Dusør skal få familiehund hjem igen

08-12-2010 16:06, af Anne Kristine Tollestrup
Mandag forsvandt familien Thomsens hund sporløst på en gåtur ved Lindholm Høje. Nu forsøger familien at få hunden tilbage ved at udlove en dusør på 10.000 kr.
Copyright Ridehesten.com
Familien Thomsen håber på, at en dusør på 10.000 kr. vil bringe deres elskede hund hjem igen. (Foto: Familien Thomsen)

Familien Thomsen oplevede i mandags enhver hundeejers værste mareridt, da deres datterens hund Micki forsvandt sporløst under en luftetur. Anne Thomsen luftede datterens hund sammen med familiens schæfer, som hun plejer, da datterens hund Micki pludselig forsvandt sporløs. Hundene blev luftet omkring Lindholm Høje i Nørresundby ved Aalborg, hvor de plejer at tage deres gåture. Derfor blev Anne Thomsen ikke umiddelbart urolig, da hun forventede, at hunden ville vende tilbage. Men efter kort tids søgen stod det klart, at hunden var sporløst forsvundet. Familien håber, at dusør kan hjælpe Efter flere dages søgen er der stadig ingen spor af Micki, der nu er væk på andet døgn. Derfor har familien valgt at udlove en dusør på 10.000 kr. til den, der kan bringe Micki tilbage. De beskriver Micki som en fantastisk familiehund og er derfor bange for, at andre kan have taget hunden til sig. Familien fortæller til Nordjyske, at Micki er en sund og rask hund, og at de derfor ikke mener, at han tager skade, men det er selvfølgelig familiens store håb, at hunden kommer tilbage i sine trygge rammer hurtigst muligt. Micki er en mellemstor sort labrador med et sort similisten-halsbånd samt et hundetegn. Sidst set mandag ved 12.30 tiden ved Gammel Hvorupvej. Har du set Micki kan ringe til Anne Thomsen på: 22991110 Kilde: www.nordjyske.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ny æra for hundeavl skal skabe bedre rammer for sundhed og velfærd

20-12-2024 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.