Det var en lørdag formiddag klædt i solens stråler ved hundeudstillingen i Ballerup. Måske havde nogen forventet, at det ville regne, og derfor valgt at blive væk.
I ring nummer 13 var der i hvert fald en hel del udeblivelser, da de charmerende dogue de bordeaux blev vist frem af deres stolte ejere.
Flere af konkurrencerne i racen var uden den store placeringsmæssige spænding, da der kun stod en enkelt hund og ejer i ringen.
Anderledes var det, da bedste han skulle kåres. Her løb flere stolte hanner rundt i den firkantede ring, som var de nykårede præmietyre. Deres ejere løb ved siden af hundene og alle havde de en lille klud blafrende fra en lomme til at tørre den for racen uundgåelige savl fra underlæben på deres elskede hund.
Én hanhund stod over de andre. Det var 18 måneder gamle Cassius, som blev kåret til bedste han med CK og dermed også Københavnsvinder.
Cassius’ ejer Christina Nissen lignede en, der lige var faldet ned fra månen, da Cassius blev kåret. Langsomt gik hun ud af ringen, hvor hun fik stor ros af manden og vennerne.
Senere i konkurrencen skulle Cassius op mod bedste tæve. Også her trak han det længste strå og blev derfor bedst i racen.
Hvis Christina Nissen lignede en, der var faldet ned fra månen, da Cassius blev bedste han, er det svært at beskrive, hvad hun lignede, da han blev bedst i racen.
– Jeg blev meget overrasket over, han vandt i dag. Egentlig var vi her bare for at træne, da vi har holdt en længere pause, fordi Cassius har haft lidt helbredsmæssige problemer.
Det flotte resultat betyder, at Cassius i eftermiddag skal i Store Ring for anden gang i sit liv.
– Han var i Store Ring som hvalp i Herning, men ellers har vi ikke prøvet det før, så det er stadig meget nyt for os at skulle derind, fortæller Christina Nissen, efter at have fået en masse gode råd om, hvordan man skal bevæge sig selv og hunden i Store Ring.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
I en af de mange ringe i Ballerup kan alle komme og vise deres hund frem og få en uofficiel bedømmelse af hunden. Søndag er dommeren Leif Lehmann Jørgensen
På udstillingen i Ballerup er Landseergården's Kissable Kelly blevet bedst i racen, og dermed har hun sikret sig titlen som årets landseer
Tilbage i september blev den danske perdiguero de burgos Bluecorne's Bubulcus første hund i racen, der kom på podiet i gruppe syv uden for racens hjemland Spanien
Så er der billeder fra Ballerup på nettet
Smuk svensk basenji på 10 år tog bis
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.