DKK’s brev til FCI

10-07-2017 13:35, af Anne Ekenberg

DKK har her til aften gengivet indholdet af det brev, DKK har sendt til FCI som reaktion på den frygtelige sag fra forrige uge med den radmagre sloughi på en udstilling i Rusland.

Copyright Ridehesten.com

DKK’s brev har været ventet med spænding, men nu er det her, og du kan selvfølgelig læse hele tekstens ordlyd her:

DKK retter henvendelse til FCI ang. myndeudstilling i Rusland

10. juli 2017

I forrige weekend var de sociale medier ved at koge over pga. billeder af forfærdeligt magre mynder, specielt en radmager Shlougi, der var blevet BIR på en myndeudstilling i St Petersborg for kort tid siden.

DKK deler forargelsen, og DKK´s bestyrelse har dags dato rettet henvendelse til FCI om sagen og udbedt os en forklaring på, hvordan noget sådant kan finde sted.

Herunder kan du læse DKK´s henvendelse på dansk og nederst et link til brevet på engelsk, som er sendt til FCI´s bestyrelse:

Til FCI´s bestyrelse,

Dansk Kennel Klubs bestyrelse, et stort antal af vore medlemmer samt vor Myndeklub er oprørte over, at en Shlougi i meget dårlig kondition (stærkt afmagret og tilsyneladende psykisk dårlig) vandt BIR på en myndeudstilling i St. Petersborg for kort tid siden.

Vi kender kun sagen fra de sociale medier, hvor billeder af hunden med al tydelighed viser en hund i meget dårlig forfatning.

Det er Dansk Kennel Klubs opfattelse, at et af FCI`s fornemste formål er at tage vare på hundenes velfærd. I dagligdagen, men specielt ved konkurrencer af enhver art.

Det er derfor skadeligt for FCI og FCI´s medlemslande, når en sådan hund præmieres, for det viser det modsatte af, hvad FCI bør stå for. Mange kennelklubber bruger mange ressourcer på at forbedre racehundenes image i offentligheden, og det kan synes omsonst, når noget sådant  kan finde sted.

DKK beder derfor FCI om at oplyse os om følgende:

1. Hvilke konsekvenser vil det få for den arrangerende klub, at en sådan hund overhovedet får lov at deltage på en udstilling ?

2. Hvilke konsekvenser vil det få for den pågældende dommer, der præmierede hunden som BIR?

3. Hvad kan/ vil FCI gøre af tiltag for at hindre, at noget lignende kan gentage sig?

På DKK´s vegne

Jørgen Hindse

 

Læs også

Liselotte og Goa topper stærkt dansk VM-indsats

08-04-2025 09:26, af Cecilie Friis Amstrup

Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.

Dansk landshold klar til VM i spor

31-03-2025 12:03, af Cecilie Friis Amstrup

Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig

Lær mere om de 10 grupper af hunderacer

30-10-2024 15:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra loyale hyrdehunde og traditionsrige jagthunde til små selskabshunde og elegante mynder – lær om de 10 officielle grupper af hunderacer og deres unikke karaktertræk. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.