DING DONG……
Sådan lyder det ofte over højttalerne, når Jette Nielsen har noget at sige til udstillerne. Om morgenen er det en velkomst med en morgensang, og resten af dagen er det som oftest reklame for boder eller oplysninger om nye tidspunkter til udstillerne.
Søndag morgen var det dog en anden og lidt mere kedelig besked, der lød over højttalerne. For selvom det havde været en dejlig lørdag i Ballerup, så var der en enkelt ting, der ikke levede op til den standard, udstillerne hos DKK normalt har.
I Top Danmark Hallen, hvor flere af ringene er placeret, var der simpelthen for mange, der ikke havde ryddet op efter sig. Mange hunde friseres og smukkeseres, inden de skal i ringen, og det betyder, at der ligger en del hundehår tilbage bagefter, og det er ret svært at få op af kunstgræsplæne, som den der danner underlag i Top Danmark Hallen.
Eftersom det i dag er andre racer, der udstilles end i går, skal denne opfordring også lyde her på hunden.dk. Husk nu at rydde op efter jer næste gang. Det er vigtigt, at man lægger noget under hunden, inden man begynder at klargøre den, så hundehår ikke ryger ned i kunstgræsset.
Dagens morgensang var da også stærkt inspireret af den manglende oprydning, idet Jette Nielsen havde valgt at synge Dogshit in my garden af Shu-Bi-Dua.
Med opsangen og popsangen, håber vi, at der bliver ryddet bedre op i dag.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kampen om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf lørdag kl. 10
Så er vi ved at være klar til en dejlig weekend i Ballerup. Men hvilke hunde kan du egentlig se? Det får du svar på her
Så blev udstillingen I Ballerup afgjort, og det blev en flot finale med en fortjent og fuldstændig vild vinder
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker