Fredericia: Årets første BIS-vinder blev engelsk springer spaniel

09-02-2025 18:30, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.

Copyright Ridehesten.com
Best in Show ved DKK's internationale udstilling i Fredericia blev engelsk springerspaniel Sieger's Money Money Money - her sammen med dommer Carsten Birk og Vibe Marie Borregaard Madsen. Foto: Wiegaarden

Efter to dage med skarp konkurrence blev det gruppe 8-vinderen, den engelske springer spaniel Sieger's Money Money Money, der løb med sejren og blev kåret som Best in Show ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Fredericia. Hunden ejes af Helene Abrahamsen og Kaj Bauer Madsen og er opdrættet af Jessie Borregaard Madsen, Kaj Bauer Madsen, Tinne Brix og Vibe Marie Borregaard Madsen. Det var Vibe Marie Borregaard Madsen, der handlede den i ringen, og dommeren var danske Carsten Birk.

Kulminationen af mange års arbejde
Efter sejren var Vibe Marie Borregaard Madsen både glad og stolt: – Det er helt fantastisk. Det er så mange aspekter, der kulminerer. Det er mange års hårdt avlsarbejde, træning og dedikation til både hundens kondition og pelspleje. At kunne dele denne sejr med vores hvalpekøbere er den største glæde, sagde hun.

Sieger's Money Money Money, som til daglig kaldes Sainz, er opkaldt efter en Formel 1-kører, inspireret af ejerens passion for motorsport.

– Han er en energisk og glad hund, meget typisk for en springer spaniel. Han elsker at være midtpunkt og er en rigtig showman, fortalte Vibe Marie Borregaard Madsen.

En historisk sejr
Engelsk springer spaniel har nu for tredje gang stået øverst på podiet i Fredericia, hvilket cementerer racens stærke præstationer på dansk jord.

Sainz på lidt over tre år har da også allerede haft en imponerende karriere og opnået titler som svensk champion og norsk champion. Han har også gjort sig bemærket internationalt og blev bl.a. bedste han i racen sidste år på Crufts. Særligt den sejr står tydeligt i hukommelsen hos den stolte opdrætter, da det er noget helt specielt at vinde i racens hjemland. 

– Det har været en fantastisk rejse. At se ham udvikle sig og nu tage denne store sejr er en utrolig oplevelse, sagde Vibe Marie Borregaard Madsen.

Ventetiden blev brugt godt
Efter at have vundet gruppe 8 i går, måtte Sainz vente hele dagen på den store finale, men den ventetid tog han med ro.

– Han har brugt dagen på at være en helt almindelig hund og slappet af. Da han kom i ringen, var han klar og viste sig fra sin bedste side, forklarede Vibe Marie Borregaard Madsen.

De øvrige gruppevindere i Best in Show
De er har været masser af smukke hunde i hallerne i Messe C i Fredericia, og sidst på dagen søndag stod disse ti hunde tilbage som vindere af deres respektive grupper: 

  • Gruppe 1: Shetland sheepdog - Lundecock's Read It All
  • Gruppe 2: Pyrenéerhund - Vi'Skaly's Tricky Tuesday
  • Gruppe 3: Cairn terrier - Nordcairn's You Can't Hurry Love
  • Gruppe 4: Langhåret standard gravhund - Gravbassernes Fanny
  • Gruppe 5: Basenji - Madesa Top Shot (BIS4)
  • Gruppe 6: Rhodesian ridgeback - Izinja Gain's D'azana (BIS3)
  • Gruppe 7: Gammel Dansk Hønsehund - Charletan's Rollo
  • Gruppe 8: Engelsk springer spaniel - Sieger's Money Money Money (BIS1)
  • Gruppe 9: Lhasa Apso - Xisang´s Verner
  • Gruppe 10: Whippet - Frontrunner's Gran Turismo (BIS2)

Læs også

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.

Alle gode gange fire…

21-09-2015 11:24, af Tine Luther
Roskilde, Vejen, Bornholm – og nu også Hillerød. Bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso har endnu engang vundet Best in Show på en international udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub.

Fra HUNDEN: Løber hjertet af med dig i hvalpekøbet?

11-07-2025 07:01, af Lotte Evers, Agria Dyreforsikring

Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.

Festlig finale i Fredericia

09-02-2020 17:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En flot udstilling i Fredericia fik sin fortjente finale med en BIS-finale, hvor mange tilskuere var blevet

Billeder fra DKK-udstillingen i Roskilde er online

28-04-2015 11:39, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde.

Coronasikkerheden i top ved Hundetopmøde på Solskinsøen

11-08-2021 12:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ingen anden dyreart fås i så mange forskellige udgaver: Pelset eller nøgen. Krøllet eller glat. Hurtig eller langsom. Fra 2 kilo til 100 kilo. Og du kan møde dem alle – knap 3.000 forskellige hunde af 185 forskellige racer - til hundeudstilling på Rønne Stadion Nord den 14. og 15. august, hvor coronasikkerheden er i højsædet hos arrangøren

VEJEN: HUSK NU: Ingen hunde i bilerne

20-08-2023 10:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er varmt i dag, og derfor er det rigtig vigtigt, at hunde ikke efterlades i bilerne. 

Lydige hunde på Bornholm

12-08-2014 09:43, af Tine Luther
I forbindelse med den internationale udstilling på Stadion Nord i Rønne på Bornholm i den kommende weekend (16.-17. august) er der mulighed for at opleve både smukke og dygtige hunde. Der afholdes internationale lydighedsprøver begge dage, og om søndagen afholdes rallyprøver på en af fodboldbanerne i tilknytning til Stadion Nord i Rønne - altså lige ved siden af udstillingsområdet.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En sød fortælling om at miste sin bedste ven og få en ny

02-11-2025 09:00, af Maria Præst

Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen

Siccaro farvede byen Orange

30-10-2025 08:55, af Marin Lauritzen

Københavns centrum summede d. 25 oktober af hundeglæde, da en stor gruppe engagerede hundeejere og deres hunde deltog i Siccaro's Orange Dog Walk. En event, der dyrkede hundefællesskabet i byen og samtidig fremviste Siccaros seneste lancering af tørredragter i den nye farve Rusty Orange

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.