Netop hjemvendt fra Dansk Vinder Show i Herning, som virkelig var en fejring af hunde. Flere end 7.500 hunde deltog over de to dages udstilling, som også var finalen for kennelklubbens årskonkurrencer. Som afslutning på udstillingen blev Årets Hund, Årets Veteran, Årets Juniorhandler, Årets Opdrætter og Årets Avlshund fejret med præmier til de fire første i hver kategori.
Der var super gode dommere fra hele verden, og vi var stolte af at være en del af et hold af fem irske dommere, som var inviteret til at være en del af det store dommerhold. Anthony Kelly ville have været den sjette irske dommer, men han blev desværre syg og måtte melde afbud. Du gik glip af noget stort, Anthony, og vi skålede for dig.
Det var dejligt at se Sue Bownds fra Australien, som også vil dømme i Irland i 2023. Hun er kendt for sine beagler, men også for sin kendte datter, filmstjernen Rebel Wilson.
Udstillingsudvalget i Dansk Kennel Klub havde i den grad lagt sig i selen for at gøre udstillingen helt speciel. Store Ring var helt speciel med en bagvæg med stjerner fra den danske hundeverden gennem kennelklubbens 125 år.
Som dommer bliver man ofte spurgt, hvilken hund der er den bedste, man har dømt. Jeg må indrømme, at mit hjerte hoppede et slag over et par gange denne weekend.
Jeg blev sluppet løs i Store Ring søndag, hvor jeg dømte gruppe 10, og jeg følte, at den greyhound, jeg valgte som vinder og borzoien, jeg valgte som nummer to, begge var virkelig smukke hunde.
Jeg elskede også den lille affenpinschertæve, der blev bedst i racen søndag, ligesom min Bedst i Racen hvid schweizisk hyrdehund var virkelig smuk. Den var endda veteran, og jeg blev nødt til lige at tage et enkelt billede af den til mig selv. Jeg dømte også nogle rigtig fine portugisiske vandhunde, der var opdrættet i Norge.
Min hustru Jean dømte nogle flotte chow chows og tibetanske terriere. Den tibetanske terrier, hun valgte som bedst i racen, endte med at vinde gruppen i Store Ring, og det fortalte hun gladeligt om hele aftenen.
Tom Hehir havde 70 staffordshire bullterriere lørdag og mange dalmatinere søndag, så de prikker han så for sine øjne, havde intet med vinen at gøre.
Da Best in Show var afgjort søndag, blev Store Ring gjort klar til at hylde årsvinderne. Det var dejligt at se, at vindernes topkvalitet blev værdsat, jeg er heldig med, at jeg har dømt flere af disse hunde gennem årene.
Næste helt store udstilling i Dansk Kennel Klub er European Dog Show, som også bliver holdt i Herning, og jeg er meget stolt over, at jeg også skal dømme der. Det glæder jeg mig virkelig til.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Klummen i det nyeste nummer af HUNDEN var lidt speciel, da det var forpagterne af det nye hundeaktivitetscenter i Ringsted, der fik ordet og dermed lov til at præsentere sig selv. Du får klummen her
Det giver utroligt meget at træne tricks med sin hund. Det er både god hjernegymnastik for dig og din hund, men det udbygger også i den grad relationen mellem hund og ejer. Det at ejer og hund laver ting sammen skaber værdi for hunden, og denne værdi gør, at hunden meget hellere vil samarbejde i alle henseender. Derudover er det også bare vildt sjovt at lave ting med de firbenede
Kortere eller længere perioder med manglende appetit hos hunden er noget mange hundeejere oplever i løbet af hundens liv. Nogle gange er det forbigående og ganske harmløst, andre gange er det udtryk for sygdom. Hvad skal du så holde øje med, når din hund ikke vil spise sin mad?
Det nye HUNDEN er på vej ud til jer. Her er, hvad I kan glæde jer til at læse om
Hunde kan ikke fortælle os, hvordan de har det, og derfor er de afhængige af, at vi kan formidle deres problemer, når vi tager dem til dyrlægen – så hvordan forbereder du dig bedst, når din hund skal undersøges?
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet