BIS i Ballerup

18-09-2016 19:29, af Kasper Larsson
Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Ballerup er slut, og vinderen blev en sort storpudel fra Sverige

Hele weekenden har Ballerup været i hundene ved DKK’s store internationale udstilling. Gårsdagens gruppevindere var igen at forefinde i ringen, sammen med søndagens finalister, der alle skulle dyste om den eftertragtede BIS 1 placering. Søndagen startede dog mere afslappet ude i ringene, hvor gruppe 1-4-6-8-9 kæmpede og ære og hæder. Solen stod højt på himlen imens hunde og handlere gjorde deres bedste for at få et godt resultat med hjem. Best in Show Men søndag var dagen hvor slaget om Ballerup skulle stå. Dagens finaledommer var danske Kresten Scheel, og han valgte at kåre den svenske storpudel Huffish American Sinner til BIS 1. Den strøg således til tops i en konkurrence hvor over 3.400 hunde deltog. – Det er hundens lyst til at glæde mig der gør den så eminent en udstillingshund – den er præcist som en pudel skal være, siger ejer og handler Sigridur Ingadottir med et bredt smil på læben. Det er nemlig første gang, at Huffish American Sinner bliver placeret i gruppen på en dansk udstilling, og selvsagt første gang, at hun står øverst på podiet som BIS 1. Men den flotte pudel er ikke uvant med rampelyset. For blot to uger siden blev hun BIS 1 på en svensk udstilling i Öland. Dommer Kresten Scheel var heller ikke i tvivl om vinderens kvalitet. – Alle fire placerede hunde var fantastiske, men storpudelen havde en flot udstråling, og den blev fremvist fint og i perfekt stand! Dagens øvrige BIS placeringer BIS 2: Galaksi This Is Me, amerikansk cocker spaniel, ejet af Michael Kristensen og Ruth Henny Kristensen, Danmark BIS 3: Joker Des Astucieux De Kerlabour, fox terrier, ruhåret, ejet af Anne-Christine Christ, Frankrig BIS 4: Vaskurs Jack Sparrow Qonjacson, pharaoh hound, ejet af Jenny Hall, Sverige Du kan læse mere om dagens resultater på hundeweb.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse