De har trænet, kæmpet og ikke mindst haft en fest i konkurrencen om at blive årets hund i de 5 lydighedsklasser. Derfor var d. 24 september en helt speciel dag til Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling i Ballerup. Her blev alle point lagt sammen og vinderne i årets hunde i lydighed blev fundet.
Resultater i lydighed
Lydighed er en disciplin indenfor hundeverdenen, hvor målet er en glad, samarbejdsvillig og opmærksom hund. Hund og fører udfører en serie af fastlagte øvelser. Eksempelvis indkald, spring, næseprøve og lineføring.
Dansk Kennel Klubs lydighedsprogram er inddelt i 5 klasser. Klasse 1 er den letteste derefter følger klasse 2, 3, Championklassen og eliteklassen. I hver klasse er der et bestemt pointtal din hund skal opnå for, at kunne rykke op i en højere klasse. Dommeren giver point efter en skala fra 1 – 10. I weekenden blev årets lydighedshunde 2017 fundet i de 5 respektive klasser.
Årets hund i klasse 1 blev Bambus med ejeren Jette Palle. I klasse 2 vandt Cadeau med Lisbeth Zacho. I klasse 3 løb Findus og Camille Johannessen med sejren. I championklassen gik pokalen og æren til Chili og Adam Harhoff, og sidst men bestemt ikke mindst tilfaldt Årets Hund i eliteklassenCasey og Miriam Søndergaard.
Du kan læse sejrinterviews og se mange flere flotte billeder i oktobernummeret af magasinet HUNDEN.
Husk at følge os på Instagram for at se endnu flere dejlige hunde.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.
DKK tager medansvar for, at den gradvise genåbning af Danmark kan starte hurtigst muligt. Derfor appellerer DKK til, at alle hundesportsaktiviteter forbliver indstillet i den kommende periode.
Som en del af søndagens oplevelser i Store Ring, blev der ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonderland uddelt en særlig hæder til de imponerende repræsentanter for Danmarks seks nationalracer. Og det var en gammel dansk hønsehund ved navn Charletan's Rollo, der løb med titlen som Bedste Hund af Dansk Race.
Hermed reportage fra de sidste to dage ved VM i lydighed i Holland
Her får du en oversigt over dagens vindere i Store Ring
DKK har offentliggjort registreringstallene for 2020. Her får du racerne på top ti, og det er dit job at gætte racens placering på listen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse