Opsang og popsang til udstillerne

19-09-2021 12:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom lørdagen i Ballerup var fantastisk, var der hundehår i suppen, der ødelagde en smule af glæden

Copyright Ridehesten.com
Indtil videre er der ikke meldt om manglende opsamling af hundehår i dag. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

DING DONG……

Sådan lyder det ofte over højttalerne, når Jette Nielsen har noget at sige til udstillerne. Om morgenen er det en velkomst med en morgensang, og resten af dagen er det som oftest reklame for boder eller oplysninger om nye tidspunkter til udstillerne.

Søndag morgen var det dog en anden og lidt mere kedelig besked, der lød over højttalerne. For selvom det havde været en dejlig lørdag i Ballerup, så var der en enkelt ting, der ikke levede op til den standard, udstillerne hos DKK normalt har.

I Top Danmark Hallen, hvor flere af ringene er placeret, var der simpelthen for mange, der ikke havde ryddet op efter sig. Mange hunde friseres og smukkeseres, inden de skal i ringen, og det betyder, at der ligger en del hundehår tilbage bagefter, og det er ret svært at få op af kunstgræsplæne, som den der danner underlag i Top Danmark Hallen.

Eftersom det i dag er andre racer, der udstilles end i går, skal denne opfordring også lyde her på hunden.dk. Husk nu at rydde op efter jer næste gang. Det er vigtigt, at man lægger noget under hunden, inden man begynder at klargøre den, så hundehår ikke ryger ned i kunstgræsset.

Dagens morgensang var da også stærkt inspireret af den manglende oprydning, idet Jette Nielsen havde valgt at synge Dogshit in my garden af Shu-Bi-Dua.

Med opsangen og popsangen, håber vi, at der bliver ryddet bedre op i dag.

Læs også

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Store Rings stemning

21-09-2019 18:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Første dag i Ballerup er slut. En fantastisk dag, men også en dag, der udstillede den manglende stemning i Store Ring

 

Se billederne: Ballerup godt i gang

24-09-2022 11:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Ballerup er kommet godt fra start. Massevis af smukke hunde indtager de mange ringe

Sara DeAngelis tog juniorhandling lørdag

18-09-2021 16:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I alt 21 hunde og juniorhandlere stillede op i lørdagens juniorhandling i Ballerup. Igen gik sejren til en DeAngelis

Ballerup-succes gentaget

17-06-2012 21:18, af Tine Luther
Storpudlen Abica's Miles Ahead gentog gårdagens succes og vandt for anden dag i træk Dansk Kennel Klubs udstilling i Ballerup.

Dansk perdiguero de burgos har skrevet historie

25-09-2022 12:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tilbage i september blev den danske perdiguero de burgos Bluecorne's Bubulcus første hund i racen, der kom på podiet i gruppe syv uden for racens hjemland Spanien

Og dagens vinder…

22-09-2013 18:06, af Tine Luther
… af Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Ballerup blev en puli.

Juniorhandler Cecilie er klar til hundeudstilling i Ballerup (video)

23-09-2017 14:28, af Marie Helene Rigård Rohleder

Til weekendens DKK hundeudstilling i Ballerup skal 16-årige Cecilie Krarup udstille den etårige kleiner münsterländer, Luna,  i juniorhandling, og her er det vigtigt at parret løber som et team

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?