Da Gitte Kvist efter lang ventetid fik sin første landseer i 2020, havde hun ingen intentioner om at skulle udstille hende. Egentlig skulle hun bare medd på en enkelt udstilling, da opdrætteren gerne ville have sit kuld tjekket af en dommer.
- Det gik jo ret godt på den udstilling, og hun vandt faktsik over sin søster. Så må jeg jo indrømme, at jeg blev bidt af hundeudstillinger, fortæller Gitte Kvist.
Siden den første udstilling har Landseergården's Kissable Kelly været på 26 udstillinger.
- Og jeg har også investeret i telt og stole til teltet. Og på Bornholm så jeg en, der havde sådan en smart skruemaskine til teltpløkkerne, sådan en måtte jeg da også lige have. Man må ikke gå ned på udstyr, lyder det fra den nu halvgarvede udstiller.
Som det jo er med hunde, har Landseergården's Kissable Kelly også et kaldenavn, og netop dette kaldenavn er nok en smule kontroversielt i disse tider.
- Ja hun hedder Virus. Men det var fordi, vi også skulle have en ny kat på samme tidspunkt, og den skulle hedde Anti. Så passede det jo meget godt med Virus til hende her, og specielt når jeg arbejder på et hospital, siger Gitte Kvist og griner.
I dag sikrede Virus sig titlen som Årets landseer. Hun behøvede kun tre point for den samlede sejr, men Virus blev BIR, hvilket gav den smukke hund fem point.
- Det var egentlig min opdrætter, der fortalte mig, at hun havde chancen for at vinde. Vi kommer ikke til Herning, så det skulle jo være i dag, fortæller hun.
Når hun ikke går på udstillinger, træner Virus lydighed ligesom hun også går til vandtræning, og Gitte har netop været på opdrætterkursus hos Dansk Kennel Klub.
- Jeg drømmer jo om, at vi skal prøve det med hvalpe engang, men man ved jo aldrig om det lykkes, siger hun.
Dansk Kennel Klub er meget mere end konkurrencer og avl. Gennem rådgivning og praktiske tips hjælper de helt almindelige hundeejere med at skabe en tryg og aktiv hverdag.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Så er billederne fra Fredericia sorteret og lagt på nettet
Som opdrætter er det altid lidt svært at give sine hvalpe videre. Det er det også for Kate Frederiksen, der har opdrættet groenendael siden starten af 90’erne. I Vejen mødte hun en af sine hvalpe
Når hundeudstillingsåret går i gang i weekenden, er vi naturligvis på plads til at skrive de gode historier og tage en masse fine billeder. Vi har fotostudiet med, så du kan få taget et flot, professionelt billede af din kære hund
Så er billederne fra weekendens udstilling i Roskilde online. Der er mange, så måske er der også et af dig og din hund
Helt derude i Østersøen ligger solskinsøen, der hvert år er vært for en af de hyggeligste hundeudstillinger i Danmark. I år kommer dansk/svensk gårdhund i den grad til at gøre sit indtog på den smukke klippeø
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?