Årets landseer er Virus

24-09-2022 14:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På udstillingen i Ballerup er Landseergården's Kissable Kelly blevet bedst i racen, og dermed har hun sikret sig titlen som årets landseer

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Da Gitte Kvist efter lang ventetid fik sin første landseer i 2020, havde hun ingen intentioner om at skulle udstille hende. Egentlig skulle hun bare medd på en enkelt udstilling, da opdrætteren gerne ville have sit kuld tjekket af en dommer. 

- Det gik jo ret godt på den udstilling, og hun vandt faktsik over sin søster. Så må jeg jo indrømme, at jeg blev bidt af hundeudstillinger, fortæller Gitte Kvist.

Siden den første udstilling har Landseergården's Kissable Kelly været på 26 udstillinger. 

- Og jeg har også investeret i telt og stole til teltet. Og på Bornholm så jeg en, der havde sådan en smart skruemaskine til teltpløkkerne, sådan en måtte jeg da også lige have. Man må ikke gå ned på udstyr, lyder det fra den nu halvgarvede udstiller. 

Som det jo er med hunde, har Landseergården's Kissable Kelly også et kaldenavn, og netop dette kaldenavn er nok en smule kontroversielt i disse tider. 

- Ja hun hedder Virus. Men det var fordi, vi også skulle have en ny kat på samme tidspunkt, og den skulle hedde Anti. Så passede det jo meget godt med Virus til hende her, og specielt når jeg arbejder på et hospital, siger Gitte Kvist og griner. 

I dag sikrede Virus sig titlen som Årets landseer. Hun behøvede kun tre point for den samlede sejr, men Virus blev BIR, hvilket gav den smukke hund fem point. 

- Det var egentlig min opdrætter, der fortalte mig, at hun havde chancen for at vinde. Vi kommer ikke til Herning, så det skulle jo være i dag, fortæller hun. 

Når hun ikke går på udstillinger, træner Virus lydighed ligesom hun også går til vandtræning, og Gitte har netop været på opdrætterkursus hos Dansk Kennel Klub. 

- Jeg drømmer jo om, at vi skal prøve det med hvalpe engang, men man ved jo aldrig om det lykkes, siger hun.  

Læs også

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Kennel Starworkers modtog DKKs opdrætterpris

Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Forget me not bliver ikke glemt i Herning

03-11-2019 17:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets sidste internationale udstilling har nu fundet sin vinder, og det blev igen hollandske Forget Me Not

 

Billeder fra DKK-udstillingen i Hillerød er online

22-09-2015 11:29, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Hillerød!

Store oplevelser med små selskabshunde i Nørager

Klubben for Små Selskabshunde inviterer til udstilling denne weekend i Sortebakkehallerne i Nørager. Her kan besøgende møde hele 25 forskellige racer og opleve glæden ved de populære selskabshunde helt tæt på.

Vi hylder Paul Lawless

17-06-2022 11:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Heldigvis er danske udstillinger populære hos internationale dommere. Derfor kan Dansk Kennel Klub tiltrække nogle fornemme af slagsen. En af dem er irske Paul Lawless

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Hundenes kamp om København

14-09-2016 14:24, af Kasper Larsson
Lørdag den 17. og søndag den 18. september bliver Ballerup Idrætsby fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler, når Dansk Kennel Klub afholder international hundeudstilling for 3.400 hunde og deres stolte ejere. Der lægges ud med første bjæf lørdag kl. 10

Web-tv fra Vejen

12-08-2011 08:40, af Lærke Eifler
Se nu de første klip fra Dansk Kennel Klubs udstilling i Vejen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse