Til dagligt bliver han bare kaldt Sainz, men det fulde stamtavlenavn på den engelske springer spaniel med den forrygende start på udstillingsåret er DKCH(U) NOCH SECH(U) CIE DKJUCH SPKBV20 21 KLBJUBV23 BEW23 SPKV24 Sieger’s Money Money Money. På DKK’s internationale udstilling i Fredericia imponerede han dommerne så meget, at han blev udnævnt som Best in Show og dermed kunne tage det helt store trofæ med hjem.
Selvom Sainz allerede har høstet en række titler og placeringer i både Danmark, Norge og England, er han først og fremmest en højtelsket familiehund. Med sin glade natur, sin uimodståelige charme og en energi, der smitter af på både to- og firbenede, har han indtaget hjerterne hos både hans opdrætter og familie.
To hjem med fælles mål
Sainz kommer fra den anerkendte kennel Sieger’s, der bl.a. er blevet hædret med DKK’s opdrætterpris hele tre gange. Han blev født hjemme hos opdrætter Vibe Borregaard Madsen, men bor i dag fast hos Helene og Nikolaj Abrahamsen, hvor han deler hverdagen med deres fire børn og sin søster Zoe. Sammen har de skabt et liv, hvor Sainz både kan være en elsket familiehund og en toptrænet udstillingshund. Det tætte samarbejde mellem opdrætter og familie er selve kernen i Sainz’ succes.
– Det er et samarbejde, hvor alle bidrager med hver deres, siger Vibe og tilføjer: – Hos Helene og Nikolaj får han kærlighed, struktur, hverdagstræning og alt det, der hører med til livet som familiemedlem. Og så mødes vi til udstillinger og træning, hvor vi sammen løfter ham ind i det miljø, han elsker så højt.
Sainz er ikke bare en hund, der kan vises frem på rutinen og med tankerne et andet sted. Han kræver opmærksomhed, forberedelse og nærvær. Han er fuld af liv og entusiasme og har brug for at få afløb for sin boblende energi, før han går i ringen og viser sig frem. Derfor handler det ikke bare om at møde op. Det handler om at være til stede sammen.
En vaskeægte showhund
Sainz er en udstillingshund, der trives, når opmærksomheden samler sig omkring ham. Han nyder de lange ture rundt om ringen, den summende stemning i hallerne og det tætte samarbejde med sin handler. Om det er Vibe, medopdrætteren Tinne Brix, Helene eller et af familiens børn, der fører ham i linen, spiller en mindre rolle for ham, så længe han kan mærke, at de er med ham hele vejen.
– Han elsker det og er fuld af forventning, når han går ind i ringen. Det er næsten, som om han spørger: ”Hvad skal vi lave nu?” Han er nysgerrig, opmærksom og altid klar til at samarbejde. Men han er også krævende. Han er ikke typen, man bare lige tager ud af buret og stiller op. Der skal være en plan, og man skal være klar til at være 100% på, forklarer Vibe.
Mindeværdigt øjeblik på verdens største scene
Sidste år kulminerede mange års arbejde med en oplevelse, som både Vibe og familien sent vil glemme. Sainz deltog i verdens største hundeudstilling, Crufts i England, og blev her bedste hanhund i racen. Det var ikke blot en triumf, men også en bekræftelse på, at det store arbejde bag kulisserne har båret frugt.
– Det var helt fantastisk, fortæller Vibe og fortsætter: – Vi havde et stærkt hold af hunde med, og hele rejsen var en oplevelse i sig selv. At se Sainz stå i ringen i racens hjemland og blive anerkendt blandt så mange imponerende hunde var noget, jeg aldrig glemmer.
Siden da er det blevet til endnu et engelsk cert, og Sainz mangler nu blot et enkelt for at kunne kalde sig engelsk champion. Det er en titel, der i racens hjemland vejer tungt.
Springeren der aldrig løber tør for energi
Sainz er et billede på det, mange opdrættere og hundeejere drømmer om. En hund, der både kan klare sig i toppen af udstillingsverdenen og samtidig være en trofast, rolig følgesvend derhjemme. Han er netop det, mange forbinder med den engelske springer spaniel: alsidig, samarbejdsvillig og glad.
– Springer spaniels er fantastiske familiehunde. De elsker at være med og deltager gerne i alt fra gåture til jagttræning. Sainz er et godt eksempel på, hvor meget racen kan, hvis man giver den de rette rammer. Han bliver også trænet i apportering, og han har både mental og fysisk kapacitet til det hele, lyder det fra Vibe med stolthed i stemme.
Fra nybegyndere til passionerede udstillere
Helene og Nikolaj havde ikke nødvendigvis udstillinger i tankerne, da de fik deres første engelske springer spaniel, men med tiden voksede interessen stille og roligt. Sainz er deres femte hund fra kennel Sieger’s, og i dag er hele familien engageret i udstilling, børnene deltager som juniorhandlere, og pelspleje, træning og fysisk aktivering er blevet en naturlig del af hverdagen.
– Det er noget af det, jeg sætter allermest pris på, siger Vibe. – At hunden har skabt så stærke bånd mellem os. Ikke bare som opdrætter og købere, men som venner. Vi ses også uden for hundeverdenen, og det er for mig et bevis på, at hunde kan samle mennesker på tværs af liv og interesser.
Målet er i sigte
Sainz er kun lidt over fire år gammel, og ifølge Vibe har han stadig sit absolutte højdepunkt foran sig. Mange engelsk springer spaniels topper først omkring fem til seksårsalderen, når både krop og muskler er fuldt udviklet. Med sejren i Fredericia og to engelske cert’er i bagagen er det nu, han for alvor begynder at vise, hvad han kan.
– Han har altid gjort det godt, men nu begynder han at stå som vinder. Ikke bare i racen, men også i grupperne. Det er tydeligt, at han har fundet sig til rette i rollen som showhund, og det bliver spændende at se, hvor langt han kan nå, lyder det fra Vibe.
Næste stop bliver England i denne måned, hvor håbet er at sikre det sidste certifikat og dermed tilføje endnu en imponerende titel til hans navn. Uanset resultatet er en ting dog sikkert: Sainz er en helt særlig hund, der allerede har skrevet sig ind i hjerterne hos både sin familie og det store udstillingspublikum.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen
Så er billederne fra forårsudstillingen i Roskilde kommet på hjemmesiden.
Lørdag var første dag på den internationale hundeudstilling i Herning. Her spillede dansk/svensk gårdhund en hovedrolle
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Så er vi ved at være klar igen
Vi har modtaget en lille reportage fra Marianne Haagen, der var i Amsterdam med andre ejere af gammel dansk hønsehund. Reportagen fortæller både om flotte resultater og et noget forvirrende arrangement
Omkring hver femte danske familie har en hund i husstanden, hvilket gør de firbenede væsener til danskernes foretrukne kæledyr. Ifølge opgørelser fra Dansk Hunderegister og Dansk Kennel Klub er det forsat labrador retrieveren, der topper listen som den mest populære hunderace i 2023, men der er også nye racer, der har sneget sig ind blandt favoritterne.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.
To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.