Ballerup: Hundenes kamp om København

18-09-2019 15:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 21. og 22. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.400 af Danmarks smukkeste - og dygtigste - hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Flere end 3.400 hunde har sat hinanden – og deres ejere – stævne i Ballerup i weekenden den 21. og 22. september. De kommer alle sammen; de små og de store, de tykke og de tynde, de pelsede og de nøgne, de hurtige og de langsomme. Hundene altså. Og alle dukker de op med et formål for øje – at dyrke deres yndlingssport. Sammen og imod hinanden.
For der er mere end bare ære og værdighed på spil inden for hundesport; Der er også rosetter, pokaler og ikke mindst titler og prale-ret. Og i weekenden gælder det kampen om Københavnsvinder-titlen for de flotte udstillingshunde.
 
En hund til hele familien
Man kan ikke købe en hund på en hundeudstilling, men man kan blive meget klogere på, hvad det er for et lille pelset kræ, man selv eller børnene er på vej til at forelske sig hovedkulds i.
”En hundeudstilling en virkelig god lejlighed til at lære de forskellige racer at kende og få en snak med de mennesker, som kender racerne bedst. Det giver en større sikkerhed for, at man får valgt en hund, som passer til hele familien,” fortæller adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen.
Selv om hundeudstillinger nærmest er at sammenligne med en skønhedskonkurrence for hunde, er det vigtigste ved valg af hund ikke, hvordan den ser ud, men hvordan den er – og hvordan det, den er skabt til, passer til dig og din familie.
”Det er en klassisk brøler, at man køber hund efter udseendet og ikke har sat sig ind i »brugsanvisningen«. De enkelte racer ser ikke kun meget forskellige ud - de er også vidt forskellige indvendigt. For at hjælpe danskerne til at træffe et trygt og klogt valg, når de skal have hund, Dansk Kennel Klub skabt hjemmesiden købhund.dk, hvor man kan læse mere om racerne og få vejledning til valg af både race og opdrætter,” fortæller Lise Lotte Christensen.
 
Lydige hunde
Det er ikke kun hundens skønhed, der hyldes i den kommende weekend. Hundens – og ikke mindst førerens – evner sættes også på en prøve. Både lørdag og søndag kan man opleve hundene være aktive i konkurrencer inden for lydighed og rally lydighed. Og da Danmark har flere internationale topekvipager, kan vi almindelige hundeejere - som kan have svært nok ved at få vores hund til at gå pænt i snor - lade os imponere over et fantastisk hund og fører-samarbejde.

Vis din hund
Hundeejere, som ikke i forvejen har tilmeldt sig til udstillingen i Ballerup, kan komme og få deres hund bedømt begge dage fra kl. 11.00 udendørs.
Det er en uofficiel bedømmelse, og resultatet registreres ikke i Dansk Kennel Klub, men man får en god snak med dommeren og en roset med hjem.
Alle racer – med og uden stambog – bedømmes.
Hunden skal være fyldt 3 måneder. Husk at medbringe hundens vaccinationspapirer.
Forhåndstilmelding er ikke nødvendig.

 

Info

Sundhed

Når mange hunde skal være samlet ét sted, er det vigtigst at huske deres sundhed frem for alt og tage alle nødvendige hensyn.
DKK henstiller derfor til, at alle - udstillere såvel som besøgende – tager ansvar for egne såvel som andres hunde og naturligvis ikke medbringer hunde, der er eller kunne være syge, til begivenheder, hvor der deltager andre hunde – herunder DKK´s internationale udstilling i Ballerup i den kommende weekend.
DKK opfordrer kraftigt til, at du kigger nøje på din hund forud for deltagelse i enhver type hundearrangementer – virker den mat og nedstemt, har blodig eller sprøjtende diarre, opkast eller mærker du markant svækkelse hos din hund, bør du afstå dig fra at deltage. Og DKK opfordrer til, at du naturligvis kontakter din dyrlæge, hvis du er bekymret for din hunds sundhedstilstand.
Som en ekstra sikkerhedsforanstaltning i forhold til den norske hundesygdom, hvis årsag endnu er ukendt, opfordrer DKK desuden til, at udstilleren selv fremviser hundens tænder for dommeren ved de kommende udstillinger.
Desuden indskærper vi over for dommere og ringpersonale, at der skal benyttes håndsprit eller eventuel anden nødvendig desinfektion imellem håndteringen af hver enkelt hund for ikke at sprede en eventuel smitte.

Hvor, hvornår og hvordan? Dato: 21. - 22. september 2019 Udstillingens adresse: Ballerup Idrætspark, Ballerup Idrætsby 36-40, 2750 Ballerup. Udstillingen foregår både udendørs og indendørs (i en uopvarmet hal). Åbningstider: Indgangen åbner kl. 08.30 og bedømmelserne starter kl. 10.00 begge dage Gruppefordeling: (tjek ringlisterne her for ring og ca. tidspunkt for bestemte racer) Lørdag: Gruppe 1-4-6-8-9 Søndag: Gruppe 2-3-5-7-10 Bemærk, at det er forskellige hunderacer, der udstilles hhv. lørdag og søndag.

Læs også

Første frist for tilmelding til Roskilde er mandag

Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Storpudel bedst i Ballerup lørdag

16-06-2012 22:52, af Tine Luther
Storpudlen Abica's Miles Ahead sejrede på dagens internationale DKK–udstilling i Ballerup.

Sara vandt ren raceparade i Juniorhandling

24-09-2022 16:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdagens Juniorhandling i Ballerup blev et bevis på, at de danske juniorhandlere kan håndtere mange forskellige racer

Billeder fra Ballerup er online

27-09-2022 09:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Nu kan du se alle billederne fra Ballerup og måske også købe et enkelt eller 50

Store Rings stemning

21-09-2019 18:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Første dag i Ballerup er slut. En fantastisk dag, men også en dag, der udstillede den manglende stemning i Store Ring

 

Billederne fra Ballerup er online

25-09-2018 18:42, af Kristine Ulsø Olsen

Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Ballerup

Dansk opdrættet basenji vinder Best In Show

24-09-2017 19:35, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den glamourøse basenji Kimwitu’s Zolotaya vandt Best In Show til weekendens internationale hundeudstilling i Ballerup

Billeder fra DKK-udstillingen i Ballerup er online

24-09-2013 14:26, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Ballerup!

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.