Søndag sendte den svenske dommer Bo Skalin den amerikanske cocker spaniel, Galaksi This Is Me, til vejrs i Vejen. Han endte således som BIS på tredje – og sidste dagen for udstillingerne i det sønderjyske, hvor næsten 3000 hunde deltog. Dagens sejr sender Galaksi This Is Me op på førstepladsen i konkurrencen om at blive årets hund, der føres med blot to point ned til nærmeste konkurrent. Spørger man Kennel Galaksi, er årsagen til This Is Me’s succes klar. ”Han er en showhund. Hans anatomi er fantastisk, og hans hoved er super for racen”. Han har da også en lang række flotte resultater med sig i bagagen udover dagens BIS placering. Han kan nemlig prale af at være den første amerikanske cocker spaniel med lang hale, der vinder i hjemlandet USA, hvor halekupering ellers hører til standarden – og det hele tre gange! Sidste år blev han årets hund nr. 2 – konkurrencen han nu fører. Yderligere er han den eneste amerikanske cocker med lang hale, der har vundet den prestigefyldte konkurrence Eukanuba National i USA, hvor opdrættere fremviser egen avl. En travl hund Udover den store succes i ringen og det imponerede CV har This Is Me også travlt i rollen som avlshund. Han har lige nu hvalpe i Australien, Sverige og Rusland. Falder emnet på fremtidige udstillinger er svaret dog kort og kontant - "vi fokuserer på en udstilling ad gangen". SØNDAGENS ØVRIGE BIS-PLACERINGER 2. Irsk Terrier, Merrymac You Are The Winner, ejet af G&t Hagström, Sverige 3. Beagle, Maple Ridge Northern Lights, ejet af Madeleine Bäck, Sverige 4. Samojedhund, Cabaka's Sweet Surrender, ejet af Gitte Morell, Lasse Melgaard Burke, Janni Melgaard Burke, 8722 Hedensted For flere resultater se Hundeweb.dk
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.