BIS i Ballerup

18-09-2016 19:29, af Kasper Larsson
Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Ballerup er slut, og vinderen blev en sort storpudel fra Sverige

Hele weekenden har Ballerup været i hundene ved DKK’s store internationale udstilling. Gårsdagens gruppevindere var igen at forefinde i ringen, sammen med søndagens finalister, der alle skulle dyste om den eftertragtede BIS 1 placering. Søndagen startede dog mere afslappet ude i ringene, hvor gruppe 1-4-6-8-9 kæmpede og ære og hæder. Solen stod højt på himlen imens hunde og handlere gjorde deres bedste for at få et godt resultat med hjem. Best in Show Men søndag var dagen hvor slaget om Ballerup skulle stå. Dagens finaledommer var danske Kresten Scheel, og han valgte at kåre den svenske storpudel Huffish American Sinner til BIS 1. Den strøg således til tops i en konkurrence hvor over 3.400 hunde deltog. – Det er hundens lyst til at glæde mig der gør den så eminent en udstillingshund – den er præcist som en pudel skal være, siger ejer og handler Sigridur Ingadottir med et bredt smil på læben. Det er nemlig første gang, at Huffish American Sinner bliver placeret i gruppen på en dansk udstilling, og selvsagt første gang, at hun står øverst på podiet som BIS 1. Men den flotte pudel er ikke uvant med rampelyset. For blot to uger siden blev hun BIS 1 på en svensk udstilling i Öland. Dommer Kresten Scheel var heller ikke i tvivl om vinderens kvalitet. – Alle fire placerede hunde var fantastiske, men storpudelen havde en flot udstråling, og den blev fremvist fint og i perfekt stand! Dagens øvrige BIS placeringer BIS 2: Galaksi This Is Me, amerikansk cocker spaniel, ejet af Michael Kristensen og Ruth Henny Kristensen, Danmark BIS 3: Joker Des Astucieux De Kerlabour, fox terrier, ruhåret, ejet af Anne-Christine Christ, Frankrig BIS 4: Vaskurs Jack Sparrow Qonjacson, pharaoh hound, ejet af Jenny Hall, Sverige Du kan læse mere om dagens resultater på hundeweb.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk sejr i Roskilde

21-09-2025 22:00, af Karina Green Damsgaard

Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér

Labradoren Laika ændrede Milles liv

24-09-2025 07:00, af Redaktionen
Jagt|

For Mille Friis blev labradoren Laika begyndelsen på en passion for hundetræning og jagt.

Første dag på Roskilde-udstillingen

20-09-2025 20:20, af Karina Green Damsgaard

Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag

Stor succes for Værums første K9 Biathlon

22-09-2025 07:00, af Redaktionen

En hel landsby stod bag, da Værum sydvest for Randers for første gang dannede ramme om et K9 Biathlon. En dag fyldt med hundeglæde, sjove forhindringer og masser af fællesskab.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Enzo og jeg fik en uforglemmelig oplevelse til DM i schweissspor

19-09-2025 07:00, af Marianne M. Petersen
Jagt|

Fra Dansk Sporchampion til debut ved Danmarksmesterskabet i Gisselfeld skovene.