Blog: Travl Cecilie klar til Fredericia

09-02-2018 16:16, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Jørgen Lawaetz

Jeg bliver tit spurgt, hvordan jeg både når skole, venner, kæreste, familien og udstillinger, samt den daglige træning. Det tager jo tid at have denne livsstil med hundene.

Jeg går nu i 2.g på handelsskolen i Hillerød. Det er ved at blive hårdt i skolen. Der er ingen tid til dovenskab, hvis man vil opnå det resultat, man ønsker. Eksamenerne i 2.g ligger lige om hjørnet og 3.g’s afsluttende eksamener kommer hurtigere end man regner med.

Til daglig skal hundene hver dag ud og gå en dejlig lang tur enten ud over marken eller ved stranden. Derudover er der ringtræning en gang om ugen, hvor jeg selv træner og en gang om ugen hvor jeg er træner, og så kommer der det løse udover.

Hundene skal selvfølgelig også børstes og vaskes, lektierne og opgaverne skal laves, og det sociale liv skal passes. Nogle gange må man sortere fra, sige farvel til nogle ting for at kunne nogle andre. For mig er det mit valg, og ja nogle fester bliver droppet på grund af livet med hundene.

Så min hverdag er presset, men det gør ikke noget, når man er i selskab med fantastiske mennesker og hunde, og man kan jo altid lige tage en gåtur over marken med hundene, hvis man nu har brug for frisk luft.

Men hvis jeg ikke havde så støttende og hjælpende venner, kæreste og familie, er jeg ikke sikker på, at jeg vil kunne nå det hele.

Fredericia

Copyright Ridehesten.com
Foto: Cecilie Krarup

Siden sidst jeg skrev, har jeg været på udstilling med Luna. Lørdag den 27. januar afholdte DMK udstilling i Gelsted hallen. Der var 79 kleiner münsterländer tilmeldt under dommerne Birte og Kresten Scheel.

Luna er lige rykket op i mellemklasse tæver, og hun bliver dygtigere og dygtigere i ringen. Luna blev bedst i racen (BIR). Jeg er meget taknemlig og overvældet over det. Tak for de meget rosende ord fra dommere og tilskuere.  

Copyright Ridehesten.com
Foto: Privat

Vi kan nu glæde os til weekendens udstilling i Fredericia. Lørdag skal jeg udstille Luna i både ordinær ring og juniorhandling. Søndag skal jeg udstille Harald (American Akita, Senseo Mr. Grey), han er blevet så stor, at han er i juniorklasse nu og Luna skal jeg udstille i juniorhandling.

Læs også

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

28 dygtige juniorhandlere

23-06-2019 08:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag stillede hele 28 juniorhandlere til start ved konkurrencen, der blev en svær opgave for den australske dommer

Cecilie Krarup fortæller om sit værste mareridt

11-06-2018 14:49, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse

Sara brændte juniorhandlingen af

13-11-2022 15:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets sidste juniorhandlingkonkurrence er netop afsluttet og selvfølgelig løb årets juniorhandler med sejren

 

Frederikke løb med sejren i lørdagens juniorhandling

11-11-2023 15:27, af Anne Cecilie Sohl

Lørdagens juniorhandling konkurrence blev vundet af Frederikke Dalgaard Petersen med hunden Vaskurs Welcome to Jumanji Q-dottr.

Naya vandt søndagens juniorhandlingdyst

12-11-2023 15:07, af Anne Cecilie Sohl

Efter søndagens flotte juniorhandling konkurrence vandt danske Naya Kühne Andersen. 

EDS: Irsk sejr og dansk andenplads i Juniorhandling

21-05-2023 17:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er juniorhandlingfinalen på European Dog Show 2023 afgjort. En spændende konkurrence, der har strakt sig over alle fire dage er hermed slut

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse