Ballerup: Hundenes kamp om København

18-09-2019 15:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 21. og 22. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.400 af Danmarks smukkeste - og dygtigste - hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Flere end 3.400 hunde har sat hinanden – og deres ejere – stævne i Ballerup i weekenden den 21. og 22. september. De kommer alle sammen; de små og de store, de tykke og de tynde, de pelsede og de nøgne, de hurtige og de langsomme. Hundene altså. Og alle dukker de op med et formål for øje – at dyrke deres yndlingssport. Sammen og imod hinanden.
For der er mere end bare ære og værdighed på spil inden for hundesport; Der er også rosetter, pokaler og ikke mindst titler og prale-ret. Og i weekenden gælder det kampen om Københavnsvinder-titlen for de flotte udstillingshunde.
 
En hund til hele familien
Man kan ikke købe en hund på en hundeudstilling, men man kan blive meget klogere på, hvad det er for et lille pelset kræ, man selv eller børnene er på vej til at forelske sig hovedkulds i.
”En hundeudstilling en virkelig god lejlighed til at lære de forskellige racer at kende og få en snak med de mennesker, som kender racerne bedst. Det giver en større sikkerhed for, at man får valgt en hund, som passer til hele familien,” fortæller adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen.
Selv om hundeudstillinger nærmest er at sammenligne med en skønhedskonkurrence for hunde, er det vigtigste ved valg af hund ikke, hvordan den ser ud, men hvordan den er – og hvordan det, den er skabt til, passer til dig og din familie.
”Det er en klassisk brøler, at man køber hund efter udseendet og ikke har sat sig ind i »brugsanvisningen«. De enkelte racer ser ikke kun meget forskellige ud - de er også vidt forskellige indvendigt. For at hjælpe danskerne til at træffe et trygt og klogt valg, når de skal have hund, Dansk Kennel Klub skabt hjemmesiden købhund.dk, hvor man kan læse mere om racerne og få vejledning til valg af både race og opdrætter,” fortæller Lise Lotte Christensen.
 
Lydige hunde
Det er ikke kun hundens skønhed, der hyldes i den kommende weekend. Hundens – og ikke mindst førerens – evner sættes også på en prøve. Både lørdag og søndag kan man opleve hundene være aktive i konkurrencer inden for lydighed og rally lydighed. Og da Danmark har flere internationale topekvipager, kan vi almindelige hundeejere - som kan have svært nok ved at få vores hund til at gå pænt i snor - lade os imponere over et fantastisk hund og fører-samarbejde.

Vis din hund
Hundeejere, som ikke i forvejen har tilmeldt sig til udstillingen i Ballerup, kan komme og få deres hund bedømt begge dage fra kl. 11.00 udendørs.
Det er en uofficiel bedømmelse, og resultatet registreres ikke i Dansk Kennel Klub, men man får en god snak med dommeren og en roset med hjem.
Alle racer – med og uden stambog – bedømmes.
Hunden skal være fyldt 3 måneder. Husk at medbringe hundens vaccinationspapirer.
Forhåndstilmelding er ikke nødvendig.

 

Info

Sundhed

Når mange hunde skal være samlet ét sted, er det vigtigst at huske deres sundhed frem for alt og tage alle nødvendige hensyn.
DKK henstiller derfor til, at alle - udstillere såvel som besøgende – tager ansvar for egne såvel som andres hunde og naturligvis ikke medbringer hunde, der er eller kunne være syge, til begivenheder, hvor der deltager andre hunde – herunder DKK´s internationale udstilling i Ballerup i den kommende weekend.
DKK opfordrer kraftigt til, at du kigger nøje på din hund forud for deltagelse i enhver type hundearrangementer – virker den mat og nedstemt, har blodig eller sprøjtende diarre, opkast eller mærker du markant svækkelse hos din hund, bør du afstå dig fra at deltage. Og DKK opfordrer til, at du naturligvis kontakter din dyrlæge, hvis du er bekymret for din hunds sundhedstilstand.
Som en ekstra sikkerhedsforanstaltning i forhold til den norske hundesygdom, hvis årsag endnu er ukendt, opfordrer DKK desuden til, at udstilleren selv fremviser hundens tænder for dommeren ved de kommende udstillinger.
Desuden indskærper vi over for dommere og ringpersonale, at der skal benyttes håndsprit eller eventuel anden nødvendig desinfektion imellem håndteringen af hver enkelt hund for ikke at sprede en eventuel smitte.

Hvor, hvornår og hvordan? Dato: 21. - 22. september 2019 Udstillingens adresse: Ballerup Idrætspark, Ballerup Idrætsby 36-40, 2750 Ballerup. Udstillingen foregår både udendørs og indendørs (i en uopvarmet hal). Åbningstider: Indgangen åbner kl. 08.30 og bedømmelserne starter kl. 10.00 begge dage Gruppefordeling: (tjek ringlisterne her for ring og ca. tidspunkt for bestemte racer) Lørdag: Gruppe 1-4-6-8-9 Søndag: Gruppe 2-3-5-7-10 Bemærk, at det er forskellige hunderacer, der udstilles hhv. lørdag og søndag.

Læs også

Første frist for tilmelding til Roskilde er mandag

Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Juniorhandler Cecilie er klar til hundeudstilling i Ballerup (video)

23-09-2017 14:28, af Marie Helene Rigård Rohleder

Til weekendens DKK hundeudstilling i Ballerup skal 16-årige Cecilie Krarup udstille den etårige kleiner münsterländer, Luna,  i juniorhandling, og her er det vigtigt at parret løber som et team

Billederne fra Ballerup er online

21-09-2016 14:11, af Kasper Larsson
Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Ballerup

Galleri: Lørdag i Ballerup

23-09-2018 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Her er der billeder fra lørdagen i Ballerup. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Oversigt: Disse hunde kan du se i Ballerup i dag

18-09-2021 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er vi ved at være klar til en dejlig weekend i Ballerup. Men hvilke hunde kan du egentlig se? Det får du svar på her

Malia vandt juniorhandling søndag

19-09-2021 16:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

16 juniorhandlere blev søndag eftermiddag reduceret til otte, da finalen i juniorhandling skulle afgøres. I den unge kategori stillede 10 juniorhandlere til start, mens seks handlere stillede op i den ældre kategori

Hundenes kamp om København

21-09-2022 08:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 24. og 25. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.200 af Danmarks smukkeste - og dygtigste – hunde

Og dagens vinder…

22-09-2013 18:06, af Tine Luther
… af Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Ballerup blev en puli.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Mulighed for MRI-scanning af Cavalier King Charles Spaniel i Jylland

28-03-2026 16:00, af Rikke Fast, Viborg Dyrehospital

Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

NYHED: Nathalie Dalmatian Shampoo

01-04-2026 08:30, af Nathalie Dog Care

Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.

Derfor tager vi ud og fortæller om det arbejde James laver.

27-03-2026 10:32, af Yasmin Bøllehuus

Når jeg tager afsted sammen med James for at besøge andre skoler, bliver jeg ofte mødt af den samme nysgerrighed: “Kan en hund virkelig gøre en forskel i skolen?

Det korte svar er ja. Det lidt længere svar er, at det kræver lidt mere end bare en sød hund.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.