Da Gitte Kvist efter lang ventetid fik sin første landseer i 2020, havde hun ingen intentioner om at skulle udstille hende. Egentlig skulle hun bare medd på en enkelt udstilling, da opdrætteren gerne ville have sit kuld tjekket af en dommer.
- Det gik jo ret godt på den udstilling, og hun vandt faktsik over sin søster. Så må jeg jo indrømme, at jeg blev bidt af hundeudstillinger, fortæller Gitte Kvist.
Siden den første udstilling har Landseergården's Kissable Kelly været på 26 udstillinger.
- Og jeg har også investeret i telt og stole til teltet. Og på Bornholm så jeg en, der havde sådan en smart skruemaskine til teltpløkkerne, sådan en måtte jeg da også lige have. Man må ikke gå ned på udstyr, lyder det fra den nu halvgarvede udstiller.
Som det jo er med hunde, har Landseergården's Kissable Kelly også et kaldenavn, og netop dette kaldenavn er nok en smule kontroversielt i disse tider.
- Ja hun hedder Virus. Men det var fordi, vi også skulle have en ny kat på samme tidspunkt, og den skulle hedde Anti. Så passede det jo meget godt med Virus til hende her, og specielt når jeg arbejder på et hospital, siger Gitte Kvist og griner.
I dag sikrede Virus sig titlen som Årets landseer. Hun behøvede kun tre point for den samlede sejr, men Virus blev BIR, hvilket gav den smukke hund fem point.
- Det var egentlig min opdrætter, der fortalte mig, at hun havde chancen for at vinde. Vi kommer ikke til Herning, så det skulle jo være i dag, fortæller hun.
Når hun ikke går på udstillinger, træner Virus lydighed ligesom hun også går til vandtræning, og Gitte har netop været på opdrætterkursus hos Dansk Kennel Klub.
- Jeg drømmer jo om, at vi skal prøve det med hvalpe engang, men man ved jo aldrig om det lykkes, siger hun.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Under Nitra Dog Show i Slovakiet blev det danske flag vist frem, da to danskopdrættede juniorhunde snuppede podieplaceringer i Store Ring alle tre dage.
I Hal C kan man møde Petland, der sælger foder med høj ernæringsmæssig værdi til rimelig penge. Netop den cocktail har netop skaffet virksomheden en gazellepris
Mike og Gina glemmer aldrig dette års hundeudstilling i Herning. Til søndagens racebedømmelse af boxer gik Mike på knæ til præmieoverrækkelsen, og Gina sagde ja
I weekenden 23.-24. september, samtidig med DKK’s internationale udstilling, blev der afholdt et stort rallyarrangement, hvor også årets hunde i rally 2017 blev hædret
Rigtig mange hunde har fundet vej til udstillingen på Bornholm. Det er svært ikke at blive bjertaget af de mange hunde, det fantastiske vejr og den dejlige solskinsø
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker