En forrygende lørdag med en masse smukke hunde i Ballerup er slut, og de første deltagere i morgendagens BIS-finale er fundet.
Rundt i raceringene har alt været på det høje niveau, som vi kender. Der har været grin, tårer, jubel og skuffelse, som det hører sig til.
Men vinderne i raceringene må have følt det en anelse antiklimatisk at løbe ind i Store Ring. For al den glæde og spænding, der boblede hele dagen i de mange ringe, forduftede som de skyer, der forsvandt fra solen, da dagen skulle afgøres i Store Ring.
I år har ellers gang på gang vist, at der godt kan skabes stemning i Store Ring i Danmark, men i hallen i Ballerup var stemningen nærmere som på en halvkikset førstedate, hvor ingen rigtig tør tage ordet.
Det skyldes naturligvis, at der kun er én konkurrence i Ballerup og derfor ingen BIS-finale at slutte af på, ligesom der jo kun er halvt så mange udstillere, som der ville have været, hvis lørdag var en hel udstilling.
Men hvad skal man gøre for at forbedre stemningen i Store Ring? For det fortjener de dygtige handlere og smukke hunde, som er gået videre til finalerne i ringen.
Herunder får du lidt billeder fra dagen
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
I en af de mange ringe i Ballerup kan alle komme og vise deres hund frem og få en uofficiel bedømmelse af hunden. Søndag er dommeren Leif Lehmann Jørgensen
Udstillingen i Ballerup er kommet godt fra start. Massevis af smukke hunde indtager de mange ringe
Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Ballerup
Nu kan du se alle billederne fra Ballerup
Endnu engang blev juniorhandlingen en opvisning i mange forskellige racer
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet