DKK inviterer til hundefest i Rønne

15-08-2024 12:27, af Anne Cecilie Sohl

Hunde i alle afskygninger fra baby- til veteranklasse indtager Rønne Stadion Nord denne weekend den 16.-18. august til den årlige bornholmske hundeudstillingsfest. Så selvom skoleferien er slut, så forlæng feriefølelsen og ta’ hele familien med til tre herlige dage til årets hyggeligste hundeudstilling – og din hund er selvfølgelig også meget velkommen.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Mediehuset Wiegaarden

Fredag til søndag vil pladsen nemlig bugne af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klubs tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 6100 hunde blive bedømt af eksteriørdommere, og disse hunde er fordelt på ikke mindre end 242 forskellige racer. Hundeudstillingen samler ikke blot hunde og mennesker fra alle dele af Danmark, men der kommer hunde fra i alt 16 forskellige lande. Lande, både fra Norden, Europa og sågar Canada og USA. Igen i år er der to prestigefyldte titler på højkant; På lørdagens internationale udstilling dyster hundene om titlen som Hammershusvinder, og på søndagens nationale udstilling dystes der om titlen som Bornholmsvinder.

Mød din nye bedsteven
Drømmer du om et nyt familiemedlem i form af en firbenet bedsteven, så er en hundeudstilling det helt rigtige sted at starte. Og det uanset om du drømmer om at få et bamseknus af den store bløde bjørnehund newfoundlænderen – eller om du vil løbe om kap med den elegante, men lynhurtige afghanske mynde. Eller måske drømmer du om at komme hjem hver eneste dag til den altid glade og legesyge boxer? Du kan møde dem alle, og de 239 andre hunderacer i løbet af weekenden:

– Du kan selvfølgelig ikke købe en hund med hjem fra en hundeudstilling, men du kan blive meget klogere på, hvad det er for et lille pelset kræ, du selv eller måske børnene er på vej til at forelske sig hovedkulds i, fortæller adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub, Lise Lotte Christensen og fortsætter:

– En hundeudstilling er en virkelig god lejlighed til at lære de forskellige hunderacer at kende og få en snak med de mennesker, som kender racerne bedst. Det giver en større sikkerhed for, at du får valgt en hund, som passer til hele familien.

Så selv om hundeudstillinger nærmest er at sammenligne med en skønhedskonkurrence for hunde, er det vigtigste ved valg af hund nemlig ikke, hvordan den ser ud, men hvordan den er – og hvordan det, den er skabt til, passer til dig og din familie:

– De enkelte hunderacer ser ikke kun meget forskellige ud - de er også vidt forskellige indvendigt, fortæller Lise Lotte Christensen.

Hvis du og familien efter hundeudstillingen stadig skulle være i tvivl om hvilken hunderace, der passer perfekt ind i jeres liv, eller I blot ønsker lidt mere viden, så er der rigtig meget god og nyttig information at hente på Dansk Kennel Klubs hjemmeside: https://www.koebhund.dk/

Her kan du både læse om de mange forskellige hunderacer, deres behov, deres temperament, deres aktivitetsniveau, og du kan også finde opdrættere, der har eller der venter hvalpe.

Har I allerede besluttet jer for en hunderace, eller har I hund i forvejen, får I rig mulighed for at shoppe lidt nyt med hjem fra en af standene, der findes på udstillingsområdet. Her kan man nemlig finde diverse specialprodukter til hund og ejer. Man er også altid velkommen til at komme forbi Dansk Kennel Klubs informationstelt og tale med en af medarbejderne, hvis man skulle have spørgsmål.

Der findes selvfølgelig også madboder, hvor man kan få stillet sulten og slukket tørsten.

Der er således lagt op til den helt store guldmedalje, så kom og vær med til hundefesten i Rønne.

Fakta
Hvor, hvornår, hvordan?

Dato: 16.- 17. – 18. august 2024

Udstillingens adresse:
Rønne Stadion Nord, Torneværksvej 1, 3700 Rønne

Bemærk, at udstillingen foregår udendørs.

Åbningstider:
De officielle udstillingsbedømmelser starter kl. 9 alle tre dage.
Finalekonkurrencerne, starter kl. 15.00 i finaleringen (Store Ring).

Adgangspriser:
Voksne fra 13 år: kr. 65,- pr. dag.   
Børn: 6-12 år: kr. 15,- pr. dag.   
Børn under 6 år: Gratis   
Familie billet (2 voksne + 3 børn): kr. 130,- pr. dag.   
Entré for gæstehund (+ 3. mdr.): kr. 35,- pr. dag

Læs også

Søndagens billeder er endelig online

20-08-2025 16:20, af Karina Green Damsgaard

Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green Damsgaard

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green Damsgaard

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

Nap en Woof´ie!

07-05-2014 09:20, af Tine Luther
Der vil ose af festivalstemning på Dyrskuepladsen i Roskilde, når Dansk Kennel Klub introducerer begrebet ”Woof´ies” for danskerne under forårets største Festival For Hunde, den internationale hundeudstilling den 10. – 11. maj.

Bornholm: Ringe og racer søndag

25-06-2023 08:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det blevet søndag, og igen i dag skal vi se en masse smukke hunde i Rønne. Her får du en liste over, hvor du finder hundene

Lørdag i billeder

11-02-2018 07:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Der var nok at kigge på på førstedagen af hundeudstillingen i Fredericia. Vi har samlet lidt stemningsbilleder her 

Hvem vinder København?

16-09-2015 10:02, af Tine Luther
Ikke færre end 143 forskellige hunderacer kan man se i den kommende weekend, hvor knap 3.400 hunde fra ind- og udland kæmper om at blive ”Københavnsvinder” og ”Best in Show” på Dansk Kennel Klubs udstilling i Hillerød. Samtidig afholdes konkurrencer i flere hundesportsgrene, som kan få almindelige hundeejere til at glippe med øjnene – for når man selv har svært ved bare at få hunden til at gå pænt i snor, kan det synes som de utroligste ting, hundeførerne kan få deres hunde til.

Se billederne: Søndag i Ballerup

20-09-2021 09:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så blev det mandag. Men sikke en dejlig weekend, vi havde i Ballerup. Her får du lidt billeder

Inspiration og fællesskab ved årets DKK inspirationsdage

23-03-2025 13:15, af Cecilie Friis Amstrup

Solskin, faglighed og fællesskab prægede en weekend hvor DKK kredse og specialklubber fra hele landet blev samlet om ny viden og stærkere relationer

Over 9000 hunde besøger Gøteborg i weekenden

03-01-2018 09:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend løber en af europas største hundeevents af stablen. MyDOG i Gøteborg besøges af mere end 9000 hunde og byder på noget for enhver hundeelskers smag

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.