Imponerende Innit bliver Årets Hund 2017 (video)

05-11-2017 19:57, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den smukke bullmastiff Ali Honey Dynasty, i daglig tale Innit, vinder Best In Show til søndagens udstilling i Herning, og  derefter blev den kåret som Årets Hund 2017

Copyright Ridehesten.com

 Innit er en rigtig showhund. Jo højere publikum klapper og hepper, jo gladere end hund bliver Innit. Det ses tydeligt fra publikumssiden, at her er en hund, som er helt tilpas i den store ring. Bullmastiffen er ejet af Mayanna J. Riis, Imran Durrani og Stig B. Pedersen. Imran og Mette Durani beskriver Innit som en stor og kærlig egoist. Den har ikke andet for øje end sig selv, og så lige Imran. 

Til daglig bor Innit i Brønshøj hos familien Riis, men når programmet står på udstilling er der legeonklen Imran Durani, som holder i den anden ende af linen. Og ja, Imran er virkelig Innits legeonkel. Det viser hundens evige blik på Imran med alt tydelighed. Dette gode samspil medvirker også til, at den klarer sig så godt til diverse udstillinger.

- Når Imran er til stede, så ser Innit ikke andre end ham. De er et match made in heaven, fortæller en stolt Mette Durani.

Innit er i den grad gået i sin fars, Libbrani's High Performance Alonso, fodspor, for den er også blevet kåret som Årets Hund. Tidligere på året blev Innit kåret som Best In Show begge dage til DKK’s internationale hundeudstilling på Bornholm, og nu står parret med den prestigefyldte titel som Årets Hund 2017.

Historien om Innit er en succeshistorie, som startede for 2 ½ år siden med at Imran hentede en lille bullmastiff hvalp i Letland. Derefter udviklede der sig et unik bånd mellem hund og menneske. Et 'match made in heaven', som Mette Durani beskriver det, og dette match er nu Årets Hund 2017. 

Se hunden.dk's videointerview med Mette Durani her: 

 

Læs også

Snuder, snore og stjernestunder – fra vuf til verdensklasse: Tre dage med tophunde i Roskilde, hvor foråret for alvor folder sig ud.

24-04-2026 19:00, af Dansk Kennel Klub

Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Vinterferien skydes i gang med udstilling og hundeglæde – logrende haler, jubilæum og oplevelser for hele familien.

Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.

Roskilde: Ny stjerne i søndagens Store ring

11-05-2025 20:32, af Cecilie Friis Amstrup

Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.

Svenskerne er nogle bisser

15-08-2021 18:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For anden dag i træk blev det til svensk sejr på Bornholm den sorte dværgpudel, Despacito S Tsvetochnoi Poljany, der løb med sejren

Se billederne: Regn over Roskilde

13-05-2022 13:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så gik den ikke længere. Regnen har ramt Roskilde, men rygterne vil vide, at tørvejret får overtaget

1. maj sætter DKK fokus på at tage hensyn

25-04-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Farum Sogn og Dansk Kennel Klub sætter fokus på hundeejere og deres hundes ageren i naturen

DKK arver over 100.000 kroner

23-02-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et medlem, der desværre er afgået ved døden, har været så tilfreds med DKK, at hun har overladt en stor del af sin arv til kennelklubben

HUNDEN kommer i denne uge

18-05-2020 08:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det igen tid til at kigge i postkasserne. I denne uge får du nemlig leveret det nyeste nummer af HUNDEN, såfremt du er medlem af DKK

Sieger's vandt bedste veteran

11-11-2023 16:52, af Anne Cecilie Sohl

Vibe Marie Borregaard Madsen fra Kennel Sieger's vandt lørdagens veteranklasse.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.