Det er nyt at være i Vejen på denne tid af året som hundeudstiller. Det er omkring dette tidspunkt, vi plejer at boltre os på Bornholm, men der er nu også hyggeligt i det jyske.
Og det har været en stille start på denne udstilling i Vejen. Enkelte har spurgt til teltzonerne, som irriterer nogen og glæder andre.
Over udstillingspladsen hænger skyerne og nægter at lade solen skinne helt igennem. Til gengæld forsøger en frisk vind at sprede skyerne en smule.
Her er lidt billeder fra starten af udstillingen i Vejen.
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Fredag blev hundedagene på Rosenholm Slot gøet i gang. Rigtig mange mennesker valgte at lægge vejen forbi og alt tyder på en dejlig hundeweekend
Lulu er en af de racer, der ikke findes så mange af i Danmark. Hun er en polski owczarek podhalanski, en race, der findes cirka 30 af i landet
Lørdagens juniorhandling fik en velkendt vinder, som må siges at have prøvet det før. Sejren kom efter en flot konkurrence
Så har vi fået lagt alle billederne fra årets tredje internationale DKK-udstilling online – og det blev ikke til så lidt.Du kan downloade de digitale billeder direkte fra hjemmesiden. Priser fra kr. 99,-
Den slovenske dommer Tatjana Urek Jipping gav de danske juniorhandlere masser af mulighed for at vise deres kunnen
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.