DING DONG……
Sådan lyder det ofte over højttalerne, når Jette Nielsen har noget at sige til udstillerne. Om morgenen er det en velkomst med en morgensang, og resten af dagen er det som oftest reklame for boder eller oplysninger om nye tidspunkter til udstillerne.
Søndag morgen var det dog en anden og lidt mere kedelig besked, der lød over højttalerne. For selvom det havde været en dejlig lørdag i Ballerup, så var der en enkelt ting, der ikke levede op til den standard, udstillerne hos DKK normalt har.
I Top Danmark Hallen, hvor flere af ringene er placeret, var der simpelthen for mange, der ikke havde ryddet op efter sig. Mange hunde friseres og smukkeseres, inden de skal i ringen, og det betyder, at der ligger en del hundehår tilbage bagefter, og det er ret svært at få op af kunstgræsplæne, som den der danner underlag i Top Danmark Hallen.
Eftersom det i dag er andre racer, der udstilles end i går, skal denne opfordring også lyde her på hunden.dk. Husk nu at rydde op efter jer næste gang. Det er vigtigt, at man lægger noget under hunden, inden man begynder at klargøre den, så hundehår ikke ryger ned i kunstgræsset.
Dagens morgensang var da også stærkt inspireret af den manglende oprydning, idet Jette Nielsen havde valgt at synge Dogshit in my garden af Shu-Bi-Dua.
Med opsangen og popsangen, håber vi, at der bliver ryddet bedre op i dag.
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Så blev det mandag. Men sikke en dejlig weekend, vi havde i Ballerup. Her får du lidt billeder
Lørdagens Juniorhandling i Ballerup blev et bevis på, at de danske juniorhandlere kan håndtere mange forskellige racer
Her er der billeder fra lørdagen i Ballerup. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen
Wiegaarden er på plads ved hundeudstillingen i Ballerup. Kom forbi og få taget et billede af din hund
A Star Is Born er en Xoloitzcuintle Standard på to og et halvt år. På trods af den lave alder, er hun allerede både dansk og svensk champion og i Store Ring i eftermiddag
På udstillingen i Ballerup er Landseergården's Kissable Kelly blevet bedst i racen, og dermed har hun sikret sig titlen som årets landseer
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet