Mit navn er Ida. Jeg er 24 år og bor på Bornholm. Til dagligt har jeg fornøjelsen af at træne lydighed med min bedste ven, Walther. Han er en gul labrador retriever, der lige har fejret sin 2-års fødselsdag, og så er han min første hund.
Mit kendskab til DKK startede tilbage i marts 2021, da vi startede på vores første unghundehold.
Unghundeholdet var en rigtig god start for både mig og Walther, og vi fik en masse grundlydighed på plads.
En aften på vej hjem fra unghundetræning så jeg en gruppe hunde og deres førere træne på banen ved siden af.
Det var så imponerende, at jeg lige måtte stoppe op for at se mere.
Få minutter efter kom en af hundeførerne hen til mig og fortalte, at det var lydighedstræning, de havde gang i. Jeg kan huske, at jeg var meget imponeret over deres arbejde med hundene, og det var nok der, jeg fik øjnene op for LP.
Jeg blev nysgerrig, og gik hjem og læste om LP i DKK. Kort tid efter havde jeg meldt os til vores første LP1-begynderhold, som startede oktober 2021. LP’en fangede mig hurtigt. Jeg var vild med træningen, og efter et par træningsgange havde jeg meldt til vores første prøve.
Slut november 2021 havde vi vores LP1-debut. Jeg var pavestolt af Walther, som ovenikøbet vandt klassen.
Efter prøven så jeg på Facebook, at der var lagt en DM-kvalifikationsliste op. Uden at vide hvad det helt præcist var, åbnede jeg filen, og så Walthers navn på listen som nr. 20.
Det måtte jeg vide mere om, så jeg spurgte straks en fra kredsen, hvad det gik ud på.
På det tidspunkt tænkte jeg, at det kunne være for vildt at komme med til et danmarksmesterskab.
Samtidig måtte jeg også minde mig selv om, at vi var nye i alt, hvad der hed LP og konkurrencer, og at jeg nok ikke skulle regne med, at vi kom med.
Men så tog det ellers fart… Vi trænede mere og mere, deltog på kurser og gik til flere prøver. Jeg blev bidt af lydighedstræning og nød det samarbejde, jeg havde fået med Walther.
I juni havde vi LP-prøve på Bornholm, som også var den sidste prøve med udtag til DM 2022. I mellemtiden var jeg som forventet røget længere ned på listen end nr. 20. Det var derfor vores sidste chance, hvis vi skulle med til DM.
Men vi gjorde det! Vi fik point nok, og en måneds tid senere modtog vi en fin indbydelse til DM i lydighed klasse 1.
DM i lydighed var en stor oplevelse for os, og jeg er stolt over, at vi kvalificerede os. Vi endte som nr. 8 og slog vores personlige rekord.
Nu skal vi i gang med at lære de nye øvelser til LP2, og jeg glæder mig til alle de timer, jeg skal tilbringe med Walther og vores træningskammerater i kreds 8.
Lydighedsporten har givet mig mange nye bekendtskaber og mange gode minder. Jeg er glad for, at jeg startede i DKK, og glæder mig til mange år endnu.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
Nyt studie peger på, at nogle hunde kan gennemskue, når et menneske lyver over for dem
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunden. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen
Når hunden har feber, stiger kropstemperaturen til over det normale niveau – vi ser på hvad feber er og hvad den kan skyldes
I det nye HUNDEN kan du læse et interview med Ghita Nørby, som aldrig har været bange for at sige sin mening. Her får du nogle af hendes holdninger fra interviewet serveret i punktform
I den kommende uge udkommer det nyeste nummer af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?