Mit navn er Ida. Jeg er 24 år og bor på Bornholm. Til dagligt har jeg fornøjelsen af at træne lydighed med min bedste ven, Walther. Han er en gul labrador retriever, der lige har fejret sin 2-års fødselsdag, og så er han min første hund.
Mit kendskab til DKK startede tilbage i marts 2021, da vi startede på vores første unghundehold.
Unghundeholdet var en rigtig god start for både mig og Walther, og vi fik en masse grundlydighed på plads.
En aften på vej hjem fra unghundetræning så jeg en gruppe hunde og deres førere træne på banen ved siden af.
Det var så imponerende, at jeg lige måtte stoppe op for at se mere.
Få minutter efter kom en af hundeførerne hen til mig og fortalte, at det var lydighedstræning, de havde gang i. Jeg kan huske, at jeg var meget imponeret over deres arbejde med hundene, og det var nok der, jeg fik øjnene op for LP.
Jeg blev nysgerrig, og gik hjem og læste om LP i DKK. Kort tid efter havde jeg meldt os til vores første LP1-begynderhold, som startede oktober 2021. LP’en fangede mig hurtigt. Jeg var vild med træningen, og efter et par træningsgange havde jeg meldt til vores første prøve.
Slut november 2021 havde vi vores LP1-debut. Jeg var pavestolt af Walther, som ovenikøbet vandt klassen.
Efter prøven så jeg på Facebook, at der var lagt en DM-kvalifikationsliste op. Uden at vide hvad det helt præcist var, åbnede jeg filen, og så Walthers navn på listen som nr. 20.
Det måtte jeg vide mere om, så jeg spurgte straks en fra kredsen, hvad det gik ud på.
På det tidspunkt tænkte jeg, at det kunne være for vildt at komme med til et danmarksmesterskab.
Samtidig måtte jeg også minde mig selv om, at vi var nye i alt, hvad der hed LP og konkurrencer, og at jeg nok ikke skulle regne med, at vi kom med.
Men så tog det ellers fart… Vi trænede mere og mere, deltog på kurser og gik til flere prøver. Jeg blev bidt af lydighedstræning og nød det samarbejde, jeg havde fået med Walther.
I juni havde vi LP-prøve på Bornholm, som også var den sidste prøve med udtag til DM 2022. I mellemtiden var jeg som forventet røget længere ned på listen end nr. 20. Det var derfor vores sidste chance, hvis vi skulle med til DM.
Men vi gjorde det! Vi fik point nok, og en måneds tid senere modtog vi en fin indbydelse til DM i lydighed klasse 1.
DM i lydighed var en stor oplevelse for os, og jeg er stolt over, at vi kvalificerede os. Vi endte som nr. 8 og slog vores personlige rekord.
Nu skal vi i gang med at lære de nye øvelser til LP2, og jeg glæder mig til alle de timer, jeg skal tilbringe med Walther og vores træningskammerater i kreds 8.
Lydighedsporten har givet mig mange nye bekendtskaber og mange gode minder. Jeg er glad for, at jeg startede i DKK, og glæder mig til mange år endnu.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
Epulis er en tilstand, hvor bindevævet i hundens tandkød vokser for meget, så tandkødet kan blive forstørret og knudret. Ubehandlet kan det være til gene for hunden, og øge risikoen for tandkødsbetændelse og paradontose
Sådan en mørk morgen har man mest lyst til at gemme sig under et tæppe på sofaen, som denne weimaraner. Billedet er taget af Lisa Lind Hansen fra Taastrup
Hos nogle pattedyr, som for eksempel hunden, finder man penisknoglen, som afstiver penis i forbindelse med parring. Men hvilken funktion har den egentlig
Mange hunde er bange for fyrværkeri, og det kan gøre nytårsaften svær at komme igennem. Heldigvis er der en masse du kan gøre for at hjælpe hunden, når det buldrer og brager udenfor.
Her får I denne måneds klumme fra HUNDEN. Det er Ove Dam Hedegaard, der er jagthundekonsulent i Danmarks Jægerforbund, der har skrevet den
Aortastenose er en medfødt defekt i hjertet, der i sidste ende kan være dødelig for hunden. Vi ser lidt nærmere på sygdommen
I en engelsk undersøgelse kommer hunden ind på en fjerdeplads over ting, der kan ødelægge en romantisk stemning
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.