Ny forskning: 59 procent af aktive hunde udsættes for skader

04-04-2025 08:06, af Cecilie Friis Amstrup

Flere end 59 procent af alle sportshunde, dvs. hunde, der deltager i aktiviteter og konkurrencer, bliver udsat for skader. Det viser en ny undersøgelse, udført for Agria og SKK Forskningsfond. Undersøgelsen identificerer desuden de mest almindelige skader og deres risikofaktorer samt hvilke racer, der er mest sårbare.

Copyright Ridehesten.com
Agria og SKK Forskningsfond har finansieret en undersøgelse, der giver værdifuld indsigt i hundes fysiske aktiviteter og de mest almindelige skader og deres risikofaktorer. Her ses en hund forcere en forhindring i hundesportsgrenen agility. Foto: Agria Dyreforsikring

Sammen med sit forskerhold har Ann Essner, forsker og specialfysioterapeut i veterinærmedicin, undersøgt forskellige skader hos svenske sportshunde. Undersøgelsen, som er finansieret af Agria og SKK Forskningsfonden, har til formål at forbedre sundheden og sikkerheden for hunde.

Ifølge undersøgelsen har over 59 procent af de aktive svenske hunde på et tidspunkt lidt af en eller flere skader. Af disse skader blev 38 procent diagnosticeret af dyrlæger, dvs. at det tyder på, at flere af skaderne blev håndteret af hundeejerne selv enten alene eller med hjælp fra andre veterinærfaglige specialister.
Dette er uden tvivl noget, danske sportshunde også er udsat for og er vigtig viden for både hundeejerne, men også dyrlæger, fysioterapeuter og andre, der er i kontakt med hunde, der dyrker sport i større eller mindre grad. 

– Skader på muskler, led og hud er de mest almindelige skader. Poterne, herunder trædepuderne, kløer og tæer, er de mest almindelige skadesområder, siger Ann Essner.

Ud over tåskader blev der noteret et højere antal skader lokaliseret til ryg, knæled, skulderled, hoved og uspecificerede muskelskader.

Copyright Ridehesten.com
Flere end 59 procent af alle sportshunde, dvs. hunde, der deltager i aktiviteter og konkurrencer, bliver udsat for skader. Det viser en ny undersøgelse, udført for Agria og SKK Forskningsfond. Foto: Agria Dyreforsikring

Risikofaktorer identificeret
Undersøgelsen inkluderede også deltagernes syn på, hvordan konkurrenceregler og udstyr kan forbedres for at reducere risikoen for skader hos hundene. Der var et klart ønske om, at konkurrenceelementerne og bedømmelseskriterierne skulle tilpasses hundens kropsvægt, størrelse og kapacitet.

Den evidensbaserede undersøgelse giver værdifuld indsigt i hundes fysiske aktiviteter og de mest almindelige skader og deres risikofaktorer. Den understreger også vigtigheden af at tilpasse konkurrenceforhold og træningsrutiner for at skabe et sikkert og sundt miljø for konkurrerende hunde.

Forskerholdet identificerede flere faktorer, der giver indsigt i hundes fysiske aktiviteter og de mest almindelige skader:

  • Alder og race er risikofaktorer
    Alder er en væsentlig risikofaktor hos sportshunde, da der er en sammenhæng mellem hundenes alder og skader. Sandsynligheden for, at hunden havde haft en skade, var højere blandt ældre hunde. Derudover viste undersøgelsen, at racer som malinois og border collie er særligt sårbare. Årsagen kan være, at disse racer er overrepræsenterede i højintensive hundesportsgrene, hvor hunden har et højt fysisk engagement.
     
  • Aktivitetsniveau og træning
    Cirka 70 procent af hundene fik mindst en times daglig motion med lav intensitet. Størstedelen gennemgik også mindst en times højintensiv træning om ugen ud over sportstræning. Den samlede fysiske aktivitet var i gennemsnit 16,5 timer om ugen. Ud over træning i konkurrencedisciplinerne arrangeret af den svenske brugshundeklub deltog sportshundene også i andre aktiviteter såsom træk- og næsearbejde.
     
  • Skader i forbindelse med træning og leg
    Skader opstod ikke kun under træning (25 %) og konkurrence (7 %), men også i andre miljøer, f.eks. i skoven.
     
  • Tilpasning af regler og udstyr
    Et konkret eksempel på tilpasningsmuligheder, foreslået af undersøgelsens deltagere, er at tilpasse vægten på apportbukke efter hundens kropsvægt. Lignende tilpasninger er tidligere implementeret i den svenske brugshundeklub.

Undersøgelsen, der omfattede omkring 1.600 hunde af forskellige racer, blev gennemført som en digital undersøgelse i 2024.

Læs også

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.

Ny undersøgelse: Danskerne sløser med kæledyrenes sikkerhed i bilen

02-08-2025 07:32, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.

Hundeslagsmål er et mareridt for alle hundeejere

25-05-2017 13:03, af Anne Ekenberg

Hunde, der bider andre hunde, er et mareridt for alle, der er indblandet. Som hundeejer er du altid ansvarlig for din hund, og selv små bid kan give skader, som altid bør tjekkes af en dyrlæge

Bliv klogere på din hunds tarme i næste nummer af HUNDEN

15-03-2025 08:34, af Cecilie Friis Amstrup

Vidste du, at din hunds tarme huser billioner af mikroorganismer, der har afgørende betydning for dens sundhed og velvære? Det, du fodrer din hund med, påvirker ikke kun dens ernæring, men også sammensætningen af dens tarmbakterier, og det kan have langt større konsekvenser, end du tror.

Er en allergivenlig hund egentlig allergivenlig?

20-07-2011 09:09, af Signe Wiese
Ny forskning fra USA viser, at allergivenlige hunde producerer lige så mange allergener som almindelige hunde

Min hund forstår mig ikke

10-12-2020 12:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning viser, at hunden ikke forstår os helt så godt, som vi måske går og tror

Lev sundt, lev godt, lev med hund

25-02-2022 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny undersøgelse viser, at ældre hundeejere har halvt så stor risiko for at udvikle fysiske og kognitive handicap, end folk der aldrig har haft hund

Hunden kan genkende dit humør

17-02-2015 09:18, af Nina Marie Villadsen
Ifølge ny østrigsk forskning er hunde i stand til at skelne glade ansigter fra vrede

Hundens stressniveau påvirkes af forholdet til ejeren

12-05-2021 14:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny svensk forskning peger på, at ejerens personlighed og forhold til hunden påvirker hundens stressniveau

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

Søndagens billeder er endelig online

20-08-2025 16:20, af Karina Green

Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder