Rundt omkring på en udstilling klinger forskellige sprog op imod hinanden. Et sprog fylder dog en hel del mindre i Ballerup, end det plejer på de danske udstillinger. Det er naturligvis norsk.
Ved ring 14 står dog et ensomt norsk flag og reklamerer for det land, der går gennem så meget ondt i hundeverdenen netop nu.
Ved siden af flaget står Bjarne Sørensen med sin tjekkiske chesapeake bay retriever, Lotte. Hun er seks måneder gammel og er netop blevet kåret til bedste hvalp.
Bjarne Sørensen er ikke ked af at reklamere for, at han er norsk, selvom han på mange måder må have det som Palle alene i verden.
– Det er helt perfekt at være norsk i Ballerup. Det er dog blevet bemærket, at jeg taler norsk, men så fortæller jeg, at jeg bor på Møn, og så er der ingen problemer, lyder det fra den danskboende nordmand.
Han følger dagligt med i sygdommen i Norge, men mener dog, at der er nogen hysteri omkring det.
– Det er blevet lidt hysterisk, synes jeg. Det er mærkeligt, at den ikke spreder sig til Sverige. Man siger jo, at det kan være det varme miljø, men det er jo det samme i Sverige, siger han og fortæller, at mange nordmænd havde tilmeldt sig udstillingen i Ballerup.
– Jeg ved, at der var en, der havde tilmeldt 12 hunde, så det er jo ærgerligt, at de ikke kan komme med, lyder det fra Bjarne Sørensen.
En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.
I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Efter domsafsigelsen i Norge, der forbyder opdræt af Cavalier King Charles Spaniels med NKK stambog (Norsk Kennel Klub), har der, i danske medier, været fokus på sundheden i de danske hunde - herunder Cavalier King Charles Spaniel.
Det er blevet søndag og andendagen på udstillingen i Ballerup. Her er en oversigt over, hvilke racer, der udstilles i dag
I alt 21 hunde og juniorhandlere stillede op i lørdagens juniorhandling i Ballerup. Igen gik sejren til en DeAngelis
Første dag i Ballerup er slut. En fantastisk dag, men også en dag, der udstillede den manglende stemning i Store Ring
Lørdagens Juniorhandling i Ballerup blev et bevis på, at de danske juniorhandlere kan håndtere mange forskellige racer
A Star Is Born er en Xoloitzcuintle Standard på to og et halvt år. På trods af den lave alder, er hun allerede både dansk og svensk champion og i Store Ring i eftermiddag
Nu kan du se alle billederne fra Ballerup
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering