En hundeudstilling kan sammenlignes med et dyrskue. Det er her man kan få en kvalitetsbedømmelse af sin hund, og hvis den bliver bedste hund i sin race, går den videre i konkurrencen med hunde af andre racer, indtil man finder udstillingens samlede vinder, som med et engelsk låneudtryk får titlen Best in Show. Det er æren, man kæmper om i hundesport, for der er ingen pengepræmier, men masser af ambitioner og konkurrencegejst. Dommere fra en lang række europæiske lande samt Rusland er indforskrevet til at bedømme hundenes kvalitet. Skal I have hund? Så en hundeudstilling kan man ikke købe hunde. Men med 219 racer fordelt på de to dage er det et fantastisk sted at blive klogere, hvis man overvejer at købe hund. Det er nemlig altid sjovt at se flere hunde af samme race på en gang. Så kan man bedre danne sig et billede af racen, og man kan få en snak med ejerne om fordele og ulemper ved netop den race. "Det er så vigtigt, at få en race, som passer til det liv, man kan tilbyde en hund i hver enkelt husstand," siger Vibeke Knudsen, kommunikationskonsulent i Dansk Kennel Klub, som er Danmarks største forening for hundeejere af både racehunde og blandingshunde. "Vælger man "over evne", risikerer man, at man ikke magter hunden, når den er kommet over det nuttede hvalpestadie og er kommet i lømmelalderen. Det vidner alt for mange aflivninger og omplaceringer via internater om." Vær opmærksom på, at racerne er fordelt på de to dage, så hvis du vil se en bestemt race, skal du tjekke, hvilken dag den kommer. Det kan du gøre på www.dkk.dk (Skriv Vejen 2013 i søgefeltet). Der er link til hjemmesiden under billedet til højre. Rally, dans og lydighed Weekenden byder også på officielle konkurrencer i både lydighed (begge dage), den hastigtvoksende sportsgren rally-lydighed (søndag) og de krævende discipliner inden for Dog Dancing: Heelwork to Music og Freestyle (lørdag). Lydighedskonkurrencerne viser en præcision i øvelserne, som kun kan aftvinge respekt. Rally-lydighed er i kraftig vækst, for det er en konkurrenceform, hvor alle slags hunde kan "gøre sig". Dog Dancing svarer til dressurhestenes såkaldte kürprogrammer, hvor ekvipagen viser et program til musik. Så her er al mulig inspiration til selv at komme i gang, hvis man har hund derhjemme. Bliv fristet Mangler du noget til hunden: foder, hundeseng, legetøj, så findes det sandsynligvis også hos nogle af de mange stande. Der er selvfølgelig den risiko, at du falder over ting, som du ikke vidste, at du eller hunden stod og manglede. Men så er du bare med til at sætte gang i forbruget, som politikerne gene vil have os alle til. ------------- Udstillingens adresse er: Vejen Idrætscenter, Petersmindevej 1, DK-6600 Vejen Voksne: kr. 60,- pr. dag. Børn: 6-12 år: kr. 10,- pr. dag. Børn under 6 år: gratis Familiebillet: kr. 120,- (gælder for 2 voksne + op til 3 børn). Entré for gæstehund: kr. 30,-
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.