Jette Nielsen har netop budt velkommen til hundeudstillingen i Ballerup. Indtil videre byder vejrguderne på nogenlunde tåleligt vejr. Grådige Knud, der i går rev 14 telte op på pladsen har forladt landet, og forhåbentlig undgår vi de store regnbyger.
Skulle skyerne alligevel vælge at lække en smule, er det godt, at udstillingen i Ballerup både holdes inde og ude. Inde i hallen finder du en masse forskellige butikker og boder. I det ene hjørne af hallen finder ud Wiegaardens fotostudie.
Kom også gerne forbi studiet, hvis det holder tørt.
Her kan du få taget billeder af din hund af en professionel fotograf.
Pris: Selve fotograferingen er gratis, og for 350kr kan du få alle billederne med hjem på et USB-stik.
Kom endelig forbi boden og få nogle flotte billeder af din dejlige hund.
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Her får du en oversigt over dagens vindere i Store Ring
Var du i Fredericia i weekenden, eller vil du bare gerne se, hvordan det så ud, så er billederne nu online
Den næste uge står i feriens tegn på hunden.dk
I dag har vi fået tilsendt et billede, som vi ikke kunne stå for. Årsagen er vel indlysende
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Roskilde online.
Så er der billeder fra Fredericia
Hundens fotografer havde en travl weekend under DKK’s internationale udstilling i Herning, hvor der blev taget et hav af billeder, som nu kan ses i vores database
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet