Kender du en, der går og bliver lidt smårund om livet, og hvor sofaen hårdere end motionscentret, så vil det være en god ide at foreslå denne person at købe sig en hund. Et nyt britisk studie viser nemlig, at hundeejere har fire gange så stor sandsynlighed for at få motion nok, end mennesker, der af en eller anden underlig grund ikke har hund.
Undersøgelsen er offentliggjort i det videnskabelige tidsskrift Nature, og viser blandt andet, at hundeejere går ture oftere end mennesker uden hund, ligesom de også går længere ture end hundeløse mennesker.
Undersøgelsen viser, at husstande med hund havde fire gange så stor sandsynlighed for at få motioneret 150 minutter om ugen, hvilket de officielle britiske motionsråd anbefaler.
Samtidig skriver forskerne bag studiet, at børn fra husstande med hund i højere grad går ture og dyrker motion i deres fritid. Selvom studiet er britisk og undersøgelser i blandt andet USA og Australien viser andre tal, slår Cecilia Ramlau-Hansen, professor i epidemiologi ved Aarhus Universitet over for Videnskab.dk fast, at undersøgelsen godt kan overføres til Danmark, da Danmark socialt og klimamæssigt minder om Storbritannien.
Efteråret er over os, hvor dagene bliver kortere og vinden koldere. Men det er stadig vigtigt med aktivitet, for både vores hunde og os selv. De fleste hundeejere går dagligt ture, men for nogle kan en løbe- eller cykeltur være en sjov og sund måde at få lidt ekstra motion sammen. Hvis det er noget du kunne finde på at kaste dig ud i, så har vi samlet en række gode råd til at komme i gang, her
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Sygdommen ”Tørre øjne” – eller Keratokonjunktivitis Sicca - kan, hvis ubehandlet, føre til nedsat syn og blindhed. Hvad ligger bag de tørre øjne og hvad skal du holde øje med?
Blodprøver er et vigtigt, og ofte brugt værktøj, når dyrlægen skal vurdere en hunds sundhed eller finde frem til en diagnose, men hvad viser blodprøven egentligt? Vi ser lidt nærmere på, hvordan blodprøven kan hjælpe dyrlægen
Mange hundeejere oplever, at fremmede kommer hen og snakker med dem, når de går tur med hunden. Det er ikke tilfældigt, viser forskningen. Hundeejere opleves nemlig som imødekommende mennesker
Op mod halvdelen af danske hunde er i dag overvægtig, lyder det fra en af Danmarks største grupper af dyrehospitaler, Anicura, der er bekymret over stigningen i antallet af overvægtige hunde. Hundeejere bør derfor være mere opmærksom på kæledyrets sundhed, da overvægtige hunde oftest lever kortere og er i større risiko for alvorlige følgesygdomme, lyder opfordringen fra dyrlæge.
Det er næppe gået manges snude forbi, at Felix Smith er vild med hunde og at han selv er mangeårig dedikeret hundeejer. Da han for et års tiden siden gik fra fastansat til freelancer, fik han pludselig mere tid. Tid til blandt andet at prioritere friheden og outdoorlivet sammen med sin bedste ven og faste makker, den 2-årige cockerspaniel Robert Redford. Og mulighed for olympisk og med hjertet at vælge sine arbejdsmæssige projekter
Som hundeejer har du sikkert tit surfet rundt på nettet for at få svar på spørgsmål om alt fra vacciner til pelspleje, motion, flåter og meget andet, der kan bekymre i hverdagen. Nu er en helt ny webside dukket op, hvor rigtig mange af disse spørgsmål bliver behandlet – oven i købet ret detaljeret. Siden hedder langthundeliv.dk.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
På flugt fra dyrlægen og gennemblødt af mudder følger Vitus lyden af kirkeklokkerne mod et muligt svar. Men i skumringen ved den gamle landsbykirke finder den sorte, rødøjede hund ham igen, og denne gang er der ingen steder at gemme sig