KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Netop hjemvendt fra Dansk Vinder Show i Herning, som virkelig var en fejring af hunde. Flere end 7.500 hunde deltog over de to dages udstilling, som også var finalen for kennelklubbens årskonkurrencer. Som afslutning på udstillingen blev Årets Hund, Årets Veteran, Årets Juniorhandler, Årets Opdrætter og Årets Avlshund fejret med præmier til de fire første i hver kategori.

Der var super gode dommere fra hele verden, og vi var stolte af at være en del af et hold af fem irske dommere, som var inviteret til at være en del af det store dommerhold. Anthony Kelly ville have været den sjette irske dommer, men han blev desværre syg og måtte melde afbud. Du gik glip af noget stort, Anthony, og vi skålede for dig.

Det var dejligt at se Sue Bownds fra Australien, som også vil dømme i Irland i 2023. Hun er kendt for sine beagler, men også for sin kendte datter, filmstjernen Rebel Wilson.

Udstillingsudvalget i Dansk Kennel Klub havde i den grad lagt sig i selen for at gøre udstillingen helt speciel. Store Ring var helt speciel med en bagvæg med stjerner fra den danske hundeverden gennem kennelklubbens 125 år.

Som dommer bliver man ofte spurgt, hvilken hund der er den bedste, man har dømt. Jeg må indrømme, at mit hjerte hoppede et slag over et par gange denne weekend.

Jeg blev sluppet løs i Store Ring søndag, hvor jeg dømte gruppe 10, og jeg følte, at den greyhound, jeg valgte som vinder og borzoien, jeg valgte som nummer to, begge var virkelig smukke hunde.

Jeg elskede også den lille affenpinschertæve, der blev bedst i racen søndag, ligesom min Bedst i Racen hvid schweizisk hyrdehund var virkelig smuk. Den var endda veteran, og jeg blev nødt til lige at tage et enkelt billede af den til mig selv. Jeg dømte også nogle rigtig fine portugisiske vandhunde, der var opdrættet i Norge.

Min hustru Jean dømte nogle flotte chow chows og tibetanske terriere. Den tibetanske terrier, hun valgte som bedst i racen, endte med at vinde gruppen i Store Ring, og det fortalte hun gladeligt om hele aftenen.

Tom Hehir havde 70 staffordshire bullterriere lørdag og mange dalmatinere søndag, så de prikker han så for sine øjne, havde intet med vinen at gøre.

Da Best in Show var afgjort søndag, blev Store Ring gjort klar til at hylde årsvinderne. Det var dejligt at se, at vindernes topkvalitet blev værdsat, jeg er heldig med, at jeg har dømt flere af disse hunde gennem årene.

Næste helt store udstilling i Dansk Kennel Klub er European Dog Show, som også bliver holdt i Herning, og jeg er meget stolt over, at jeg også skal dømme der. Det glæder jeg mig virkelig til. 

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

Klumme: Hundeaktivitetscenter DKK Ringsted - De nye forpagtere

24-11-2022 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klummen i det nyeste nummer af HUNDEN var lidt speciel, da det var forpagterne af det nye hundeaktivitetscenter i Ringsted, der fik ordet og dermed lov til at præsentere sig selv. Du får klummen her

Dagens Læserfoto

12-11-2020 20:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Hver måned får vi indsendt så mange flotte fotos fra jer læsere, at det er synd og skam, at kun tre bliver vist i bladet. Derfor indfører vi nu Dagens Læserfoto på hunden.dk, hvor vi dagligt lægger et af de billeder, vi har fået tilsendt ud på nettet

 

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Vind en hundekalender!!!

24-11-2010 09:51, af Anne Kristine Tollestrup
Foreslå hunden.dk gruppe på facebook til dine venner og vær med i konkurrencen om tre hundekalendere 2011

Velkommen til hvalpen – del 3

19-03-2011 10:11, af Anne Kristine Tollestrup
Få inspiration til at give en ny hvalp den rigtige velkomst. Følg med i sidste del af hunden.dk's tredelte serie "velkommen til hvalpen".

Hvor sover vores hunde?

31-01-2011 15:05, af Tine Luther
En afstemning på hunden.dk viser, at mange hunde sover i ejerens seng.

Forskning: Hvalpehold gør hunden mere trænbar

12-04-2022 12:40, af Astrid Gerd Holtet

Studie fra Spanien viser at hunde bliver lettere at træne, hvis de deltager på et hvalpehold, samt at en række adfærdsproblemer kan forebygges med tidlig træning

Cecilie Krarups oplevelser i Fredericia

20-02-2018 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen. Denne gang fortæller hun om sine oplevelser på årets første hundeudstilling i Fredericia og ser frem mod show of winners

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.