Da Gitte Kvist efter lang ventetid fik sin første landseer i 2020, havde hun ingen intentioner om at skulle udstille hende. Egentlig skulle hun bare medd på en enkelt udstilling, da opdrætteren gerne ville have sit kuld tjekket af en dommer.
- Det gik jo ret godt på den udstilling, og hun vandt faktsik over sin søster. Så må jeg jo indrømme, at jeg blev bidt af hundeudstillinger, fortæller Gitte Kvist.
Siden den første udstilling har Landseergården's Kissable Kelly været på 26 udstillinger.
- Og jeg har også investeret i telt og stole til teltet. Og på Bornholm så jeg en, der havde sådan en smart skruemaskine til teltpløkkerne, sådan en måtte jeg da også lige have. Man må ikke gå ned på udstyr, lyder det fra den nu halvgarvede udstiller.
Som det jo er med hunde, har Landseergården's Kissable Kelly også et kaldenavn, og netop dette kaldenavn er nok en smule kontroversielt i disse tider.
- Ja hun hedder Virus. Men det var fordi, vi også skulle have en ny kat på samme tidspunkt, og den skulle hedde Anti. Så passede det jo meget godt med Virus til hende her, og specielt når jeg arbejder på et hospital, siger Gitte Kvist og griner.
I dag sikrede Virus sig titlen som Årets landseer. Hun behøvede kun tre point for den samlede sejr, men Virus blev BIR, hvilket gav den smukke hund fem point.
- Det var egentlig min opdrætter, der fortalte mig, at hun havde chancen for at vinde. Vi kommer ikke til Herning, så det skulle jo være i dag, fortæller hun.
Når hun ikke går på udstillinger, træner Virus lydighed ligesom hun også går til vandtræning, og Gitte har netop været på opdrætterkursus hos Dansk Kennel Klub.
- Jeg drømmer jo om, at vi skal prøve det med hvalpe engang, men man ved jo aldrig om det lykkes, siger hun.
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Både danske og udenlandske hundeudstillere valgte at booke en campingplads til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde. For Mai-Britt og Søren Askgaard giver det ekstra fleksibilitet og tid sammen med deres elskede terriere.
En festlig dag venter, når alle seks danske nationalracer mødes til årets store fællesudstilling.
Så har vi fået lagt alle billederne fra årets tredje internationale DKK-udstilling online – og det blev ikke til så lidt.Du kan downloade de digitale billeder direkte fra hjemmesiden. Priser fra kr. 99,-
Den slovenske dommer Tatjana Urek Jipping gav de danske juniorhandlere masser af mulighed for at vise deres kunnen
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg