Klumme: Min vej til DM

08-11-2022 08:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra HUNDEN 10. Denne gang er det Ida Eskolin Andersen fra Kreds 8, der har leveret teksten

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Mit navn er Ida. Jeg er 24 år og bor på Bornholm. Til dagligt har jeg fornøjelsen af at træne lydighed med min bedste ven, Walther. Han er en gul labrador retriever, der lige har fejret sin 2-års fødselsdag, og så er han min første hund.

Mit kendskab til DKK startede tilbage i marts 2021, da vi startede på vores første unghundehold.
Unghundeholdet var en rigtig god start for både mig og Walther, og vi fik en masse grundlydighed på plads.

En aften på vej hjem fra unghundetræning så jeg en gruppe hunde og deres førere træne på banen ved siden af.
Det var så imponerende, at jeg lige måtte stoppe op for at se mere.
Få minutter efter kom en af hundeførerne hen til mig og fortalte, at det var lydighedstræning, de havde gang i. Jeg kan huske, at jeg var meget imponeret over deres arbejde med hundene, og det var nok der, jeg fik øjnene op for LP.

Jeg blev nysgerrig, og gik hjem og læste om LP i DKK. Kort tid efter havde jeg meldt os til vores første LP1-begynderhold, som startede oktober 2021. LP’en fangede mig hurtigt. Jeg var vild med træningen, og efter et par træningsgange havde jeg meldt til vores første prøve.

Slut november 2021 havde vi vores LP1-debut. Jeg var pavestolt af Walther, som ovenikøbet vandt klassen.
Efter prøven så jeg på Facebook, at der var lagt en DM-kvalifikationsliste op. Uden at vide hvad det helt præcist var, åbnede jeg filen, og så Walthers navn på listen som nr. 20.
Det måtte jeg vide mere om, så jeg spurgte straks en fra kredsen, hvad det gik ud på.
På det tidspunkt tænkte jeg, at det kunne være for vildt at komme med til et danmarksmesterskab.
Samtidig måtte jeg også minde mig selv om, at vi var nye i alt, hvad der hed LP og konkurrencer, og at jeg nok ikke skulle regne med, at vi kom med.

Men så tog det ellers fart… Vi trænede mere og mere, deltog på kurser og gik til flere prøver. Jeg blev bidt af lydighedstræning og nød det samarbejde, jeg havde fået med Walther.

I juni havde vi LP-prøve på Bornholm, som også var den sidste prøve med udtag til DM 2022. I mellemtiden var jeg som forventet røget længere ned på listen end nr. 20. Det var derfor vores sidste chance, hvis vi skulle med til DM.
Men vi gjorde det! Vi fik point nok, og en måneds tid senere modtog vi en fin indbydelse til DM i lydighed klasse 1.  

DM i lydighed var en stor oplevelse for os, og jeg er stolt over, at vi kvalificerede os. Vi endte som nr. 8 og slog vores personlige rekord.

Nu skal vi i gang med at lære de nye øvelser til LP2, og jeg glæder mig til alle de timer, jeg skal tilbringe med Walther og vores træningskammerater i kreds 8.

Lydighedsporten har givet mig mange nye bekendtskaber og mange gode minder. Jeg er glad for, at jeg startede i DKK, og glæder mig til mange år endnu.

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Fra HUNDEN: Raceportræt af jagtmakkeren korthåret hønsehund

21-07-2025 07:53, af Niels Korsbæk Nielsen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Dagens Læserfoto: Glædelig jul

24-12-2020 07:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så blev det juleaften, og det har denne boxer helt sikkert glædet sig til. Det dejlige julebillede er taget af Heidi Glisborg

Gilpa

Top 5: Det læste vi mest på hunden.dk i 2025

Hvad optager de danske hundeejere i 2025? Vi har analyseret årets mest læste artikler på hunden.dk, og resultatet er klart: Sundhed, tryghed og livslang omsorg topper listen.

Skal du rejse med hunden?

16-07-2012 08:32, af Maja Golles
Hvordan er det nu lige: Hvilke lande kræver hvad af papirer og vaccinationer, når du vil have hunden med på ferie?

Dit pinligste øjeblik med hunden

10-10-2022 12:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi faldt over en sjov tråd på Facebook og kom til at tænke, at I måske havde lignende historier

Lær tricks: High five og gi' ti

04-07-2018 08:09, af Zara Zachariasen

Zara Zachariasen har endnu engang forkælet os med en lille træningsguide til to gode tricks med hunden. De kan sagtens øves selvom det er varmt

Tips til træning: Snude i kegle

31-03-2020 15:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har valgt at udgive sidste års træningstips fra HUNDEN her på hunden.dk. I dag kan du lære snude i kegle, som blev udgivet i bladet i oktober 2019

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.