Hvis du besøger Vejen Idrætscenter i den kommende weekend fredag til søndag, vil sandsynligheden for at møde en hund være næsten lig hundrede. Dansk Kennel Klub afvikler nemlig en tredages udstilling med 2.000 hunde tilmeldt hver dag. De tre dage vil byde på konkurrencer om at blive både den bedste i sin egen race, men også fælles konkurrencer, hvor samtlige racer mødes og konkurrerer om i sidste ende at blive kåret til det prestigefyldte ”Best in Show”.
Stort og småt, korthåret og langhåret
De tre dages udstillinger har i alt 6.331 tilmeldinger fordelt på 237 forskellige hunderacer. Der vil altså være rig mulighed for at opleve mange forskellige typer hunde; nogle med korte ben og nogle med lange ben, nogle med kort pels og nogle med lang pels, nogle der er lavet til at hyrde får og nogle der er lavet til jage i rævegrave. Alle hunderacer har deres helt eget specifikke formål og deres eksteriør er afstemt derefter. Og det er netop dét, der er dommerens opgave at vurdere: er den pågældende hund bygget anatomisk korrekt til dens specifikke brugsformål og har den temperamentet til det?
Få din hund bedømt for sjov
Udover den officielle udstilling vil der også være ”Kom og vis din hund”, som er en ”for sjov-bedømmelse”, på udstillingen lørdag og søndag kl. 11.00. Her kan alle få bedømt deres hund af en autoriseret dommer, uanset om den har stambog eller ej. Alle hunde er velkomne. De eneste krav er, at hunden skal være over 12 uger gammel og du skal medbringe hundens vaccinationspapirer.
Så kunne du godt tænke dig at vide, om din hund har det korrekte eksteriør i forhold til dens race og brugsformål eller vil du måske bare gerne have en autoriseret dommers mening om din firbenede ven, så tag den med på udstillingen lørdag eller søndag og få den bedømt i ”Kom og vis din hund”.
Dét for børn
Til børnene, der er med på udstillingen, vil der være masser af sjov at finde i Dansk Kennel Klub’s Hund & Familie-stand, der ligger mod indgangen til idrætscenteret. Her kan børnene lave deres eget hundelegetøj, lave perleplader, få ansigtsmaling i bestemte tidsrum og som noget helt særligt vil der være en skattejagt. Skattejagten er for børn under 16 år og vil sende børnene rundt i udstillingsområdet, hvor de skal løse opgaver og svare på spørgsmål. Når alle opgaverne er løst, vil de få nogle "skatter", samt et diplom og en roset udleveret i Hund & Familie-standen. Og bedst af alt: det er gratis at deltage!
Hvem, hvor og hvornår?
Der er fuldt program alle tre dage. Indgangene til arrangementet åbner allerede kl. 7.45, og det er muligt at købe entrebillet til en eller alle dage. Konkurrencerne starter kl. 09.00 med eksteriørbedømmelser af de 237 forskellige racer. Når de indledende konkurrencer er forbi, kæmpes der alle dage fra kl. 15.00 i "Store Ring" om at blive dagens bedste baby, bedste hvalp, bedste avlsklasse, bedste opdrætsklasse og bedste veteran. Sidst på eftermiddagen kulminerer konkurrencerne med den flotte "Best in Show", hvor udstillingens bedste hund kåres.
Alle venlige og lovlige hunde er velkomne, dog skal alle firbenede være ældre end 3 måneder og behørigt vaccineret.
Udstillingens adresse: Vejen Idrætscenter, Petersmindevej 1, 6600 Vejen. Udstillingen foregår udendørs. Indgangen åbner kl. 9.30 fredag, lørdag og søndag. Billetpriser: Voksne: kr. 75,- pr. dag. Børn: 6-12 år: kr. 10,- pr. dag. Børn under 6 år: gratis. Familiebillet: kr. 150,- (gælder for 2 voksne + op til 3 børn). Entré for gæstehund: kr. 30,-
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
Dansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen ogsåDansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen også
Ligesom fredag var det en hund med adresse i Sverige, der tog Best in Show lørdag i Vejen
Formanden for DKK’s Udstillingsudvalg Wilfred Olsen glæder sig over en fornem start i Vejen
Første dag i Vejen er slut. Det har været en dejlig dag, som sluttede med en overraskende men yderst fortjent vinder
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.