Jette Nielsen har netop budt velkommen til hundeudstillingen i Ballerup. Indtil videre byder vejrguderne på nogenlunde tåleligt vejr. Grådige Knud, der i går rev 14 telte op på pladsen har forladt landet, og forhåbentlig undgår vi de store regnbyger.
Skulle skyerne alligevel vælge at lække en smule, er det godt, at udstillingen i Ballerup både holdes inde og ude. Inde i hallen finder du en masse forskellige butikker og boder. I det ene hjørne af hallen finder ud Wiegaardens fotostudie.
Kom også gerne forbi studiet, hvis det holder tørt.
Her kan du få taget billeder af din hund af en professionel fotograf.
Pris: Selve fotograferingen er gratis, og for 350kr kan du få alle billederne med hjem på et USB-stik.
Kom endelig forbi boden og få nogle flotte billeder af din dejlige hund.
Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen
Så er billederne fra forårsudstillingen i Roskilde kommet på hjemmesiden.
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
Vi skal have fotograferet årets racevindere, og derfor håber vi på jeres hjælp
Nu kan du se alle billederne fra Ballerup
Ingen tvivl om, at det var en fantastisk weekend i Vejen. Her kan du genopleve udstillingen gennem de billeder vi fik taget
Den første hund er som den første kærlighed. Derfor vil vi gerne høre din historie
Vi er igen klar til at modtage billeder til HUNDENS fotokonkurrence
16 juniorhandlere blev søndag eftermiddag reduceret til otte, da finalen i juniorhandling skulle afgøres. I den unge kategori stillede 10 juniorhandlere til start, mens seks handlere stillede op i den ældre kategori
Hver måned får vi indsendt så mange flotte fotos fra jer læsere, at det er synd og skam, at kun tre bliver vist i bladet. Derfor indfører vi nu Dagens Læserfoto på hunden.dk, hvor vi dagligt lægger et af de billeder, vi har fået tilsendt ud på nettet
Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Linn K. Øverland og hendes korthåret hønsehund Quattro har vundet begge forårets DM-titler i scooter 1 – en trækhundedisciplin hvor samarbejde, udholdenhed og fart går op i en højere enhed.
Flere følelser er på spil, når et kæledyr forsvinder, og derfor bør lovgivningen skelne mellem døde ting og levende væsner, lyder det fra både minister og dyreorganisationer.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt