Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Copyright Ridehesten.com
Glade vindere med rosetter og velfortjente præmier efter en vellykket prøvedag. Foto: Anni M. Hornhaver

Hund og Glæde Hundeskole beviste denne sæson, at man ikke behøver være en stor hundeskole for at skabe store oplevelser. Med fire solrige prøvedage, engagerede kursister og et stærkt fællesskab blev Rally Dysten 2025 en hundefest, hvor glæden og sammenholdet stod lige så tydeligt som de orange rosetter.

Mod på mere end træning

Det var med et lille sug i maven, at hundeskolen kastede sig ud i at deltage i Rally Dysten for første gang. Kursisterne ønskede det brændende, og derfor tog skolen udfordringen op, vel vidende at der ventede et stort administrativt arbejde.

De havde tidligere kørt små interne hyggeprøver, men nu gjaldt det point, struktur og rapportering. Dog uden at miste glæden og den uformelle stemning, der er kernen i Hund og Glæde Hundeskole.

Fra begyndelsen var man enige om én ting: Hver prøve skulle være en festdag. Det kræver mod at træde ind over kantbåndet, og derfor blev alle deltagere anerkendt, ikke kun i ord, men også i form af præmier til både hund og fører. Hele tilmeldingsgebyret gik til præmier, så alle fik noget med hjem ud over bedømmelsen.

Fire prøver i solskin og sammenhold

Sæsonen bød på fire prøver i strålende vejr. Selv årets første frostmorgen blev omfavnet af høj sol og varm stemning.

Kursister og frivillige hjalp til med alt fra baneskift til oprydning, og denne fælles indsats gjorde Rally Dysten mulig. Der blev lagt tid i at finde de rigtige præmier og rosetter, så prøverne fik mest muligt DKK-stemning.

Hund og Glæde Hundeskole kørte samtidig sin interne konkurrence ”Årets Hund i Rally Dysten”, hvilket gav deltagerne en ekstra motivation og masser af gode oplevelser undervejs.

Learning by doing – og masser af det

Der blev planlagt ned til mindste detalje. Banerne skulle kunne skiftes hurtigt, ventetiden minimeres, og alle skulle til prøve med to dommere til rådighed. Selv uventede udfordringer, som en flytning af prøveområdet i sidste øjeblik, blev løst med smil og fleksibilitet.

Alle teams oplevede både gode dage og dage, hvor samarbejdet drillede. Sådan er det, når man arbejder med levende væsner. Men hver prøve gav læring for både hunde, førere og arrangører.

Kursisterne: ”Her får vi tid, nærvær og nørderi”

Hund og Glæde Hundeskole har ikke et stort deltagerantal, men her opstår en særlig styrke: tid til den enkelte og et stærkt fællesskab.

Kursisterne fortæller blandt andet:

”Hundeskolen giver mig et sted at træne på mit niveau. Træneren er med mig på banen, forklarer hvad jeg skal og hvorfor. Jeg får tips, bliver filmet og får noget at arbejde videre med. Vi hjælper hinanden, mens vi skiftes til at få fuld opmærksomhed.”

”Der nørdes på højt niveau, men der er også plads til begyndere. Baner og udstyr står klar, og vi hjælpes ad med oprydningen. Nogle gange holder vi pause, andre gange arbejder vi intenst, for vi vil så gerne lære det nye.”

”Jeg kører gerne langt for træningen. Shandi brænder for rally og for hundene. Hun ved enormt meget om træning, muskler, reaktioner og samarbejde mellem hund og fører. Hun gør et stort arbejde for hver time og for hele hundefolket.”

Flere af kursisterne kommer langvejs fra, endda helt fra Lolland, hvor der næsten ikke findes stævner. Hund og Glæde Hundeskole er derfor blevet et vigtigt samlingspunkt.

En hundeskole med hjerte og handlekraft

Rally Dysten hos Hund og Glæde Hundeskole viser, at selv en lille hundeskole kan skabe store arrangementer, når fællesskab og engagement går hånd i hånd.

Her handler det om glæde, læring og gode oplevelser for både to- og firbenede.

Læs også

Weekendens hundeaktiviteter

04-12-2025 19:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

Agility: Flotte præstationer - ingen medaljer

21-09-2019 14:27, af Dorthe Kiærulff

Efter nogle flotte præstationer måtte de danske hold tage til takke med sekundære placeringer. Nu venter de individuelle konkurrencer

Norsk Kennel Klub tager drastisk beslutning

10-09-2019 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag holdt kennelklubben i Norge ekstraordinært hovedbestyrelsesmøde. De besluttede blandt andet, at der ikke skulle sendes landshold til konkurrencer i udlandet

Dansk nationalrace anerkendt i USA

24-01-2025 08:08, af Cecilie Friis Amstrup

Den dansk/svenske gårdhund har fået fuld anerkendelse af den Amerikanske Kennel Club (AKC). Anerkendelsen åbner dørene til konkurrencer på alle niveauer i USA og markerer en vigtig sejr for racens fremtid uden for Skandinavien.

Agility: Ingen medaljer til det danske hold

06-10-2018 08:07, af Dorthe Kiærulff

Trods store forhåbninger og flotte indsatser på førstedagen blev det ikke til medaljer til Danmark i agility for hold. Nu gælder det de individuelle konkurrencer

Der er intet i verden som en vuffelivov

11-06-2013 12:38, af Tine Luther
Hunde er dejlige. Det kan man overbevise sig selv om i den kommende weekend, hvor over 2.500 hunde fra ind- og udland fordelt på 219 racer kæmper om at blive Best in Show. Og hundene kan andet end at se godt ud. Der er officielle konkurrencer i diverse hundesportsgrene, som nok kan få almindelige hundeejere til at glippe med øjnene, når man måske selv har svært ved bare at få hunden til at gå pænt i snor.

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green Damsgaard

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Hvem vinder København?

16-09-2015 10:02, af Tine Luther
Ikke færre end 143 forskellige hunderacer kan man se i den kommende weekend, hvor knap 3.400 hunde fra ind- og udland kæmper om at blive ”Københavnsvinder” og ”Best in Show” på Dansk Kennel Klubs udstilling i Hillerød. Samtidig afholdes konkurrencer i flere hundesportsgrene, som kan få almindelige hundeejere til at glippe med øjnene – for når man selv har svært ved bare at få hunden til at gå pænt i snor, kan det synes som de utroligste ting, hundeførerne kan få deres hunde til.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Susan skaber sundhed i Mathiesens HundeFokus

Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund