Imponerende Innit bliver Årets Hund 2017 (video)

05-11-2017 19:57, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den smukke bullmastiff Ali Honey Dynasty, i daglig tale Innit, vinder Best In Show til søndagens udstilling i Herning, og  derefter blev den kåret som Årets Hund 2017

Copyright Ridehesten.com

 Innit er en rigtig showhund. Jo højere publikum klapper og hepper, jo gladere end hund bliver Innit. Det ses tydeligt fra publikumssiden, at her er en hund, som er helt tilpas i den store ring. Bullmastiffen er ejet af Mayanna J. Riis, Imran Durrani og Stig B. Pedersen. Imran og Mette Durani beskriver Innit som en stor og kærlig egoist. Den har ikke andet for øje end sig selv, og så lige Imran. 

Til daglig bor Innit i Brønshøj hos familien Riis, men når programmet står på udstilling er der legeonklen Imran Durani, som holder i den anden ende af linen. Og ja, Imran er virkelig Innits legeonkel. Det viser hundens evige blik på Imran med alt tydelighed. Dette gode samspil medvirker også til, at den klarer sig så godt til diverse udstillinger.

- Når Imran er til stede, så ser Innit ikke andre end ham. De er et match made in heaven, fortæller en stolt Mette Durani.

Innit er i den grad gået i sin fars, Libbrani's High Performance Alonso, fodspor, for den er også blevet kåret som Årets Hund. Tidligere på året blev Innit kåret som Best In Show begge dage til DKK’s internationale hundeudstilling på Bornholm, og nu står parret med den prestigefyldte titel som Årets Hund 2017.

Historien om Innit er en succeshistorie, som startede for 2 ½ år siden med at Imran hentede en lille bullmastiff hvalp i Letland. Derefter udviklede der sig et unik bånd mellem hund og menneske. Et 'match made in heaven', som Mette Durani beskriver det, og dette match er nu Årets Hund 2017. 

Se hunden.dk's videointerview med Mette Durani her: 

 

Læs også

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Dansk sejr i Roskilde

21-09-2025 22:00, af Karina Green Damsgaard

Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér

Første dag på Roskilde-udstillingen

20-09-2025 20:20, af Karina Green Damsgaard

Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag

DKK kommer tættere på jyderne

10-01-2020 13:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub får nu kontor i Jylland. Kontoret får til huse på Vilhelmsborg ved Aarhus

Roskilde: Cairn terrier gentog bedriften og blev Best in Show igen

10-05-2025 21:04, af Cecilie Friis Amstrup

SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

Billederne fra Herning er online

07-11-2019 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er alle billederne fra den dejlige weekend i Herning på nettet

Hindse satte fut i inspirationsdagene

22-10-2022 11:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend holder DKK inspirationsdage på Kobæk Strand. Klokken 9.00 bød Jørgen Hindse de mange deltagere velkommen

En weekend med Hunden i Fokus

06-09-2018 14:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden afholder Dansk Kennel Klub årets store hunde-event HUND I FOKUS i og omkring Mørkøv Hallen – en aktiv oplevelse for hele familien OG hunden

Et liv med hunde fra barndomsdrøm til virkelighed

08-10-2025 07:00, af Redaktionen

60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde

Årets Elitelydigheds-hund

09-11-2012 15:13, af Tine Luther
En kun to-årig border collie formåede at samle nok point i DKK’s konkurrence om at blive Årets LP hund og kunne den forgangne weekend rejse hjem fra Herning med blomster, bånd, roset, og pokal.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og hundestjernen - 12. December

12-12-2025 09:00, af Anne Egede

Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.