Var man forbi Tåsinge og Valdemars Slot i pinsen oplevede man med sikkerhed at gnubbe lidt skuldre med andre mennesker. Livstilsmessen og hundedagene, der fandt sted de dage, var nemlig rigtig godt besøgt.
Efterfølgende lå det hurtigt fast, at arrangementet ikke skulle være på Valdemars Slot næste år, da der er kommet nye ejere, hvilket førte til et ganske udramatisk opbrud. Lotte Höhrmann, der gennem de sidste 6 år har stået bag de hundedage, som hun også selv er idekvinde til, fortalte efter arrangementet, at man næste år ville flytte til Boltinggaard ved Ringe.
– Det var jo meningen, vi skulle være på Boltinggaard, men grundet den store succes, ville der slet ikke være plads, så jeg gik i tænketank og kom til at tænke på Rosenholm Slot i Aarhus, hvor vi også var i 2016. Jeg foreslog det for Claus Haas Petersen fra CHP event, og han var straks med på ideen, og nu er ligger der en aftale, om at vi holder livstilsmesse og hundedage på Rosenholm Slot 31. maj til 2. juni 2019, lyder det fra Lotte Höhrmann.
Endnu mere hund
De nye omgivelser betyder også et boost for hundedelen af messen.
– Vi får et virkelig gigantisk område. Det bliver kæmpe stort. Vi får de vildeste aktiviteter og klubber med. Glæd jer, lyder opfordringen fra Lotte Höhrmann, der fortsætter:
– Vi er helt oppe at ringe af begejstring over de nye omgivelser. Vi startede på Rosenholm sammen med livsstilsmessen i maj 2016. Dengang havde vi en lille brøkdel af området. Grundet den store succes på Valdemars Slot er vi nu vokset ud af "babytøjet" og får nu et ca. 20 gange større område med alle muligheder foran os.
Selvom der stadig er 353 dage eller cirka 508.320 minutter til dørene åbnes, er Lotte Höhrmann og hendes mand Torben allerede nu i gang med at planlægge, hvad der skal ske på de store arealer.
– Vi kontakter lige nu også en masse DKK special klubber, der er ved at arrangere skuer og andre aktiviteter. Dansk Retriever Klub arbejder på højtryk. DRU kommer igen med dobbelt udstilling.
Broholmerne kommer. Vi får et kæmpe K9 Biathlon arrangement over 3 dage. Der bliver Forhindringsbaner for både 2 og 4 benede, Agilitykonkurrencer for både voksne og børn og
Rallykonkurrencer, fortæller hun og kommer med en opfodring til alle hundeklubber, store som små:
– Disse unikke omgivelser giver os mulighed for at invitere en masse klubber, store som små. Så skulle nogen stå derude og tænke "Vores klub skal da med" så kontakt os endelig. Målet er at vise så mange forskellige aktiviteter med hund som muligt. Den mulighed har vi på Rosenholm. Så kom frit frem, hvis du eller din klub vil vise hvad I kan, siger hun.
Herunder kan du se forskellen på arealet på Rosenholm i 2016 og arealet for 2019
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
I denne weekend afholder Agria en digital hundegåtur for alle med hund. Det er gratis at deltage, Dyreværnet får 10 kroner for hver hund, der deltager, så det er bare at komme i gang
Når der er udstilling på Bornholm i weekenden, er vi selvfølgelig på plads. Vi vil fortælle din gode historie
De gamle stjerner blev også hyldet på DKK's udstilling i Herning og her gik den flotte titel som Årets Veteran 2017 til lhasa apsoen Medoc Imagination, i daglig tale Maggie, og ejeren Anni Jensen
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
Både danske og udenlandske hundeudstillere valgte at booke en campingplads til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde. For Mai-Britt og Søren Askgaard giver det ekstra fleksibilitet og tid sammen med deres elskede terriere.
Så er vi ved at være klar igen
Snart er det tid til årets første hundeudstilling, som finder sted i Fredericia 10-11. februar. DKK melder allerede nu om rigtig mange tilmeldinger. Derfor er det en god ide lige at repetere, hvordan en hundeudstilling foregår
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.