2020 08:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det igen tid til at kigge i postkasserne. I denne uge får du nemlig leveret det nyeste nummer af HUNDEN, såfremt du er medlem af DKK

Hindse satte fut i inspirationsdagene

22-10-2022 11:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend holder DKK inspirationsdage på Kobæk Strand. Klokken 9.00 bød Jørgen Hindse de mange deltagere velkommen

KLUMME: DKK kreds 5 – Medlemmernes kreds

27-09-2021 12:00, af Tom Danielsen

I DKK kreds 5 vægtes det særligt, at medlemmerne skaber kredsen, og at nye udstillere bliver vejledt og vist et særligt hensyn

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

Fra HUNDEN: En lille hund med et stort hjerte

17-06-2025 15:23, af Jo-Ann Flarup Nielsen

Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Løkke-træf med poter og politisk pause på Rold Gl. Kro

14-06-2025 07:12, af Cecilie Friis Amstrup

1-års fødselsdag for udenrigsministerens tollerhvalpe blev fejret med fælles middag, hundekram og højt humør på Danmarks første hundekro.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse