Hunde skal spise råt som ulve

22-01-2018 09:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sidste uge havde vi historien om, at raw food til hunde ikke var godt for dem på grund af diverse bakterier. Engelsk ekspert går nu i rette med den opfattelse. Hendes hunde har spist raw food de sidste ti år

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Hundefoder er blevet lidt af en varm kartoffel og netop varmen er et af de store stridspunkter. For hvad er egentlig bedst for vore firbenede venner, råt eller forarbejdet foder?

I sidste uge bragte vi nyheden om, at ny forskning viste, at raw food kunne indeholde e. colibakterier, listeria og salmonella. Derfor anbefalede forskningen, at man ikke indfører raw food til sin hund.

Der er dog ikke enighed om, hvorvidt raw food er godt eller skidt for hunden. Det kunne vi også konstatere ved at kigge ned gennem de mange kommentarer til vores historie sidste mandag.

Nu får de mange kritiske røster opbakning fra en engelsk ekspert. Vicky Marshall har skrevet bogen, The Lucky Dog Weight Loss Plan, og hun begyndte at give sine hunde raw food for ti år siden.

– Forskning har vist, at hunden vil føle sig mere mæt og være mindre tilbøjelig til at kigge på dig med bedende øjne i håb om mere mad, hvis den bliver fodret med sin naturlige kost, udtaler hun til Daily Mirror og fortsætter:

– For det første elsker hundene teksturen i den rå kost, men jeg tror også kosten kan hjælpe på problemer som for eksempel hudsygdomme, allergier og fordøjelsesproblemer.

God hygiejne
Vicky Marshall er ikke i tvivl om gevinsterne ved råt foder. Hendes egne hunde har tabt sig og opnået en sund vægt efter overgangen til den nye typer foder. Noget som mange hunde kunne trænge til, mener hun, idet hun påstår, at omkring halvdelen af de britiske hunde er overvægtige.

Kosten, som hun giver sine hunde, består af både råt kød, frugt og grøntsager. Hun mener, at størstedelen af kosten skal bestå af kød.

Hunde er nemlig, ifølge Vicky Marshall, så nært beslægtede med ulve, at deres foder først og fremmest skal består af bytte, hvilket i naturen betyder mus, kaniner, får og rådyr. Så radikalt går hun dog ikke selv til værks, idet hun fodrer hundene med oksekød, kylling, lam eller rå ben udover frugt og grøntsager.

Hun opfordrer til, at alle hundeejere, der overvejer at fodre med råt foder, holder en god hygiejne, og konsulterer en dyrlæge, hvis hunden for nyligt har gennemgået en operation eller har haft andre sundhedsmæssige problemer. 

Læs også

Kan min hund få allergi?

15-06-2025 07:58, af Cecilie Friis Amstrup

Kløe, hudproblemer og mavegener kan skyldes allergi. Hunde kan udvikle både inhalationsallergi og foderintolerance, og nogle har endda begge dele. Det kræver en grundig udredning at finde den rette behandling.

Sådan hjælper du din overvægtige hund

17-05-2025 07:39, af Cecilie Friis Amstrup

Overvægt er ikke kun et menneskeligt problem. Mange hunde i Danmark kæmper med for mange kilo, og det kan gå ud over både livskvalitet og levetid. Heldigvis er der meget, du kan gøre for at hjælpe din hund tilbage i trivsel.

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

Hunde reducerer stress hos studerende: Få dyrlægens gode råd til køb af hund

22-09-2020 08:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Menneskets bedste ven har en positiv effekt på studerendes stress- og energiniveau, viser forskning. Men særligt som ung er det afgørende, at man køber den rigtige hund, der passer ind i et travlt studieliv, fastslår  dyrlæge

Dyrehospitaler slår alarm: For mange overvægtige hunde

20-10-2023 11:58, af Anne Cecilie Sohl

Op mod halvdelen af danske hunde er i dag overvægtig, lyder det fra en af Danmarks største grupper af dyrehospitaler, Anicura, der er bekymret over stigningen i antallet af overvægtige hunde. Hundeejere bør derfor være mere opmærksom på kæledyrets sundhed, da overvægtige hunde oftest lever kortere og er i større risiko for alvorlige følgesygdomme, lyder opfordringen fra dyrlæge.

Bliv klogere på din hunds tarme i næste nummer af HUNDEN

15-03-2025 08:34, af Cecilie Friis Amstrup

Vidste du, at din hunds tarme huser billioner af mikroorganismer, der har afgørende betydning for dens sundhed og velvære? Det, du fodrer din hund med, påvirker ikke kun dens ernæring, men også sammensætningen af dens tarmbakterier, og det kan have langt større konsekvenser, end du tror.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fagligt: Fodring af hunden gennem forskellige livsfaser

15-04-2020 08:09, af Rikke Risum

Hundens energibehov varierer med hundens alder. Hundens foder skal derfor tilpasses op til flere gange i gennem hundens liv for at sikre god sundhed og trivsel. Læs videre og få et indblik i fodring af hunden fra nyfødt hvalp til seniorhund

Dyrlæger i felten hjælper Grønlands slædehunde

03-03-2025 13:26, af Cecilie Friis Amstrup

Den grønlandske slædehund har i årtusinder været en uundværlig del af den grønlandske kultur, men i dag er racen truet. Projektet QIMMEQHealth arbejder for at studere og forbedre hundenes sundhed samt at sikre dem en fremtid.

DKK skærper fokus på dopingregler i hundesport

12-03-2025 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Opdaterede regler for brug af medicin og doping samt krav til dispensation skal beskytte hundenes sundhed og sikre fair konkurrence i DKK aktiviteter

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Dansk Kennel Klub går forrest med Danmarks allerførste hundevelfærdskonference

01-09-2025 10:00, af Lise Lotte Christensen

Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Museum of Illusions til Vovsedag

26-08-2025 14:15, af Frederikke Kristensen

I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?