Flere end 3.400 hunde har sat hinanden – og deres ejere – stævne i Ballerup i weekenden den 22. og 23. september. De kommer alle sammen; de små og de store, de tykke og de tynde, de pelsede og de nøgne, de hurtige og de langsomme. Hundene altså. Og alle dukker de op med et formål for øje – at dyrke deres yndlingssport. Sammen og imod hinanden.For der er mere end bare ære og værdighed på spil inden for hundesport; Der er også rosetter, pokaler og ikke mindst titler og prale-ret. Og i weekenden gælder det kampen om Københavnsvinder-titlen for de flotte udstillingshunde.
En hund til hele familien
Man kan ikke købe en hund på en hundeudstilling, men man kan blive meget klogere på, hvad det er for et lille pelset kræ, man selv eller børnene er på vej til at forelske sig hovedkulds i.
– En hundeudstilling en virkelig god lejlighed til at lære de forskellige racer at kende og få en snak med de mennesker, som kender racerne bedst. Det giver en større sikkerhed for, at man får valgt en hund, som passer til hele familien, fortæller adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen.
Selv om hundeudstillinger nærmest er at sammenligne med en skønhedskonkurrence for hunde, er det vigtigste ved valg af hund ikke, hvordan den ser ud, men hvordan den er – og hvordan det, den er skabt til, passer til dig og din familie.
– Det er en klassisk brøler, at man køber hund efter udseendet og ikke har sat sig ind i »brugsanvisningen«. De enkelte racer ser ikke kun meget forskellige ud - de er også vidt forskellige indvendigt. For at hjælpe danskerne til at træffe et trygt og klogt valg, når de skal have hund, har Dansk Kennel Klub skabt hjemmesiden www.købhund.dk, hvor man kan læse mere om racerne og få vejledning til valg af både race og opdrætter, fortæller Lise Lotte Christensen.
Lydige hunde
Det er ikke kun hundens skønhed, der hyldes i den kommende weekend. Hundens – og ikke mindst førerens – evner sættes også på en prøve. Både lørdag og søndag kan man opleve hundene være aktive i konkurrencer inden for lydighed og rally lydighed. Og da Danmark har flere internationale topekvipager, kan vi almindelige hundeejere - som kan have svært nok ved at få vores hund til at gå pænt i snor - lade os imponere over et fantastisk hund og fører-samarbejde.
Bemærk, at det er forskellige racer, der udstilles hhv. lørdag og søndag, ligesom der udelukkende er konkurrencer i rally lydighed lørdag, mens lydighedskonkurrencerne står på begge dage.
Udstillingens adresse mm: Ballerup Idrætsby, 2750 Ballerup. Udstillingen foregår både indendørs og udendørs. Indgangen åbner kl. 8.30, og bedømmelserne starter ca. kl. 10.00 begge dage. Voksne: kr. 60,- pr. dag. Børn: 6-12 år: kr. 10,- pr. dag. Børn under 6 år: gratis Familiebillet: kr. 120,- (gælder for 2 voksne + op til 3 børn) Entré for gæstehund: kr. 30,- Husk vaccinationsattest. Hvalpe under 3 måneder må ikke medbringes.
Dansk Kennel Klub kan nu afsløre, at den amerikanske rapper Snoop Dogg vil kaste stjernestøv over European Dog Show i Herning.
Hundeudstillinger er meget mere end alvorlige bedømmelser af hunde. Der er også masser af sjove og skøre oplevelser, og vi vil rigtig gerne høre din sjoveste historie fra en udstilling
Årets første udstilling er nu slut, og som sædvanlig sluttede det hele med et brag af en BIS-finale
Endnu engang blev juniorhandlingen en opvisning i mange forskellige racer
På weekendens DKK internationale udstilling i Ballerup blev årets hunde i rally 2017 kåret efter et helt års spændende konkurrencer
Så blev det mandag. Men sikke en dejlig weekend, vi havde i Ballerup. Her får du lidt billeder
Hvert år oplever flere danske hunde- og katteejere, at deres kæledyr bliver bidt af hugorme, og det er vigtigt at tage det alvorligt, hvis der er mistanke om hugormebid
Det er ikke altid en selvfølge at der bliver hvalpe, bare fordi der har været flere vellykkede parringer – naturen er til tider lunefuld. Det at ”miste” hvalpe kan både være en hård omgang, både for pengepungen med også mentalt, da det man drømte om ikke blev
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Et slangebid har vist sig at være meget farligere for en hund end for en kat. Australske forskere er nu kommet med et svar på, hvordan det hænger sammen
Labradoren Molly nåede at blive bidt tre gange af hugorme i sit lange liv. Her får du historien fortalt af Mollys ejer, Elizabeth Texel
Sidste søndag døde tre hunde ved et hundeløb i Frankrig på grund af forgiftede kødboller. Her fortæller danske Charlotte Hoog Møller, der bor i Frankrig og som deltog i løbene sidste weekend om sine oplevelser
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Vi har modtaget følgende tekst om canicross og DIRTY PAWS
Hundeudstillinger er meget mere end alvorlige bedømmelser af hunde. Der er også masser af sjove og skøre oplevelser, og vi vil rigtig gerne høre din sjoveste historie fra en udstilling
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.