Jeg bliver tit spurgt, hvordan jeg både når skole, venner, kæreste, familien og udstillinger, samt den daglige træning. Det tager jo tid at have denne livsstil med hundene.
Jeg går nu i 2.g på handelsskolen i Hillerød. Det er ved at blive hårdt i skolen. Der er ingen tid til dovenskab, hvis man vil opnå det resultat, man ønsker. Eksamenerne i 2.g ligger lige om hjørnet og 3.g’s afsluttende eksamener kommer hurtigere end man regner med.
Til daglig skal hundene hver dag ud og gå en dejlig lang tur enten ud over marken eller ved stranden. Derudover er der ringtræning en gang om ugen, hvor jeg selv træner og en gang om ugen hvor jeg er træner, og så kommer der det løse udover.
Hundene skal selvfølgelig også børstes og vaskes, lektierne og opgaverne skal laves, og det sociale liv skal passes. Nogle gange må man sortere fra, sige farvel til nogle ting for at kunne nogle andre. For mig er det mit valg, og ja nogle fester bliver droppet på grund af livet med hundene.
Så min hverdag er presset, men det gør ikke noget, når man er i selskab med fantastiske mennesker og hunde, og man kan jo altid lige tage en gåtur over marken med hundene, hvis man nu har brug for frisk luft.
Men hvis jeg ikke havde så støttende og hjælpende venner, kæreste og familie, er jeg ikke sikker på, at jeg vil kunne nå det hele.
Fredericia
Siden sidst jeg skrev, har jeg været på udstilling med Luna. Lørdag den 27. januar afholdte DMK udstilling i Gelsted hallen. Der var 79 kleiner münsterländer tilmeldt under dommerne Birte og Kresten Scheel.
Luna er lige rykket op i mellemklasse tæver, og hun bliver dygtigere og dygtigere i ringen. Luna blev bedst i racen (BIR). Jeg er meget taknemlig og overvældet over det. Tak for de meget rosende ord fra dommere og tilskuere.
Vi kan nu glæde os til weekendens udstilling i Fredericia. Lørdag skal jeg udstille Luna i både ordinær ring og juniorhandling. Søndag skal jeg udstille Harald (American Akita, Senseo Mr. Grey), han er blevet så stor, at han er i juniorklasse nu og Luna skal jeg udstille i juniorhandling.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Søndag tog Camille Marie Saugmann Ørbæk for alvor revanche i juniorhandling, da hun gav alle konkurrenterne på MyDOG bagpote og vandt det hele
Danmark sender fire dygtige juniorhandlere til det prestigefyldte nordiske mesterskab, hvor de vil konkurrere med hunde, de aldrig har mødt før. Spænding, samarbejde og talent sættes på prøve.
Efter en lettere kaotisk start med forsinkelse og to dommerændringer endte dagens juniorhandling med sejr til Mathilde Bekker og hendes samojed
Igen er vi blevet beriget med flot juniorhandling som start på konkurrencerne i Store Ring
Så er juniorhandlingfinalen på European Dog Show 2023 afgjort. En spændende konkurrence, der har strakt sig over alle fire dage er hermed slut
Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.
Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på
En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Julen er fyldt med dufte og smag, og mange hundeejere vil gerne lade deres firbenede familiemedlem være en del af hyggen. Med hjemmelavede julesnacks kan du forkæle hunden med noget lækkert, der samtidig er sundt og sikkert