Efter to dage med skarp konkurrence blev det gruppe 8-vinderen, den engelske springer spaniel Sieger's Money Money Money, der løb med sejren og blev kåret som Best in Show ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Fredericia. Hunden ejes af Helene Abrahamsen og Kaj Bauer Madsen og er opdrættet af Jessie Borregaard Madsen, Kaj Bauer Madsen, Tinne Brix og Vibe Marie Borregaard Madsen. Det var Vibe Marie Borregaard Madsen, der handlede den i ringen, og dommeren var danske Carsten Birk.
Kulminationen af mange års arbejde
Efter sejren var Vibe Marie Borregaard Madsen både glad og stolt: – Det er helt fantastisk. Det er så mange aspekter, der kulminerer. Det er mange års hårdt avlsarbejde, træning og dedikation til både hundens kondition og pelspleje. At kunne dele denne sejr med vores hvalpekøbere er den største glæde, sagde hun.
Sieger's Money Money Money, som til daglig kaldes Sainz, er opkaldt efter en Formel 1-kører, inspireret af ejerens passion for motorsport.
– Han er en energisk og glad hund, meget typisk for en springer spaniel. Han elsker at være midtpunkt og er en rigtig showman, fortalte Vibe Marie Borregaard Madsen.
En historisk sejr
Engelsk springer spaniel har nu for tredje gang stået øverst på podiet i Fredericia, hvilket cementerer racens stærke præstationer på dansk jord.
Sainz på lidt over tre år har da også allerede haft en imponerende karriere og opnået titler som svensk champion og norsk champion. Han har også gjort sig bemærket internationalt og blev bl.a. bedste han i racen sidste år på Crufts. Særligt den sejr står tydeligt i hukommelsen hos den stolte opdrætter, da det er noget helt specielt at vinde i racens hjemland.
– Det har været en fantastisk rejse. At se ham udvikle sig og nu tage denne store sejr er en utrolig oplevelse, sagde Vibe Marie Borregaard Madsen.
Ventetiden blev brugt godt
Efter at have vundet gruppe 8 i går, måtte Sainz vente hele dagen på den store finale, men den ventetid tog han med ro.
– Han har brugt dagen på at være en helt almindelig hund og slappet af. Da han kom i ringen, var han klar og viste sig fra sin bedste side, forklarede Vibe Marie Borregaard Madsen.
De øvrige gruppevindere i Best in Show
De er har været masser af smukke hunde i hallerne i Messe C i Fredericia, og sidst på dagen søndag stod disse ti hunde tilbage som vindere af deres respektive grupper:
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
Kajsenborg’s Dirty Diana strøg til tops som bedste jack russell veteran, ligesom den også vandt BIM veteran ved verdens største hundeshow, Crufts, i England
Årets første udstilling har nået sin ende og i år var det newfoundlænderen, Auroranewf's Caress From Norway, der rundede weekenden af med sejren som årets første BIS.
Dansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen ogsåDansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen også
Når DKK Kreds 1 inviterer til Bakkeskue på Kristi Himmelfartsdag for 35. gang venter en dag fuld af smil, svingende haler og nye tiltag, der hylder fællesskab og mangfoldighed i hundeverdenen.
Så blev det mandag. Men sikke en dejlig weekend, vi havde i Ballerup. Her får du lidt billeder
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet