KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Netop hjemvendt fra Dansk Vinder Show i Herning, som virkelig var en fejring af hunde. Flere end 7.500 hunde deltog over de to dages udstilling, som også var finalen for kennelklubbens årskonkurrencer. Som afslutning på udstillingen blev Årets Hund, Årets Veteran, Årets Juniorhandler, Årets Opdrætter og Årets Avlshund fejret med præmier til de fire første i hver kategori.

Der var super gode dommere fra hele verden, og vi var stolte af at være en del af et hold af fem irske dommere, som var inviteret til at være en del af det store dommerhold. Anthony Kelly ville have været den sjette irske dommer, men han blev desværre syg og måtte melde afbud. Du gik glip af noget stort, Anthony, og vi skålede for dig.

Det var dejligt at se Sue Bownds fra Australien, som også vil dømme i Irland i 2023. Hun er kendt for sine beagler, men også for sin kendte datter, filmstjernen Rebel Wilson.

Udstillingsudvalget i Dansk Kennel Klub havde i den grad lagt sig i selen for at gøre udstillingen helt speciel. Store Ring var helt speciel med en bagvæg med stjerner fra den danske hundeverden gennem kennelklubbens 125 år.

Som dommer bliver man ofte spurgt, hvilken hund der er den bedste, man har dømt. Jeg må indrømme, at mit hjerte hoppede et slag over et par gange denne weekend.

Jeg blev sluppet løs i Store Ring søndag, hvor jeg dømte gruppe 10, og jeg følte, at den greyhound, jeg valgte som vinder og borzoien, jeg valgte som nummer to, begge var virkelig smukke hunde.

Jeg elskede også den lille affenpinschertæve, der blev bedst i racen søndag, ligesom min Bedst i Racen hvid schweizisk hyrdehund var virkelig smuk. Den var endda veteran, og jeg blev nødt til lige at tage et enkelt billede af den til mig selv. Jeg dømte også nogle rigtig fine portugisiske vandhunde, der var opdrættet i Norge.

Min hustru Jean dømte nogle flotte chow chows og tibetanske terriere. Den tibetanske terrier, hun valgte som bedst i racen, endte med at vinde gruppen i Store Ring, og det fortalte hun gladeligt om hele aftenen.

Tom Hehir havde 70 staffordshire bullterriere lørdag og mange dalmatinere søndag, så de prikker han så for sine øjne, havde intet med vinen at gøre.

Da Best in Show var afgjort søndag, blev Store Ring gjort klar til at hylde årsvinderne. Det var dejligt at se, at vindernes topkvalitet blev værdsat, jeg er heldig med, at jeg har dømt flere af disse hunde gennem årene.

Næste helt store udstilling i Dansk Kennel Klub er European Dog Show, som også bliver holdt i Herning, og jeg er meget stolt over, at jeg også skal dømme der. Det glæder jeg mig virkelig til. 

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

Klumme: Hundeaktivitetscenter DKK Ringsted - De nye forpagtere

24-11-2022 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klummen i det nyeste nummer af HUNDEN var lidt speciel, da det var forpagterne af det nye hundeaktivitetscenter i Ringsted, der fik ordet og dermed lov til at præsentere sig selv. Du får klummen her

Efterlysning

29-03-2012 09:52, af Tine Luther
Hvem har set Zumba? Hunden er forsvundet fra en have i Bagsværd men i tirsdags set ca. 50 km fra hjemmet.

Dagens Læserfoto: Vinterhumør

03-12-2020 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Sådan en mørk morgen har man mest lyst til at gemme sig under et tæppe på sofaen, som denne weimaraner. Billedet er taget af Lisa Lind Hansen fra Taastrup

Gilpa

Hundekøb i coronakrisen kræver grundig overvejelse

16-04-2020 15:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde er som bekendt menneskets bedste ven, og sådan er det også under coronakrisen. Flere og flere anskaffer sig nu hunde, og det kan være en god idé, så længe valget er velfunderet. Er købet derimod impulsivt og begrundet i længslen efter socialt samvær og underholdning til børnene, kan det på sigt koste hunden livet

Pas på hunden i bilen

13-07-2011 09:24, af Nina Marie Villadsen
Tager du hunden med i bilen på ferien eller i sommerhuset, så er der nogle ting du skal være opmærksom på

BLOG: Max - en særlig hund

19-04-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Denne uge er det Kimmie Wolsted, der skriver blogindlægget. Hun fortæller om sine oplevelser med hunden Max. Det er et indlæg, som mange kan lære af

På søndag må man tage hunden med sig ind i Tivoli

24-08-2018 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden 1895 har DKK haft tilknytning til Tivoli i København, og igennem mange år har DKK og Tivoli sammen afholdt Hundens dag, hvor gæsterne kan medbringe deres firbenede venner i den gamle forlystelseshave.

Sygdommen bag vaccinationen - Leishmaniasis

21-10-2017 20:36, af Astrid Gerd Holtet

Overvejer du at tage mod varmere himmelstrøg, og skal hunden med, så skal du være opmærksom på sygdommen Leishmaniasis

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Crufts: En drøm blev til virkelighed for Danmarks bedste juniorhandler

08-03-2025 17:50, af Cecilie Friis Amstrup

Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Ny bog fortæller historien om hund og menneske

01-03-2025 08:15, af Cecilie Friis Amstrup

TV-vært Puk Elgård og evolutionsbiolog Anders Kofoed har sammen skrevet en ny bog, som dykker ned i den fascinerende relation mellem mennesker og hunde

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen