Cecilie Friis Amstrup
Torsdag den 29. maj 2025 bliver en ganske særlig dag for hundefolk i og omkring hovedstaden. For 35. år i træk afholder DKK Kreds 1 deres traditionsrige Bakkeskue i de idylliske omgivelser på Dyrehavsbakken i Klampenborg – en festdag for både to- og firbenede.
En fest for hele familien og hunden
Kristi Himmelfartsdag har i mange år været synonym med hundeglad stemning, udstillingsringe og pølsevogne blandt de gamle forlystelser på Bakken. Her mødes både garvede udstillere og nybegyndere for at vise deres hunde frem og få en værdifuld bedømmelse.
Skuet er åbent for alle DKK-stambogsførte hunde fra tre måneder og opefter, og programmet byder på både ringtræning, individuelle bedømmelser og spændende konkurrencer i Store ring. Dagen starter kl. 9.30 med træning i ringen for dem, der ønsker lidt ekstra øvelse, inden bedømmelserne går i gang omkring kl. 10.00.
Nyt tiltag: Solsikke-handling
I anledningen af jubilæet har Kreds 1 lanceret et rørende nyt initiativ: Solsikke-handling.
Solsikke-handling henvender sig udelukkende til personer, der ikke kan udstille en hund på samme vilkår som andre udstillere, og som har behov for lidt ekstra støtte i ringen, f.eks. i form af en støtteperson. Det vil sige, at alle uanset neurologiske udfordringer eller handicap etc. får mulighed for at vise deres hund (eller bare en hund, de kender godt) for en dommer i en tryg og inkluderende ramme.
Alle deltagere i Solsikke-handling får en præmie, og konkurrencen foregår i Store ring omkring kl. 12.00. Tilmelding sker via mail til Lone Fritzbøger, og gebyret er 40 kr.
Underholdning og dansende hunde
Mens man venter på dagens finaler, kan publikum opleve Bakkens Dog Dancers Cup fra kl. 11.00 ved den store scene. Her kæmper dygtige Dog Dancers om den ærefulde titel som Bakkemester – en oplevelse, der både imponerer og inspirerer. Hvis du aldrig har set en hund danse, er dette den perfekte mulighed.
Konkurrencer for både børn og voksne
Der er naturligvis også plads til børnene. Den populære Barn og hund-klasse løber af stablen omkring kl. 13.00 og er altid et af dagens højdepunkter. Her er det båndet mellem barn og hund, der er i centrum, og glæden er ofte ikke til at tage fejl af.
Dagen rundes af med kåring af Årets Bakkebaby, Bakkehvalp, Bakkeveteran og Bakkechampion, inden det hele kulminerer med udvælgelsen af Årets Bakkevinder.
Husk tilmelding – og reglerne
Tilmeldingsfristen til Bakkeskuet er den 8. maj 2025, og tilmelding foregår via Hundeweb. Gebyret er 275 kr. pr. hund. Pladsen på Bakken er begrænset, så det anbefales at være ude i god tid.
Vigtigt: Hunden skal være i snor hele dagen, og bilkørsel på Bakkens område er ikke tilladt. Det er afgørende for, at skuearrangementet kan få lov at vende tilbage år efter år.
Et jubilæum med hjerte og hundesnuder
35 år med Bakkeskue vidner om en dybt forankret tradition i det danske hundeliv. Det er et samlingspunkt, hvor hunde i alle størrelser og aldre, og mennesker med vidt forskellige baggrunde, kan mødes i kærlighed til det firbenede fællesskab.
Har du spørgsmål til arrangementet, kan du kontakte Lone Fritzbøger på tlf. 28 76 17 70 eller sende en mail til fritzboeger@mail.tele.dk.
Så pak madkurven, snoren og godt humør – og kom til jubilæumsskuet på Bakken!