Et flot finalefelt indtog klokken 17.20 Store Ring i Ballerup efter en weekend med alt, hvad hundehjertet kan begære.
Tilbage stod disse ti charmerende hunde, som alle havde vundet deres gruppe enten lørdag eller søndag.
Finalefeltet bestod af en puli, bullmastiff, skye terrier, korthåret miniature gravhund, samojedhund, petit basset griffon vendéen, engelsk pointer, engelsk springer spaniel, chinese crested og en whippet.
Dommer Gunnar Nymann kiggede hundene godt an, og fravalgte de seks hunde, der ikke skulle på podiet. Tilbage stod nu en sort puli, bullmastiff, skye terrier og chinese crested.
Vinderen blev den sorte puli, Bubbleton Told You So, som må være en af den ældste BIS-vindere i Danmark. Hun er nemlig 12 år, og rent faktisk var dette hendes sidste udstilling på dansk grund.
– Det er en ret emotionel sejr det her. Hun slutter sin udstillingskarriere på Verdensudstillingen i næste uge, og det her er første gang, hun vinder en BIS-finale. Til gengæld har hun været BIS2 på utallige udstillinger, lyder det fra en tydelig rørt ejer og opdrætter, Jesper Ravn, der ejer hende sammen med Klaus Andersen.
Jesper Ravn beskriver hende som en fantastisk udstillingshund, men som en rigtig dårlig avlstæve.
– Hun er en mega vigtig hund for os. Vi har jo selv lavet hende, og hun har bare altid været fantastisk på udstillinger. Til gengæld er hun ikke god i avl. Hun har kun fået et enkelt kuld, som til gengæld også er blevet nogle rigtig gode udstillingshunde, fortæller Jesper Ravn.
På andenpladsen kom crestyle Dare To Compare This, der er en chinese crested. Nummer tre blev Skyewalker’s Razzle Dazzle, skye terrier, og nummer fire blev Kettners Baelish, bullmastiff.
Tillykke til alle de flotte hunde og tak for en dejlig weekend.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
16 juniorhandlere blev søndag eftermiddag reduceret til otte, da finalen i juniorhandling skulle afgøres. I den unge kategori stillede 10 juniorhandlere til start, mens seks handlere stillede op i den ældre kategori
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kampen om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf lørdag kl. 10
Wiegaarden er på plads ved hundeudstillingen i Ballerup. Kom forbi og få taget et billede af din hund
Endnu engang blev juniorhandlingen en opvisning i mange forskellige racer
Udstillingen i Ballerup er kommet godt fra start. Massevis af smukke hunde indtager de mange ringe
Det har været en dejlig dag i Ballerup med masser af skønne hunde
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse