Imponerende Innit bliver Årets Hund 2017 (video)

05-11-2017 19:57, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den smukke bullmastiff Ali Honey Dynasty, i daglig tale Innit, vinder Best In Show til søndagens udstilling i Herning, og  derefter blev den kåret som Årets Hund 2017

Copyright Ridehesten.com

 Innit er en rigtig showhund. Jo højere publikum klapper og hepper, jo gladere end hund bliver Innit. Det ses tydeligt fra publikumssiden, at her er en hund, som er helt tilpas i den store ring. Bullmastiffen er ejet af Mayanna J. Riis, Imran Durrani og Stig B. Pedersen. Imran og Mette Durani beskriver Innit som en stor og kærlig egoist. Den har ikke andet for øje end sig selv, og så lige Imran. 

Til daglig bor Innit i Brønshøj hos familien Riis, men når programmet står på udstilling er der legeonklen Imran Durani, som holder i den anden ende af linen. Og ja, Imran er virkelig Innits legeonkel. Det viser hundens evige blik på Imran med alt tydelighed. Dette gode samspil medvirker også til, at den klarer sig så godt til diverse udstillinger.

- Når Imran er til stede, så ser Innit ikke andre end ham. De er et match made in heaven, fortæller en stolt Mette Durani.

Innit er i den grad gået i sin fars, Libbrani's High Performance Alonso, fodspor, for den er også blevet kåret som Årets Hund. Tidligere på året blev Innit kåret som Best In Show begge dage til DKK’s internationale hundeudstilling på Bornholm, og nu står parret med den prestigefyldte titel som Årets Hund 2017.

Historien om Innit er en succeshistorie, som startede for 2 ½ år siden med at Imran hentede en lille bullmastiff hvalp i Letland. Derefter udviklede der sig et unik bånd mellem hund og menneske. Et 'match made in heaven', som Mette Durani beskriver det, og dette match er nu Årets Hund 2017. 

Se hunden.dk's videointerview med Mette Durani her: 

 

Læs også

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Vinterferien skydes i gang med udstilling og hundeglæde – logrende haler, jubilæum og oplevelser for hele familien.

Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Sara er Årets Juniorhandler

14-08-2022 15:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En imponerende bedrift af Sara DeAngelis har netop afgjort årets juniorhandlerkonkurence, selvom der er tre konkurencer tilbage

Spænding til det sidste

04-11-2018 12:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er lagt op til noget af en spændende eftermiddag i Herning søndag, når konkurrencerne om årets hunde skal afgøres

Snuder, glimmerrosetter og efterårsgyldne farver

18-09-2025 14:00, af Line Pedersen, DKK

Oplev Europas smukkeste hunde på Roskilde Dyrskueplads

Beagler samler godtfolk

15-08-2021 14:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

18 beagleejere har i forbindelse med udstillingen på Bornholm holdt ferie sammen i Storløkke Feriepark. Det er blevet en tradition, der vokser år for år

Vejen: Strålende start på DKK’s store udstillingsweekend

20-06-2025 11:26, af Cecilie Friis Amstrup

Solskin, blå himmel og kølig brise rammer Vejen Idrætscenter – en frisk kontrast til sidste års regnvejr

DKK's registreringstal steg med 10 procent i 2020

26-01-2021 14:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona-pandemiens hjemmearbejde og isolation fik mange til at beslutte sig for at få hund i 2020. I DKK har det betydet en stigning i antallet af nyregistrerede hunde på ti procent - trods et fald i importer på ni procent. Sammenlagt er det den største stigning siden 2008

Receptpligt på ormemidler bør fjernes

14-02-2014 09:39, af Tine Luther
Når Fødevarestyrelsen tilråder månedlig ormekur til alle hunde, der færdes i naturen, finder DKK det påkrævet, at receptpligten på ormemidler samtidig ophæves og vil tage kontakt til styrelsen om sagen.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Wiegaarden er klar i Fredericia

I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).