Lørdag den 18. og søndag den 19. august afholder Dansk Kennel Klub hundeudstilling på Rønne Stadion. Her samles hunde fra både Danmark, Norden og Nordeuropa for at dyste mod hinanden om at blive dagens bedste hund og dermed blive kåret til det prestigefyldte ”Best in Show”. Der starter en ny konkurrence hver dag og med 3853 tilmeldte hunde over de to dage vil der være rig mulighed for at opleve de mange hunderacers forskelligheder, både i temperament og i udseende. Så kom og hav en hyggelig dag i hundenes tegn, hvor du kan møde alt fra den mindste chihuahua til den enorme grand danois.
En bred vifte af racer
Med op mod 213 hunderacer hver dag tilbyder weekendens udstillinger en bred vifte af oplevelser og uendelige muligheder for at blive klogere på alverdens hunde. Blandt andet er der hver dag tilmeldt 55 gravhunde af forskellige størrelser og pelstyper. Derudover er der andre racer i den lille størrelsesskala, herunder næsten 40 chihuahua og 40 cairn terrier, mens de større racer repræsenteres stærkt af 37 grand danois og omkring 50 berner sennen.
Ud over hundeudstilling vil der også være mulighed for at opleve lydighedskonkurrencer. Lørdag vil 25 hunde og deres ejere konkurrere om at opnå flest point på forskellige niveauer af lydighed, mens 18 ekvipager vil konkurrere søndag.
Der er med andre ord ingen chance for at komme til at kede sig. Indgangen åbner kl. 7.45 begge dage og konkurrencerne starter kl. 09.00 med racebedømmelser. Når de indledende konkurrencer er forbi, kæmpes der alle dage fra kl. 15.00 i "Store Ring" om titlerne som dagens bedste baby, bedste hvalp, bedste avlsklasse, bedste opdrætsklasse og bedste veteran. Sidst på eftermiddagen kulminerer konkurrencerne med den flotte "Best in Show", hvor udstillingens bedste hund kåres. Hvis du ønsker at vide mere om dagene eller hvis du gerne vil opleve en bestemt hunderace, kan du finde et detaljeret program her: dkk.dk/udstillinger-og-events/deltag-i-udstillinger/bornholm2018.
God stemning og solskin
Dansk Kennel Klub har afholdt udstilling i Rønne i mange år efterhånden. Det er der en grund til, mener Wilfred Olsen, formand for Dansk Kennel Klubs udstillingsudvalg. ”Vi elsker at holde udstilling på solskinsøen. Der er en helt speciel stemning, både hos udstillerne og hos dommerne, som vi kun får på Bornholm. Og det glæder os, at vi kan sætte rekord i år. Det viser, at udstillerne er ligeså glade for vores ’solskinsudstilling’ som vi er.”
Raceklubbernes fredag
Dansk Kennel Klub afholder udstilling lørdag og søndag, men der vil også være udstilling fredag, hvor seks af raceklubberne, der hører under Dansk Kennel Klub, vil afvikle deres egne udstillinger. De seks klubber er Newfoundlandklubben, Dansk Terrier Klub, Dansk Retriever Klub, Islandsk Fårehundeklub, Eurasierklubben og Klubben for Små Selskabshunde.
Magasinet HUNDEN og hunden.dk vil selvfølgelig også være at finde på solskinsøen i weekenden.
Udstillingens adresse: Rønne Stadion Nord Torneværksvej 1 3700 Rønne Udstillingen foregår udendørs
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.
I godt seks år har BR Roset leveret rosetter til Dansk Kennel Klubs udstillinger. I dag havde ejer Betina Larsen en særlig roset til DKK
Coronaen satte en stopper for planen om at gøre Dobergaarden Forever Emiko til international champion. Men søndag lykkedes det endelig
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm er i fuld gang. Se flotte stemningsbilleder og video her!
Helt derude i Østersøen ligger solskinsøen, der hvert år er vært for en af de hyggeligste hundeudstillinger i Danmark. I år kommer dansk/svensk gårdhund i den grad til at gøre sit indtog på den smukke klippeø
Så er første udstillingsdag slut. Endnu en hyggelig udstillingsdag på Bornholm med et næsten perfekt hundevejr
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse