Innit er en rigtig showhund. Jo højere publikum klapper og hepper, jo gladere end hund bliver Innit. Det ses tydeligt fra publikumssiden, at her er en hund, som er helt tilpas i den store ring. Bullmastiffen er ejet af Mayanna J. Riis, Imran Durrani og Stig B. Pedersen. Imran og Mette Durani beskriver Innit som en stor og kærlig egoist. Den har ikke andet for øje end sig selv, og så lige Imran.
Til daglig bor Innit i Brønshøj hos familien Riis, men når programmet står på udstilling er der legeonklen Imran Durani, som holder i den anden ende af linen. Og ja, Imran er virkelig Innits legeonkel. Det viser hundens evige blik på Imran med alt tydelighed. Dette gode samspil medvirker også til, at den klarer sig så godt til diverse udstillinger.
- Når Imran er til stede, så ser Innit ikke andre end ham. De er et match made in heaven, fortæller en stolt Mette Durani.
Innit er i den grad gået i sin fars, Libbrani's High Performance Alonso, fodspor, for den er også blevet kåret som Årets Hund. Tidligere på året blev Innit kåret som Best In Show begge dage til DKK’s internationale hundeudstilling på Bornholm, og nu står parret med den prestigefyldte titel som Årets Hund 2017.
Historien om Innit er en succeshistorie, som startede for 2 ½ år siden med at Imran hentede en lille bullmastiff hvalp i Letland. Derefter udviklede der sig et unik bånd mellem hund og menneske. Et 'match made in heaven', som Mette Durani beskriver det, og dette match er nu Årets Hund 2017.
Se hunden.dk's videointerview med Mette Durani her:
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Solskin, blå himmel og kølig brise rammer Vejen Idrætscenter – en frisk kontrast til sidste års regnvejr
I godt seks år har BR Roset leveret rosetter til Dansk Kennel Klubs udstillinger. I dag havde ejer Betina Larsen en særlig roset til DKK
10 gange om året udkommer Magasinet HUNDEN til alle DKK’s medlemmer. Vi vil rigtig gerne ramme så mange som muligt. Derfor søger vi hjælpere
I denne uge udkommer årets første nummer af HUNDEN. Efter mange klager er det igen Post Nord, der leverer bladet
Ingen anden dyreart fås i så mange forskellige udgaver: Pelset eller nøgen. Krøllet eller glat. Hurtig eller langsom. Fra 2 kilo til 100 kilo. Og du kan møde dem alle; 3.500 forskellige hunde af 300 forskellige racer - til hundemesse i Ballerup Idrætsby den 18. og 19. september – stadig med coronasikkerheden i højsædet
Hunde i alle afskygninger fra baby- til veteranklasse indtager Rønne Stadion Nord denne weekend den 16.-18. august til den årlige bornholmske hundeudstillingsfest. Så selvom skoleferien er slut, så forlæng feriefølelsen og ta’ hele familien med til tre herlige dage til årets hyggeligste hundeudstilling – og din hund er selvfølgelig også meget velkommen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.