Det var tydeligt for både publikum og dommer, at Simone Riisgaard Kristiansen var helt i kontrol, da hun lørdag trådte ind i ringen i finalen for juniorhandling ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde. Med sin engelske springer spaniel Sieger’s A Beautiful Mind – kaldet Mathilde – viste Simone, hvad det vil sige at være et ægte team.
Et samarbejde, der er vokset sig stærkt
Siden sidste år har Simone arbejdet med Mathilde, men det er først siden marts, at hunden har boet fast hos familien Riisgaard Kristiansen. Det har givet mulighed for at opbygge et endnu stærkere samarbejde, og det kunne ses i ringen, hvor Mathilde fulgte sin unge handler med tydelig tillid og glæde.
– Hun er bare det sødeste og gør alt det, jeg siger. Hun løber bare med mig og står bare, fortalte en glad Simone efter finalen.
Dommeren var ikke i tvivl
Den tyske dommer Tim Haren, som selv har konkurreret i juniorhandling på højt niveau, lagde særlig vægt på Simones evne til at bevare roen – både med sin egen hund og med byttehunden, som i dag var en lagotto romagnolo.
– Hun var super rolig og selvsikker i sin præstation. Hun håndterede begge hunde nænsomt og med overblik, og det var tydeligt, at det ikke kun var hundene, der var dygtige – det var handleren, der fik det bedste frem i dem, sagde han og tilføjede: – Det er netop det, jeg leder efter: Et ægte samarbejde og evnen til at læse og håndtere forskellige hunde. Simone havde det hele.
Små midler, stor effekt
Selvom hun tidligere havde arbejdet med den byttehund, hun mødte i finalen, var det ikke uden udfordringer. Hunden virkede i starten uinteresseret i hendes godbidder, men Simone tænkte kreativt: – Jeg vidste, at handleren var svensk, så jeg prøvede at snakke lidt svensk til hunden, fortalte hun med et grin.
Det lykkedes hende at fange hundens opmærksomhed og fuldføre sekvensen med samme ro og kontrol, som hun viste hele vejen igennem.
På podiet med stolthed og ydmyghed
Simone har flere sejre bag sig, men følelsen af at vinde og stå på podiet er stadig lige stor.
– Det er de største drømme, der går i opfyldelse, sagde hun – synligt rørt og stolt over dagens præstation.
Med Mathilde ved sin side og roen som sin styrke har Simone lagt stærkt ud i årets juniorhandling og sat en høj standard for resten af sæsonen.
HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Til weekendens DKK hundeudstilling i Ballerup skal 16-årige Cecilie Krarup udstille den etårige kleiner münsterländer, Luna, i juniorhandling, og her er det vigtigt at parret løber som et team
Når hestene troner på Store Hestedag i Roskilde til september, bliver der også masser af godter for hudefolket, som blandt andet kan lære om og prøve nosework
I denne weekend den 11.-12. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka med masser af mulighed for alle hundeelskere og hundeinteresserede i at få en overdosis af pelset, logrende kærlighed.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.