Trine Flor er racerepræsentant for en af de sjældnere racer i Danmark, og selvfølgelig er hun også at finde på den internationale hundeudstilling i Vejen. Her udstiller hun sin tæve Lulu, som lørdag er den eneste til at repræsentere racen.
Lulu er Trines syvende hund i racen, og det hele startede som lidt af en tilfældighed.
– Jeg kendte et polsk par, som havde et par polski owczarek podhalanski, der fik 14 hvalpe. Da de skulle hjem til Warszawa, kunne de ikke have alle hvalpene med, og så valgte jeg at købe en af hvalpene, og det var altså bare kærlighed ved første blik, lyder det fra Trine Flor.
Racen har tidligere været på observationslisten i Danmark. Derfor har man valgt at lave en ønskeprofil på racen, så hundene kan mentalbeskrives.
– På den måde kan vi vise politikerne, at vores hunde er sunde og gode, fortæller Trine Flor.
Tyvenes fjende
Polski owczarek podhalanski er en vogtende hyrdehund, og det er også en af grundene til, at Trine Flor har kastet sin kærlighed på racen.
– Jeg bor alene på en gård, og jeg er aldrig utryg, når jeg har mine hunde. Det kan godt være, folk kan komme ind i huset, men de får ikke lov at komme ud igen, for så vil hundene vogte over dem, fortæller hun og griner.
At racen kan klare lidt af hvert, har Trines hunde bevist i praksis.
– Jeg arbejder i nattevagt, og en morgen jeg kom hjem, ville hun have mig med over til en skrænt. Jeg gik med derover, og der fik jeg at vide, at mine hunde havde fanget nogle tyve, der var brudt ind i nogle sommerhuse. De havde gøet så højt, at politiet var blevet mistænksomme, og ville undersøge, hvad det var. Der stod hundene og vogtede over lovovertræderne.
Intelligens
Udover at være den vogtende hyrdehund, forsikrer Trine Flor om, at racen også er en fantastisk sød og intelligent race.
– Den skulle jo oprindelig vogte mod los, ulve og bjørne i Polen. Det gjorde de ved at være mere intelligente end de andre dyr. De angreb ikke, men gøede og vandt over deres modstandere med snilde, siger hun.
Racen ligger konstant omkring 30 hunde i DKK om året. Men der er også en del, som kommer ind i landet med polakker, der flytter hertil i kortere eller længere tid. Disse er ikke registreret i DKK
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Vitus forlader den mørke underjordiske gang og træder ind i Tusmørkezonen, hvor ulvenes tuden fylder luften. Et møde med flokkens konge bliver afgørende for vejen tilbage til Julerosen.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Det blev en dansk irsk setter, som vandt BIS på Bornholm denne søndag. En helt fantastisk oplevelse for ejerne Camilla og Nana Strüwing, som vinder BIS for første gang.
I weekenden var der for første gang Dogdays i Frederiksborgcentret. Arrangør Linn Radsted fra Dogcoach er ikke i tvivl om, hvordan det gik
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.
Ingen anden dyreart fås i så mange forskellige udgaver: Pelset eller nøgen. Krøllet eller glat. Hurtig eller langsom. Fra 2 kilo til 100 kilo. Og du kan møde dem alle; 3.500 forskellige hunde af 300 forskellige racer - til hundemesse i Ballerup Idrætsby den 18. og 19. september – stadig med coronasikkerheden i højsædet
På weekendens DKK internationale udstilling i Ballerup blev årets hunde i rally 2017 kåret efter et helt års spændende konkurrencer
Så er Årets Avlsklasse afgjort, og det blev Surtsey's E-Eydis, islandsk fårehund, der løb med sejren et point foran Javika's Neymar JR Stump Boblop, dansk/svensk gårdhund, og vi skal nok skrive meget mere om Årets Avlshund, men her kommer lidt om nummer to
Drømmen om et almindeligt udstillingsår i 2021 er allerede brast. Udstillingen i Fredericia er aflyst
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.