DING DONG……
Sådan lyder det ofte over højttalerne, når Jette Nielsen har noget at sige til udstillerne. Om morgenen er det en velkomst med en morgensang, og resten af dagen er det som oftest reklame for boder eller oplysninger om nye tidspunkter til udstillerne.
Søndag morgen var det dog en anden og lidt mere kedelig besked, der lød over højttalerne. For selvom det havde været en dejlig lørdag i Ballerup, så var der en enkelt ting, der ikke levede op til den standard, udstillerne hos DKK normalt har.
I Top Danmark Hallen, hvor flere af ringene er placeret, var der simpelthen for mange, der ikke havde ryddet op efter sig. Mange hunde friseres og smukkeseres, inden de skal i ringen, og det betyder, at der ligger en del hundehår tilbage bagefter, og det er ret svært at få op af kunstgræsplæne, som den der danner underlag i Top Danmark Hallen.
Eftersom det i dag er andre racer, der udstilles end i går, skal denne opfordring også lyde her på hunden.dk. Husk nu at rydde op efter jer næste gang. Det er vigtigt, at man lægger noget under hunden, inden man begynder at klargøre den, så hundehår ikke ryger ned i kunstgræsset.
Dagens morgensang var da også stærkt inspireret af den manglende oprydning, idet Jette Nielsen havde valgt at synge Dogshit in my garden af Shu-Bi-Dua.
Med opsangen og popsangen, håber vi, at der bliver ryddet bedre op i dag.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.
Med både en han og en tæve i veteranklassen hos grand danoisen er Janni Andersen noget særligt. Men det er slet ikke tilfældigt, at hun i dag udstiller veteraner
Ingen anden dyreart fås i så mange forskellige udgaver: Pelset eller nøgen. Krøllet eller glat. Hurtig eller langsom. Fra 2 kilo til 100 kilo. Og du kan møde dem alle; 3.500 forskellige hunde af 300 forskellige racer - til hundemesse i Ballerup Idrætsby den 18. og 19. september – stadig med coronasikkerheden i højsædet
Første dag i Ballerup er slut. En fantastisk dag, men også en dag, der udstillede den manglende stemning i Store Ring
Sikke en dejlig dag vi havde i går, men nu er vi klar til endnu en dejlig dag. Her får du et overblik over, hvor du finder racerne
Mandag aften meldte DKK ud, at norske hunde ikke kan deltage i den kommende weekends udstilling i Ballerup. Derudover er der taget forholdsregler for at forhindre eventuel smitte
Her får du en oversigt over dagens vindere i Store Ring
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse