De har trænet, kæmpet og ikke mindst haft en fest i konkurrencen om at blive årets hund i de 5 lydighedsklasser. Derfor var d. 24 september en helt speciel dag til Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling i Ballerup. Her blev alle point lagt sammen og vinderne i årets hunde i lydighed blev fundet.
Resultater i lydighed
Lydighed er en disciplin indenfor hundeverdenen, hvor målet er en glad, samarbejdsvillig og opmærksom hund. Hund og fører udfører en serie af fastlagte øvelser. Eksempelvis indkald, spring, næseprøve og lineføring.
Dansk Kennel Klubs lydighedsprogram er inddelt i 5 klasser. Klasse 1 er den letteste derefter følger klasse 2, 3, Championklassen og eliteklassen. I hver klasse er der et bestemt pointtal din hund skal opnå for, at kunne rykke op i en højere klasse. Dommeren giver point efter en skala fra 1 – 10. I weekenden blev årets lydighedshunde 2017 fundet i de 5 respektive klasser.
Årets hund i klasse 1 blev Bambus med ejeren Jette Palle. I klasse 2 vandt Cadeau med Lisbeth Zacho. I klasse 3 løb Findus og Camille Johannessen med sejren. I championklassen gik pokalen og æren til Chili og Adam Harhoff, og sidst men bestemt ikke mindst tilfaldt Årets Hund i eliteklassenCasey og Miriam Søndergaard.
Du kan læse sejrinterviews og se mange flere flotte billeder i oktobernummeret af magasinet HUNDEN.
Husk at følge os på Instagram for at se endnu flere dejlige hunde.
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Snart er det tid til årets første hundeudstilling, som finder sted i Fredericia 10-11. februar. DKK melder allerede nu om rigtig mange tilmeldinger. Derfor er det en god ide lige at repetere, hvordan en hundeudstilling foregår
Når DKK Kreds 1 inviterer til Bakkeskue på Kristi Himmelfartsdag for 35. gang venter en dag fuld af smil, svingende haler og nye tiltag, der hylder fællesskab og mangfoldighed i hundeverdenen.
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Årets anden udstillingsdag er i gang, og før vi kan udråbe årets første BIS, har flere tusinde hunde konkurreret om at komme med i Store Ring dagen igennem.
I denne weekend har der været stort agilitystævne i Viby. Vi var på besøg i dag. Se billederne
Traditionen tro blev Årets Politihund præsenteret i Herning i Store Ring. Årets politihund blev Cody
1. juni er den nationale hundens dag. Derfor er der også en masse spændende aktiviteter for hundefolket. Her kan du se, hvad du kan opleve
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show