Det er nyt at være i Vejen på denne tid af året som hundeudstiller. Det er omkring dette tidspunkt, vi plejer at boltre os på Bornholm, men der er nu også hyggeligt i det jyske.
Og det har været en stille start på denne udstilling i Vejen. Enkelte har spurgt til teltzonerne, som irriterer nogen og glæder andre.
Over udstillingspladsen hænger skyerne og nægter at lade solen skinne helt igennem. Til gengæld forsøger en frisk vind at sprede skyerne en smule.
Her er lidt billeder fra starten af udstillingen i Vejen.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Kom til hundemesse i Vejen Idrætscenter den 21. – 23. juni, hvor du kan møde ikke færre end 9.041 hunde af 254 forskellige racer og ikke mindst de engagerede opdrættere, der kan give dig uvurderlig rådgivning om hunden. Mød tusindvis af hunde og besøgende til alle tiders hundefest
Igen i dag blev vi begunstiget med en dejlig hundeudstilling i Vejen, og DKK beviste endnu engagn, at de i den grad kan planlægge en udstilling
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Stine Hjelme fra Herlufmagle kunne lørdag aften fejre, at hun for andet år vandt Best In Show i Vejen
Billederne fra Vejen er nu på nettet
Så er udstillingen i Vejen slut. Vi fik næsten al slags vejr og en fantastisk masse gode hunde. BIS søndag var et bevis på det sidste
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse