Vores fotografer, Louise og Susanne, gider ikke tage billeder af hinanden i morgen, derfor vil de så gerne have, at du kommer forbi med din hund og får taget et billede af din hund.
Vi sidder klar i Hal A helt nede i hjørnet, hvor der er fred og ro, så hundene kan koncentrere sig om at tage sig godt ud på fotografiet. Det er helt gratis at få taget billedet, og du behøver ikke købe et billede bagefter. Men hvis du har lyst, er du selvfølgelig velkommen til at købe et billede på standen eller bestille et, når du er kommet hjem.
Og så er der jo også lige en konkurrence. Alle, der får taget et billede på standen, deltager nemlig i konkurrencen, hvor to heldige vindere, vinder et billede på 30x40cm. Vinderne får selv mulighed for at vælge mellem de billeder, der er taget af deres hund.
Vi ses i morgen.
To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene
Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen
Så er billederne fra forårsudstillingen i Roskilde kommet på hjemmesiden.
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Første udstilling er nu forbi. Her får I et udvalg af vores billeder. Alle billederne kommer på nettet i løbet af den kommende uge. Tak for en dejlig udstilling
Her får du overblikket over, hvilke racer du kan se i Messe C i Fredericia i dag
Dommer Paul Lawless fra Irland har i er facebookopslag skrevet, hvad han mener om udstillingen i Fredericia og i Danmark i det hele taget. Det er fornem læsning
Så er billederne fra Fredericia kommet på nettet
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.