Søndagens særlige sejre

18-06-2018 08:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom både Michael Kristensen og Cecilie Krarup har stået øverst på sejrsskamlen før, var søndagens sejre i henholdsvis Best In Show og Juniorhandling noget særligt for dem begge

Copyright Ridehesten.com

Starten på og afslutningen af søndagens Store Ring i Vejen var præget af store følelser og tydelige glimt ind i fremtiden.

Vanen tro startede Store Ring klokken 14.00 med den altid spændende konkurrence om at blive dagens bedste juniorhandler. Både feltet for de mindre og feltet for de større juniorhandlere var imponerende store, og derfor var der også ekstra pres på dommer Katrine Jeppesens trænede øjne for at udvælge de fire, der skulle betræde podiet.

Efter grundige overvejelser pegede hun på Cecilie Krarup som den endelige vinder. Et valg som juniorhandleren var meget glad for.

– Det er dejligt at vinde, og denne sejr er rigtig stor for mig, lød det efterfølgende fra en glad Cecilie Krarup, der gennem det sidste halvandet års tid har haft det svært, da hun har måttet sige farvel til sin gamle hund efter længere tids sygdom.

Læs mere her i Cecilies rørende beskrivelse af den hårde periode.

Den nye BIS
Efter kåringer og fejringer af de forskellige gruppevindere blev det klokken 17.15 tid til Best In Show.

Dommeren var kroatiske Tino Pehar, der trods høj feber overvandt trangen til at ligge unde ren lun dyne og gennemførte konkurrencen på bedste vis. Inden han afslørede sine valg, tog han mikrofonen og takkede publikum for deres gode støtte hele eftermiddagen, hvilket var fortjent. Store Ring kan til tider godt have svært ved at holde på tilskuere, der hellere vil hjem og begynde på aftensmaden og lade op til en ny uge. Men denne søndag i Vejen var Store Ring flot besøgt af et medlevende publikum.

Øverst på sejrsskamlen sendte Pehar den amerikanske cocker spaniel, Galaksi All Rights Reserved, og ejer Michael Kristensen.

Michael er en dreven og erfaren hundeejer, der har stået som vinder af Best In Show, men denne gang var noget lidt særligt for ham.

– Jeg er selvfølgelig rigtig glad for at vinde, og så er det specielt, fordi han kun er 13 måneder og allerede vinder sit første BIS, fortæller Michael Kristensen, mens hans unge hund bader sig i blitzlys og kram fra sin ejer.

Dommer Pehar var da heller ikke i tvivl om, hvorfor det netop blev den amerikanske cocker spaniel, der løb med æren.

– Han var jo ganske enkelt den bedste, så det var ikke et svært valg. Når en 13 måneder gammel hund har så stor kvalitet som den, så er det noget, man ikke kan overse, lød det efterfølgende fra den sygdomsramte kroat.

Dermed er der nok udsigt til, at vi får meget mere at se til Galaksi All Rights Reserved i fremtiden, og det samme kan man også sige om juniorhandleren Cecilie Krarup.

Læs også

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Første frist for tilmelding til Roskilde er mandag

Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Historien om Barbie

18-04-2019 15:00, af Cynthia Jensen

Sommeren 2018 skulle vise sig at være vendepunktet for en hund i sin bedste alder og en tidligere juniorhandler uden sin ledsager. ”Din hund har ondartet kræft…” lød det fra dyrlægerne. Valget stod mellem at amputere det ene forben eller lade Barbie leve med ondartet kræft i poten. Så mens vi andre nød den varme sommer, så stod Rie med en kæmpe beslutning for sin egen hund. For selvom Barbie sagtens kunne leve på blot 3 ben, så var det måske værd at forsøge at bekæmpe kræften og dermed give Barbie flere år på alle 4 ben?

Gravhund tog BIS på Crufts

09-03-2020 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For første gang nogensinde stod en gravhund øverst på skamlen, da Best In Show på Crufts blev afgjort søndag aften

Billeder fra DKK-udstillingen i Vejen er online

23-06-2015 11:15, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen.

Labrador retrieveren overtog lørdag

11-05-2024 19:30, af Anne Cecilie Sohl

Endnu en fantastisk, solskinsrig dag i Roskilde er veloverstået på DKK's internationale udstilling. 

Tyve, vogt jer! Lulu er i byen

22-06-2019 11:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lulu er en af de racer, der ikke findes så mange af i Danmark. Hun er en polski owczarek podhalanski, en race, der findes cirka 30 af i landet

 

Fredagsquiz: Hvad ved du om engelsk springer spaniel

07-02-2020 09:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Sidste år i Fredericia var det en engelsk springer spaniel, der blev BIS. Det fejrer vi med en fredagsquiz om racen

Debutant tog Best In Show

18-06-2021 18:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets første BIS blev svensk, da sejren gik til gravhunden Örnbergets Eagle Eye, der aldrig har deltaget i en udstilling før

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?